Diskusia o zrušení posúvania hodín dvakrát ročne neutícha. V rámci Európskej únie sa návrh objavil už v roku 2018, no doteraz sa reformu nepodarilo presadiť. Zatiaľ čo niektoré štáty vo svete sa so striedaním času rozlúčili, iné tento krok po čase oľutovali.
Ako pripomína Nový Čas, debata o čase sa opäť vracia na európsky stôl.
Európska únia chcela reformu, ale uviazla
Návrh na zrušenie striedania medzi letným a zimným časom prišiel v roku 2018, keď sa proti tejto praxi postavilo takmer štyri milióny Európanov. Europarlament reformu podporil v roku 2019, no jej zavedenie zablokoval nesúhlas niekoľkých členských štátov. Odvtedy sa iniciatíva dostala do úzadia.
Poľsko chce tému opäť otvoriť
Aktuálne predsedajúce Poľsko upozorňuje, že nastal čas túto otázku znovu otvoriť. Podporovatelia návrhu sa odvolávajú na odborné štúdie, ktoré upozorňujú na negatívne dopady častých zmien času na ľudské zdravie, zvieratá aj dopravu.
„Existuje obrovské množstvo dôkazov, ktoré naznačujú, že striedanie času dvakrát ročne je zlé pre ľudské zdravie, zlé pre zvieratá, zlé pre cestnú premávku a má veľmi málo prospešných vlastností. A je to tiež obrovská nepríjemnosť,“ uviedol írsky europoslanec Sean Kelly, jeden z najhlasnejších zástancov zrušenia zmeny času.
História zvyku siaha až do vojnových čias
Letný čas sa prvýkrát zaviedol v Nemecku počas prvej svetovej vojny, neskôr sa rozšíril do celej Európy. Po jeho dočasnom zrušení sa vrátil počas druhej svetovej vojny a opätovne sa ujal v 70. rokoch počas ropnej krízy. Dnes je súčasťou života väčšiny Európanov, hoci nie všetkým vyhovuje.
Letný alebo zimný? Názory sú rozdelené
Aj v Spojených štátoch sa téma pravidelne vracia do verejného diskurzu. Bývalý prezident Donald Trump označil letný čas za „nepohodlný“ a „veľmi nákladný“, neskôr ho však nazval otázkou „50 na 50“. Podľa nedávneho prieskumu medzi jeho voličmi by väčšina uprednostnila zachovanie letného času počas celého roka.
Podobný trend možno pozorovať aj v Európe – mnohým viac vyhovuje dlhšie svetlo vo večerných hodinách, čo je charakteristické pre letný čas.
Krajiny, ktoré zmenu zrušili – a niektoré to oľutovali
Zrušiť striedanie času nie je v globálnom kontexte nič nové. Ako pripomína výskum Pew Research Center, v poslednom desaťročí sa pre tento krok rozhodli napríklad Azerbajdžan, Irán, Rusko, Sýria, Turecko a Uruguaj.
Nie všetky krajiny však boli s týmto rozhodnutím spokojné. Egypt napríklad v roku 2014 striedanie času zrušil, no po deviatich rokoch ho opäť zaviedol, a to kvôli úsporám energie.
Debata pokračuje, rozhodnutie stále v nedohľadne
Aj napriek opakovaným diskusiám, jasné rozhodnutie v EÚ stále chýba. Poľsko však dúfa, že počas svojho predsedníctva sa podarí tému znovu otvoriť a nájsť spoločnú cestu. Jedno je však isté – otázka letného a zimného času zostáva v Európe rovnako citlivá ako kedysi.