VIDEO: Explózia rakety Spectrum: Prvý test skončil KATASTROFOU, no Európa má ešte šancu na vesmírny triumf!

raketa Spektrum, explózia
Na snímke rvá európska orbitálna raketa Spectrum, ktorá krátko po štarte explodovala. Zdroj: reprofoto/YouTube/SciNews
Reklama

V nedeľu sa uskutočnil prvý testovací let rakety Spectrum, vyvinutej nemeckým startupom Isar Aerospace, ktorý skončil výbuchom len niekoľko sekúnd po štarte z nórskej vesmírnej základne Andoya v Arktíde. Tento pokus, ktorý bol vysielaný naživo na YouTube, mal byť historickým momentom, keďže Spectrum sa stala prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy, informovala TASR.

Na zverejnených záberoch bolo vidieť, ako sa dvojstupňová raketa po štarte začala kývať, neskôr sa prevrátila a nakoniec explodovala po páde na zem. Tento neúspešný test však neodradil predstaviteľov Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Jej generálny riaditeľ, Josef Aschenbacher, označil tento pokus za historický, keďže išlo o prvý komerčný orbitálny štart z Európy. Podľa jeho slov tento projekt prinesie Európe väčšiu autonómiu v oblasti vesmírnych letov.

 

Pre Maxima Puteauxa, hlavného poradcu spoločnosti Novaspace, neúspech nie je ničím výnimočným. „Prvý let je vždy riskantný, a pri prvých troch štartoch novej rakety je šanca na zlyhanie až 50 percent,“ uviedol. Zároveň poznamenal, že raketa Spectrum je prvým skutočným pokusom Európy o vybudovanie nosnej rakety, a v porovnaní so Spojenými štátmi, kde už pôsobia etablované spoločnosti ako SpaceX či Blue Origin, Európa stále zaostáva.

Daniel Metzler, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Isar Aerospace, vysvetlil, že počas prvého skúšobného letu neboli očakávané žiadne výsledky v podobe dosiahnutia obežnej dráhy. „Každá sekunda letu je cenná, pretože nám poskytuje cenné dáta a skúsenosti,“ povedal Metzler. Podľa neho by už 30 sekúnd letu bolo považovaných za úspech.

 

Štart rakety Spectrum bol viackrát odložený, pričom Nórsky úrad pre civilné letectvo povolil štart medzi 20. a 30. marcom. Raketa Spectrum, s výškou 28 metrov, sa nachádza medzi raketami Electron od Rocket Lab (17 metrov) a Falcon 9 od SpaceX (70 metrov). Tento malý až stredný nosič je schopný dopraviť na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO) jednu tonu nákladu a na heliosynchrónnu dráhu (SSO) až 700 kilogramov. Pre porovnanie, raketa Falcon 9 môže na LEO vyniesť až 22 800 kilogramov a na SSO až 8 300 kilogramov.

Počas tohto testovacieho letu však na rakete nebolo žiadne užitočné zaťaženie, pretože cieľom bolo len získať čo najviac údajov z letu. Isar Aerospace vyvinula raketu Spectrum za posledných sedem rokov úplne samostatne. Raketa využíva unikátnu kombináciu palív – kvapalný kyslík (LOX) a RP-1, čo zaručuje vysokú účinnosť s relatívne nízkym vplyvom na životné prostredie.

 

 

 

 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie