Na Slovensko v posledných dňoch prúde väčšie množstvo ruského plynu, ktorý je prepravovaný prostredníctvom plynovodu TurkStream. Tento plynovod vedie cez Turecko a následne cez iné krajiny do strednej Európy. Informoval o tom generálny riaditeľ Slovenských plynární (SPP) Vojtech Ferencz.
Dôvodom tejto zmeny je skutočnosť, že Ukrajina prestala tranzitovať ruský plyn cez svoje územie. Na tento krok sa rozhodla na začiatku roka a odmietla predĺžiť zmluvu s ruskou stranou. Tento krok mal za cieľ obmedziť financovanie ruskej vojenskej agresie na Ukrajine.
Zmluva s Gazpromom a jej dôsledky
Ako upozornili openiazoch.sk, Slovensko má s ruským Gazpromom podpísanú dlhodobú zmluvu na dodávky plynu, ktorá platí až do roku 2034. To znamená, že Slovensko bude minimálne do tohto obdobia viazané obchodnými dohodami, ktoré mu zabezpečujú stabilné dodávky tejto strategickej suroviny. Otázkou však zostáva, či je toto rozhodnutie iba obchodným pragmatizmom, alebo aj prejavom politického smerovania slovenskej vlády.
Alternatívne trasy a výzvy
Slovensko má možnosť odoberať zemný plyn aj cez iné trasy, ako sú Maďarsko, Poľsko, Rakúsko alebo Nemecko. Tieto alternatívy však majú svoje obmedzenia. Napríklad kapacita trasy z Nemecka cez Česko je už takmer plne využitá a teda ponúka len obmedzené možnosti. Z Poľska sú síce dostupné tranzitné kapacity, no poplatky za ich využitie sú vysoké.
Politické súvislosti
Slovenský premiér Robert Fico v minulosti otvorene kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu. Vyhrážal sa dokonca odvetnými opatreniami voči Kyjevu, hoci Slovensko zatiaľ nepristúpilo k žiadnym konkrétnym krokom.
Súčasný stav, kedy Slovensko odoberá viac plynu z Ruska cez alternatívne trasy, vyvoláva otázky o politických dôsledkoch tejto spolupráce. Opozícia a časti odbornej verejnosti varujú pred rastúcom vplyvom Moskvy na Slovensko a poukazujú na riziko energetickej závislosti. Vláda však argumentuje, že jej prioritou je zabezpečiť stabilné a cenovo dostupné dodávky plynu pre obyvateľstvo aj priemysel.
Možnosť diverzifikácie dodávok
Ministerka hospodárstva Denisa Saková oznámila, že SPP založil novú dcérsku spoločnosť SPP Plus. Jej úlohou bude nákup a preprava zemného plynu cez Ukrajinu, ak sa podarí obnoviť tranzit. Tento krok by mohol znamenať väčšiu flexibilitu pri obstaraní plynu a znižovanie závislosti od ruských zdrojov.
Podľa riaditeľa SPP Ferencza by v budúcnosti mohol Slovenský plynárenský priemysel odoberať aj plyn z Azerbajdžanu alebo iných krajín, ak by sa podarilo zabezpečiť vhodné prepravné trasy. To však závisí od rozhodnutí na medzinárodnej úrovni a od rokovaní na pôde Európskej komisie.