Slovensko sa môže pýšiť významnými vynálezmi. Vedeli ste, že prvé tepelné čerpadlo na svete skonštruoval Slovák, konkrétne Aurel Stodola? Je známy aj ako otec parných a plynových turbín, keďže predtým pracoval na konštruovaní parných strojov. Jeho poznatky položili základy pre rozvoj strojárstva.
Aurel Stodola sa narodil 11. mája 1859 v Liptovskom Mikuláši. Jeho bratia Kornel a Emil boli významnými politikmi, otec Ondrej so švagrom Jozefom Kováčom zase riadili úspešnú garbiarsku dielňu. Aurel študoval na niekoľkých vysokých školách,
Od roku 1884 sa zamestnal v Českomoravskej strojárni, neskôr vo firme Ruston. Vytvoril tu aj parný stroj pre výletný parník Maria Theresia, ktorý sa mal plaviť po Bodamskom jazere. Tento parník posluhoval dobrých 40 rokov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako vedec sa neskôr stal na Spolkovej vysokej technickej škole expertom na teóriu parných a plynových turbín. Na škole vybudoval významné laboratórium so skutočnými strojmi, v ktorom spoločne so študentmi vykonávali rôzne experimenty. V tom čase sa škola modernizovala, vznikli tu nové fakulty chémie a fyziky s matematikou, navyše pribudli aj elektrotechnické špecializácie. Aurel Stodola dostával čoraz väčšiu pracovnú záťaž, ktorú popri budovaní laboratória nezvládal.
Preto mu pridelili asistenta, Čecha Františka Prášila. Stali sa z nich dobrí priatelia a František sa venoval výučbe parných turbín, Aurel Stodola sa sústredil na elektrotechnické odbory.
Navrhol efektívnejšie parné turbíny aj robotickú ruku
V roku 1903 mu vyšla kniha s názvom Parné turbíny a vyhliadky tepelných strojov. Publikoval v nej výsledky svojich teoretických a experimentálnych výskumov. Knihu preložili do niekoľkých jazykov a dodnes je považovaná za významné dielo literatúry z technickej oblasti. Obsahuje aj popis spaľovacích turbín, ktoré v tej dobe boli prelomovým vynálezom.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)