Nadzvukové dopravné lietadlo Concorde letelo naposledy pred 20 rokmi

Zdroj: WIKIMEDIA/Arpingstone
Reklama

Concorde, dlhodobo prevádzkované jediné nadzvukové dopravné lietadlo na svete, prevážalo 27 rokov nezriedka aj prominentných pasažierov. Včera (24. októbra) uplynulo 20 rokov odvtedy, ako sa legendárne lietadlo, ktoré svetové celebrity využívali ako „transatlantický taxík“, vydalo na svoj posledný let. Vyradili ho nielen vysoké náklady na prevádzku, ktoré prevyšovali zisky leteckej spoločnosti, ale dopomohla k tomu aj tragická nehoda z roku 2000.

Významný vplyv na rozvoj dopravného letectva mali dva míľniky v histórii vývoja prúdových lietadiel. Prvým bol let veľkokapacitného lietadla Boeing 747, známeho ako Jumbo-jet, ktorý sa uskutočnil 9. februára 1969 a druhým prelomom bol práve prvý let nadzvukového dopravného lietadla britsko-francúzskej konštrukcie Concorde z 2. marca 1969.

Do pravidelnej leteckej prevádzky zaradili Concorde 21. januára 1976. Legendárny Concorde využívali spoločnosti British Airways a Air France. Posledný let absolvoval Concorde 24. októbra 2003, keď letel z New Yorku a na londýnskom letisku Heathrow pristál s prominentnými cestujúcimi spoločnosti Brtitish Airways. Francúzska spoločnosť Air France používala Concorde do 31. mája 2003.

Legendárne nadzvukové lietadlo bolo spoločným projektom Francúzska a Spojeného kráľovstva a začalo sa vyvíjať na základe dohody oboch krajín z roku 1962. Podobné lietadlo paralelne vyvíjali v tej istej dobe aj v Sovietskom zväze. Tupolev Tu-144, ktorý svoj prvý skúšobný let absolvoval 31. decembra 1968, bol v pravidelnej prevádzke pre osobnú a neskôr len pre nákladnú dopravu kratšie, v rokoch 1975 – 1983.

Concorde mal elegantnú štíhlu konštrukciu s krídlami tvaru delta a charakteristický špicatý nos. Poháňali ho štyri prúdové motory Rolls – Royce/SNECMA Olympus 593 s prídavným spaľovaním. Pri rozpätí krídel meralo 25,4 metra a jeho dĺžka bola viac ako 60 metrov. Atlantik prekonal za tri a pol hodiny vo výške viac ako 18 kilometrov a rýchlosťou 2150 až 2300 k/h, čo je približne dvojnásobok rýchlosti zvuku (2M). Rekordný prelet sa Concordu podaril 7. januára 1977, keď trasu ponad Atlantik zvládol pod 2 hodiny a 53 minút. Let okolo sveta absolvoval za 29 hodín a 59 minút.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti