Štát začína ZBIERAŤ osobné údaje Slovákov, dôvodom sú vraj ZĽAVY na energie. Čo ak sa rozhodnete odmietnuť?

energie-plyn-elektrina-ceny
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/freepik, TASR
Reklama

Dotovaný plyn a teplo, ktoré doteraz prúdili aj do bazénov a luxusných víl, stáli štát miliardy eur. Od budúceho roka sa však systém podpory zmení – vláda chce pomoc cieliť už len na menej majetné domácnosti. Prvý krok k tomu je schválený, pretože rezort hospodárstva dostane právomoc zhromažďovať o občanoch rozsiahle údaje. 

Aké informácie bude štát zbierať?

Ministerstvo hospodárstva získa prístup k údajom o zárobkoch, vlastníctve nehnuteľností, dávkach a dokonca aj o spotrebe energií. Cieľom je vytvoriť systém, ktorý umožní adresné a čo najviac automatizované doručenie štátnej pomoci. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

„Pracujeme na tom, aby sme vedeli doručiť adresnú pomoc čo najviac automatizovane na Slovensku,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas).

Možnosť odmietnuť poskytovanie údajov

Prekvapivo sa do zákona, na návrh opozičného poslanca Jána Hargaša (PS), dostala aj možnosť odmietnuť poskytovanie osobných údajov. Občania budú mať na tento krok čas len do konca apríla.

„Prípadný nesúhlas je možné podať formou vlastnoručne podpísaného oznámenia v listinnej podobe na adresu ministerstva hospodárstva alebo elektronicky cez Slovensko.sk,“ spresnilo ministerstvo.

Či však odmietnutie údajov bude znamenať automatickú stratu nároku na podporu, zatiaľ nie je jasné. Hargaš tvrdí, že nie: „Bude ďalší zákon. Bude môcť nesúhlas odvolať.“

Riziká a otázky ohľadom nového systému

Odborníci upozorňujú, že zhromažďovanie citlivých údajov v jednom systéme nie je bez rizík a môže vyvolávať obavy o ochranu súkromia.

Energetický analytik Radovan Potočár navyše upozorňuje na logickú chybu v systéme: „Nedáva to zmysel, potom by to všetci mohli odmietnuť poskytovať údaje.“

Rezort hospodárstva sa zatiaľ otázkam o dôsledkoch odmietnutia údajov vyhýba. Jasnejšie pravidlá by mal priniesť ďalší zákon, ktorý sa očakáva na jeseň.

Koľko domácností pomoc dostane?

Premiér Robert Fico odhaduje, že na pomoc by mohlo mať nárok „možno okolo 70 až 80 % domácností“. Energetický analytik Potočár však upozorňuje, že podľa údajov Štatistického úradu žije v energetickej chudobe len približne 8 % slovenských domácností. Ak by ceny energií neboli regulované, domácnosti by za plyn platili až dvojnásobok toho, čo dnes.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova