Nový zákon už podpísal prezident a Slovensko tak vstupuje do éry masívneho zberu údajov. Cieľ? Adresnejšia pomoc v energetickej kríze. No spolu s pomocou prichádzajú aj obavy o súkromie, zneužitie dát a kybernetickú bezpečnosť. Pre niektorých je to krok vpred, pre iných nebezpečný precedens. Rozhodnutie ostáva na vás.
Štát si posvieti na vaše dáta, od majetku po energiu
Prezident Peter Pellegrini podpísal zákon, ktorý umožní Ministerstvu hospodárstva SR získať prístup k širokému spektru osobných a ekonomických údajov občanov. Cieľom je identifikovať domácnosti ohrozené tzv. energetickou chudobou a poskytnúť im cielenejšiu štátnu pomoc. Ministerstvo si bude môcť vyžiadať údaje z viacerých verejných inštitúcií, od katastra nehnuteľností až po Sociálnu poisťovňu a energetické spoločnosti, informuje portál topky.sk.
Plánuje sa vytvoriť rozsiahla databáza, ktorá sa neskôr premení na komplexný informačný systém. Ten má pomáhať vyhodnocovať, komu má byť pomoc nasmerovaná a v akej forme. V registri sa budú evidovať aj detaily odberných miest a všetky dôležité parametre pre poskytovanie tzv. adresnej energopomoci.
Aké údaje vás čakajú v systéme?
Zákon presne vymedzuje, aké informácie môže rezort hospodárstva požadovať. Najrozsiahlejšie dáta bude mať k dispozícii z registra fyzických osôb – a to vrátane údajov o národnosti. Ďalšie podstatné informácie získa z katastra či od daňových úradov.
Ministerstvo však podľa zákona musí zabezpečiť primeranú ochranu týchto údajov a uchovávať ich najviac jeden rok. Po tejto lehote ich musí zlikvidovať. Otázkou zostáva, či bude ochrana údajov naozaj dostatočne silná, najmä v kontexte nedávnych kybernetických incidentov.
Môžete povedať nie a stále dostať pomoc
Dôležitým zlomom je však schválený pozmeňujúci návrh Progresívneho Slovenska, ktorý dáva občanom možnosť odmietnuť zdieľanie svojich údajov so štátom. Stačí, ak do konca apríla rezortu hospodárstva oznámite, že si neželáte, aby vaše údaje boli súčasťou systému.
Podľa zástupcov PS to neznamená, že by sa občan týmto krokom vzdal nároku na pomoc – len nebude súčasťou databázy, na základe ktorej sa pomoc vyhodnocuje. Poslanec Ivan Štefunko upozorňuje, že štát by nemal podporovať každého, ale len tých, ktorí to skutočne potrebujú.
Obavy z bezpečnosti sú na mieste
Ján Hargaš z PS pripomenul nedávny hackerský útok na kataster, po ktorom u mnohých Slovákov zostala pachuť nedôvery voči štátnym systémom. Práve preto PS presadilo možnosť dobrovoľnosti, no zároveň žiada vládu, aby výrazne posilnila kybernetickú bezpečnosť.
„Podobné fiasko si už naozaj nemôžeme dovoliť,“ vyhlásil Hargaš a apeloval na to, aby štát pristupoval k ochrane osobných údajov s maximálnou vážnosťou.
Zákon o zbere údajov pre účely energopomoci je nepochybne míľnikom v snahe o adresnejšiu pomoc. No zároveň otvára vážnu debatu o hraniciach medzi verejným záujmom a právom na súkromie. Možnosť odmietnuť zber dát je ústretovým krokom, ale ostáva na každom občanovi, aby zvážil, čo je pre neho prijateľné.