„Ak sa vám nepáči, vypadnite!“ Šéf najväčšej BANKY SVETA má PLNÉ ZUBY generácie Z

Ilustračné foto, Jamie Dimon
Zdroj: Unsplash/ Facebook Fox News
Reklama

Jamie Dimon, výkonný riaditeľ amerického giganta JP Morgan Chase, si v uniknutej nahrávke nebral servítku pred ústa. Ostrej kritike podrobil generáciu Z a ich prístup k práci, ktorý podľa neho ohrozuje produktivitu a efektivitu spoločnosti.

V nahrávke, ktorú získal britský denník The Telegraph, zaznelo množstvo výhrad – najmä voči práci z domu, ktorá podľa Dimona „nefunguje“, najmä v piatky. Zdôraznil, že má problém dovolať sa zamestnancom a že mnoho z nich trávi čas na videohovoroch namiesto reálnej prítomnosti v kancelárii.

„Nehovorte mi sra*ky o tom, že práca z domu v piatok funguje. Snažím sa v piatky dovolať viacerým ľuďom a neviem nikoho zohnať. Mám toho už plné zuby,“ povedal podľa Barron’s.

Kritika Zoomerov aj manažérov

Dimon zároveň kritizoval aj vedenie tímov a manažérov, ktorí podľa neho strácajú kontrolu. Hovorí o zneužívaní flexibility a nedostatku disciplíny: „Neexistuje žiadna šanca, že to nechám na manažérov. Nulová šanca. Je to obrovské zneužívanie.“

Zamestnancov, ktorí nechcú dodržiavať nové pravidlá návratu do kancelárií, vyzval, aby radšej odišli. Jasne odmietol aj zamestnaneckú petíciu proti týmto zmenám: „Nezaujíma ma, koľko ľudí podpísalo tú po***nú petíciu.“

Kto má pravdu? Starí lídri alebo mladá generácia?

Jamie Dimon nie je jediný, kto bije na poplach. Bývalý šéf Marks and Spencer a Asda, Stuart Rose, vo svojom vyjadrení pre BBC podporil návrat do kancelárií. Podľa neho práca z domu vytvára generáciu, ktorá „neodvádza poriadnu prácu“ a podieľa sa na úpadku britskej produktivity.

Naopak, akademický pohľad prináša profesor Nicholas Bloom zo Stanfordu. Jeho výskumy naznačujú, že mladí pracovníci – najmä v tínedžerskom veku a začiatkoch kariéry – by mali byť v kancelárii aspoň štyri dni v týždni, aby získali skúsenosti a mentorstvo. Na druhej strane, možnosť pracovať z domu dva dni v týždni má podľa prieskumov hodnotu porovnateľnú so zvýšením platu o 8 %.

Generácia Z nie je lenivá, tvrdí konzultantka

Proti všeobecnému očierňovaniu mladých vystúpila konzultantka Shoshanna Davis, ktorá upozorňuje, že pandémia výrazne ovplyvnila štart pracovného života generácie Z. „Veľa mladých ľudí nemalo šancu normálne nastúpiť do novej práce a zažiť klasický pracovný proces. Preto sa v niektorých situáciách nedokážu adekvátne správať a reagovať.“

Tvrdí, že problém je často v tom, že zamestnávatelia nezabezpečujú dostatočnú podporu a rozvoj mladých ľudí. Práve to môže viesť k zníženej sebadôvere alebo neschopnosti prispôsobiť sa náročnejším požiadavkám. „Zamestnávatelia by sa mali zamyslieť, či svojich mladých zamestnancov skutočne pripravujú na úspech. Myslím, že by ich odpoveď prekvapila,“ dodáva Davis.

Budúcnosť práce: návrat k disciplíne alebo posilnenie dôvery?

Spor medzi starším manažmentom a novou generáciou zamestnancov nie je len o práci z domu. Ide o rozdielne predstavy o tom, čo znamená lojalita, výkon, dôvera či pracovná kultúra. Zatiaľ čo starší lídri preferujú prísnosť, poriadok a osobnú prítomnosť, generácia Z volí flexibilitu, rovnosť v komunikácii a autentické vedenie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia