Nie sme sami? TENTO objav na vzdialenej planéte môže prepísať dejiny vedy

planéty ďalekohľad
Ilustračná fotografia. Zdroj: FREEPIK/stockgiu, Pexels/Lucas Pezeta
Reklama

Astronómovia z Cambridgeskej univerzity zaznamenali doteraz najsilnejší dôkaz, že vo vesmíre nemusíme byť sami. Pomocou teleskopu Jamesa Webba identifikovali v atmosfére vzdialenej exoplanéty K2-18b molekuly, ktoré sú na Zemi späté výlučne so životom. Vedci zostávajú opatrní, no nádej je väčšia než kedykoľvek predtým.

Objav, ktorý môže prepísať učebnice

Planéta K2-18b, nachádzajúca sa 124 svetelných rokov od Zeme, sa v posledných dňoch dostala do centra pozornosti svetovej vedy. Dôvod? Astronómovia pomocou dát z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba zaznamenali chemické signály, ktoré by mohli naznačovať prítomnosť života, píše portál Astronomy.

Exoplanéta obieha okolo červeného trpaslíka a je približne dva a polkrát väčšia ako Zem. Už predtým sa vedci domnievali, že by mohla mať globálny oceán. Teraz však zistili, že jej atmosféra obsahuje molekuly dimetylsulfidu (DMS) a dimetyl disulfidu (DMDS) – plyny, ktoré na Zemi vznikajú výhradne činnosťou mikroorganizmov, najmä morského fytoplanktónu a baktérií.

Plyn, ktorý na Zemi vyrába len život

„Množstvo plynu, ktoré sme v atmosfére planéty zachytili, je tisíckrát vyššie ako na Zemi,“ uviedol Nikku Madhusudhan, vedúci výskumného tímu z Cambridgeskej univerzity. Ako dodal, ak sa potvrdí biologický pôvod týchto látok, K2-18b doslova prekypuje životom.

Ide o doteraz najsľubnejší chemický dôkaz života mimo našej planéty, aký bol kedy zachytený vesmírnym teleskopom. Štúdia, publikovaná v prestížnom časopise The Astrophysical Journal Letters, nadväzuje na predchádzajúce pozorovania z roku 2023, kedy bola prítomnosť týchto plynov len slabo naznačená.

Vedci sú nadšení, ale opatrní

Aj napriek prelomovým zisteniam odborníci upozorňujú, že k definitívnemu potvrdeniu je potrebné viac údajov. Prítomnosť týchto plynov ešte nemusí automaticky znamenať existenciu života. Je možné, že vznikli neživými chemickými reakciami. Tím z Cambridgeu preto momentálne skúma, či je možné vyprodukovať DMS a DMDS v laboratórnych podmienkach bez účasti organizmov.

„Nechceme predčasne vyhlasovať, že sme objavili mimozemský život. No zároveň by bolo nerozumné podceniť význam tohto objavu,“ zdôraznil Madhusudhan.

Sme blízko k historickému potvrdeniu?

Ak sa potvrdí, že plyny v atmosfére planéty K2-18b skutočne pochádzajú od živých organizmov, išlo by o revolučný dôkaz, že život v našej galaxii nie je výnimkou, ale skôr pravidlom, píše BBC.

Podľa vedcov by mohlo trvať jeden až dva roky, kým budú môcť s istotou povedať, či ide o biologický alebo neživý pôvod týchto chemických signálov. No jedno je isté, hľadanie mimozemského života sa práve posunulo na úplne novú úroveň.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti