V Číne bežali prvýkrát polmaratón aj ROBOTI. Padali, narážali, no niektorí dobehli až do cieľa

Humanoidní roboti si v Číne zabehli prvý polmaratón
Humanoidní roboti si v Číne zabehli prvý polmaratón. Zdroj: X/Touch Beijing,CGTN Sports Scene
Reklama

V Číne odohralo športové podujatie, ktoré nemá vo svete obdoby. Na štartovacej čiare 21-kilometrového polmaratónu sa neobjavili len tradiční ľudskí bežci, ale aj nezvyčajní účastníci – humanoidní roboti. Ako informuje agentúra AFP, išlo o prvé športové preteky tohto druhu na svete. Súťaž, ktorá sa konala v high-tech štvrti E-Town v Pekingu, bola nielen demonštráciou technologického pokroku, ale aj zaujímavým testom fyzickej výdrže a inteligencie najnovších strojov.

Na štart sa postavilo presne 21 humanoidných robotov. Píše portál Guardian. Niektoré z týchto strojov pôsobili odhodlane a sebavedomo, s takmer „ľudskou“ istotou v postoji, iné boli naopak zjavne neisté, akoby nevedeli, čo ich čaká. Už po niekoľkých metroch sa ukázalo, že zvládnuť takýto športový výkon nebude pre každého jednoduché. Jeden menší android sa dokonca počas behu potkol a spadol. Prekvapením však bolo, že sa po krátkej chvíli sám postavil a pokračoval ďalej – čo je samo o sebe veľkým míľnikom v oblasti autonómie robotických systémov.

Ďalší z robotov, ktorý svojím výzorom pripomínal postavu z filmových Transformers, nezvládol navigáciu a z trasy vybočil. Následne narazil do bezpečnostných zátarás, čo vzbudilo rozruch medzi divákmi i inžiniermi. Hoci nie všetci roboti dobehli do cieľa, niekoľkým sa to predsa len podarilo.

Víťazom sa stal humanoid s názvom Tiangong Ultra, ktorý zvládol trať za 2 hodiny, 40 minút a 42 sekúnd. Jeho výkon bol dôkazom, že pri správnej technológii a kalibrácii môže byť robot schopný dlhodobej a pomerne plynulej fyzickej aktivity.

Zdroj: X/CGTN

Podľa čínskych úradov nešlo len o exhibičné predstavenie. Cieľom bolo predovšetkým otestovať výkonnosť robotov, ich stabilitu, schopnosť reagovať na nečakané situácie, ale aj výdrž batérií a presnosť algoritmov, ktoré ich riadia.

Ako uviedli inžinieri pre agentúru AFP, nebolo prioritou, kto z nich dobehne prvý, ale aby vôbec dorazili do cieľa – a tým preukázali svoju spoľahlivosť.

Zdroj: X/mặt🌗trăng”

Cchuej Wen-čao, 28-ročný odborník zo spoločnosti Noetix Robotics, označil podujatie za veľkú výzvu a zároveň inšpiráciu pre celý robotický priemysel. Zdôraznil, že takéto testy v reálnych podmienkach sú neoceniteľným nástrojom na zlepšovanie technológie, a to nielen po stránke hardvéru, ale aj umelej inteligencie.

Čínska vláda využila túto udalosť aj ako príležitosť ukázať svetu, ako ďaleko už pokročila v oblasti vývoja robotiky a moderných technológií. Podujatie teda plnilo viacero cieľov – bolo zábavné, vizionárske, ale aj hlboko technologicky zamerané.

Zdroj: X/Beijing E-Town

Kým v minulosti bola predstava bežiacich robotov výsadou sci-fi filmov, dnes sa stáva skutočnosťou. A kto vie – možno sa už o niekoľko rokov dočkáme celých športových líg, kde si roboty zmerajú sily nielen s ľuďmi, ale aj medzi sebou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia