Situácia na Ukrajine je kritická. Pripravte sa na zlé správy, varuje šéf NATO

Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred stretnutím vo Vilniuse 27. júna 2023. FOTO TASR/AP
JB 29 Vilnius - Litovská premiérka Ingrida Simonyteová (vpravo) si podáva ruku s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom pred ich stretnutím vo Vilniuse 27. júna 2023. FOTO TASR/AP Lithuania's Prime Minister Ingrida Simonyte, right, and NATO Secretary General Jens Stoltenberg, left, pose for the media prior to their meeting at the government's headquarters in Vilnius, Lithuania, Tuesday, June 27, 2023. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)
Reklama

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa v sobotu (2. 12.) v nemeckej televízii ARD vyjadril, že spojenci by mali naďalej podporovať Ukrajinu vo vojne, ktorú rozpútalo Rusko. Alianciu varoval, že musí byť pripravená aj na zlé správy z bojiska.

„Musíme byť pripravení aj na zlé správy. Priebeh vojen nie je konštantný, ale premenlivý proces. Musíme podporovať Ukrajinu v dobrých aj zlých časoch.“ Podľa Stoltenberga je súčasná vojna opotrebovanou a ide skôr o boj o efektivitu, či logistiku.

Stoltenberg sa taktiež vyjadril sa k výzvam, ktorým čelí európsky obranný priemysel. Tvrdí, že jedným z problémov, ktoré by sme mali riešiť, je fragmentácia európskeho obranného priemyslu. Podľa neho je zjednotenie výroby nielen v záujme Európy, čo sa pomôcť Ukrajine a efektívnej produktivity týka, ale je to pozitívne aj pre tvorbu pracovných miest v oblasti priemyslu. Dôležité je nedovoliť, aby vzrástli ceny munície, keď sa zvyšuje dopyt, doplnil.

Významný posun v bojoch sa nekonal

Za posledné mesiace nepriniesli podľa generálneho tajomníka nijaký významný posun na bojisku. Akúkoľvek budúcu predpoveď oznámiť odmietol. Myslí si, že vojny sú nepredvídateľné, avšak čím viac dostane Ukrajina pomoc, tým sa vojna skončí rýchlejšie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s agentúrou AP priznal, že tohtoročná protiofenzíva zo strany Ukrajiny nepriniesla očakávané výsledky. Ako dôvod uviedol nedostatok zbraní a vojakov. Oznámil, že sa Kyjev v súčasnosti sústredí na posilnenie domácej výroby zbraní. Obrátil sa aj na spojencov s nádejou, aby mu poskytli výhodné pôžičky a licencie na výrobu či opravu ich zbraní.

Veliteľ armády Valerij Zalužnyj napísal začiatkom novembra pre týždenník The Economist článok, v ktorom sa vyjadril, že vojna na Ukrajine prešla do fázy pozičných bojov, ktoré sú výhodné pre Rusko. Zastáva názor, že Ukrajina potrebuje nové vojenské schopnosti a technológie, ktorými dokáže priebeh vojny otočiť vo svoj prospech, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nenastane nijaký hlboký prelom.

Zalužnyj upozornil, že vojna prechádza do novej fázy, čomu vo vojenskej oblasti vraví „pozičná“ vojna so statickými a vyčerpávajúcimi bojmi. Túto fázu prirovnal k prvej svetovej vojne. Rusku to umožní obnovovať svoje sily, čím nakoniec môže ohroziť postavenie ukrajinskej armády a ukrajinského štátu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia