Operátor UPOZORŇUJE. Podvodné e-maily aj počas Veľkej noci. Na TOTO za žiadnu cenu neklikajte, inak prídete o peniaze

Zdroj: Pixabay.com/OpenClipart-Vectors, fancycrave1
Reklama

Veľkonočné sviatky bývajú obdobím pokoja a pohody, no pre niektorých sa môžu zmeniť na nočnú moru. Najnovšie varovanie prichádza od veľkého slovenského mobilného operátora, ktorý bije na poplach. Podvodníci sa opäť snažia nachytať ľudí cez falošné e-maily. Tentokrát útočia v jeho mene a hrajú sa na štedrých darcov. Realita? Môžete prísť o svoje peniaze.

Sľubujú peniaze, no kradnú údaje

Ako uvádza pravda.sk, na prvý pohľad pôsobia tieto e-maily ako bežná komunikácia od známeho operátora ORANGE. V texte sa dozviete, že máte nárok na vrátenie peňazí, údajne za preplatok na službách. Stačí len kliknúť na priložený odkaz a zadať svoje údaje. Práve v tomto bode však prichádza zlom – ak tak spravíte, citlivé informácie ako číslo platobnej karty sa môžu dostať rovno do rúk podvodníkov.

Orange: Neposielame takéto správy!

Známy operátor sa od týchto e-mailov dištancuje. Na svojej oficiálnej stránke jasne uvádza, že od zákazníkov nikdy nežiada vrátenie peňazí prostredníctvom e-mailovej komunikácie. Zároveň odporúča na podobné správy vôbec nereagovať a okamžite ich vymazať. Ide totiž o jasný pokus o podvod, ktorý môže mať vážne následky.

Ako rozpoznať nebezpečný e-mail?

Podvodníci sú čoraz prefíkanejší a snažia sa napodobniť oficiálnu komunikáciu tak, aby pôsobila dôveryhodne. Preto je dôležité vedieť, na čo si dať pozor. Skontrolujte adresu odosielateľa – ak je podozrivá alebo neobsahuje oficiálnu doménu, ide o varovný signál. Ďalším ukazovateľom môžu byť jazykové chyby, neobvyklé výzvy na kliknutie na odkaz či naliehavosť správy.

Ochrana začína pri vás

Experti na kybernetickú bezpečnosť upozorňujú, že najúčinnejšou ochranou je obozretnosť. Nikdy neposkytujte svoje platobné údaje cez e-mail a vždy si overujte, s kým komunikujete. Okrem toho sa odporúča používať dvojfaktorové overenie a mať zabezpečené prihlasovanie do účtov.

Sviatky ako príležitosť pre podvodníkov

Aj keď sa môže zdať, že počas sviatkov je digitálny svet pokojnejší, opak je pravdou. Práve vtedy, keď sú ľudia uvoľnenejší a menej v strehu, sa podvodníci snažia využiť ich nepozornosť. Či už cez počítač, tablet alebo mobil – stačí jedno neuvážené kliknutie a môžete prísť o stovky eur.

Čo robiť, ak ste už klikli?

Ak ste na podozrivý e-mail už reagovali, nezostávajte v neistote. Kontaktujte svojho operátora a informujte ho o situácii. Zároveň odporúčame čo najskôr kontaktovať svoju banku a overiť, či nedošlo k neoprávneným transakciám. Rýchla reakcia môže zabrániť väčšej škode.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Slovensko