Slovenské firmy sa dnes ocitajú v neľahkej situácii. Situácia je natoľko vážna, že podľa prieskumu European Payment Report 2025 (EPR 2025) hrozí až 165 000 firmám na Slovensku bankrot. V prípade, že sa tento čierny scenár naplní, mohlo by to znamenať stratu až 416 000 pracovných miest.
Stavebníctvo a poisťovníctvo na pokraji
Ako uvádza správa na Finreport.sk, najviac ohrozené odvetvia sú podľa prieskumu práve stavebníctvo a poisťovníctvo. Práve tieto sektory najvýraznejšie pociťujú spomalenie príjmov a dopytu. Firmy v týchto oblastiach čelili v posledných rokoch značným výzvam.
Od rastúcich cien materiálov cez legislatívne zmeny až po zhoršené platobné podmienky zo strany klientov. Výsledkom je reálny strach z krachu a zániku pracovných miest v sektore, ktorý patrí k jedným z najväčších zamestnávateľov v krajine.
Príjmy sa zotavujú pomalšie, ako sa čakalo
Aj keď Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa príjmy firiem zotavujú najrýchlejšie, takmer 42 % slovenských podnikateľov tvrdí, že tempo obnovy je oveľa pomalšie, než sa očakávalo.
Dôvera v budúci vývoj ekonomiky ostáva slabá. Firmy navyše čoraz častejšie prijímajú nevýhodné obchodné podmienky len preto, aby udržali klientov a vyhli sa ich bankrotu – čo paradoxne zvyšuje riziko vlastnej platobnej neschopnosti.
Reťazová reakcia oneskorených platieb
Podľa výsledkov prieskumu až 75 % podnikov očakáva, že problém s oneskorenými platbami sa nezlepší. Práve naopak, môže sa ešte zhoršiť. Viac než polovica firiem už teraz súhlasí s predĺženými platobnými podmienkami, pričom si tým výrazne sťažuje svoju finančnú situáciu.
Zlé platobné návyky sa tak šíria naprieč trhom ako domino – neskorá úhrada jedného zákazníka spôsobí neschopnosť platiť dodávateľovi, a ten zas mešká s vlastnými záväzkami.
Malé a stredné podniky trpia najviac
Najzraniteľnejšou skupinou ostávajú malé a stredné podniky (MSP). Až 55 % z nich očakáva negatívny dopad fiškálnej politiky na svoje hospodárenie. V porovnaní s väčšími firmami majú menšie podniky horší prístup k úverom, menej rezerv a väčšiu závislosť od každého klienta. Táto zraniteľnosť sa môže rýchlo pretaviť do vlny krachov, ak sa situácia nezlepší.
Ako uviedol Martin Musil, výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia: „Ekonomické oživenie neprichádza v dostatočnej miere, čo má priamy dopad na udržateľnosť firiem a zamestnanosť. Naša ekonomika je veľmi závislá od vitality malých a stredných podnikov.“
Opatrnosť, zadlženie a úspory
V čase neistoty sa firmy uchyľujú k šetreniu a znižovaniu nákladov. Mnohé obmedzili nábor nových zamestnancov alebo prijali zmeny v platobných podmienkach.
Takéto kroky síce pomáhajú prežiť aktuálne obdobie, no z dlhodobého hľadiska oslabujú schopnosť inovovať, rásť a udržať si kvalifikovaných zamestnancov. Navyše, až 6 z 10 podnikov priznalo, že zvládanie daňových povinností a nákladov na úvery je pre nich čoraz náročnejšie.
Zaujímavé však je, že 44 % slovenských firiem ostáva opatrne optimistických. Sú ochotné sa viac zadlžiť, len aby si zachovali konkurencieschopnosť. Tento postoj ich odlišuje od väčšiny Európy – v iných krajinách má podobný postoj len 38 % firiem.
Riziko zániku podnikov je reálne
Až 22 % slovenských spoločností dnes otvorene priznáva, že ak sa podmienky nezlepšia, v priebehu dvoch rokov ukončia svoju činnosť. To predstavuje vyše 165-tisíc podnikov, ktoré zamestnávajú stovky tisíc ľudí. Tento scenár by mal zásadný dopad na ekonomiku krajiny – nielen kvôli strate pracovných miest, ale aj kvôli výpadkom v daniach a príspevkoch do štátneho rozpočtu.
Aj odborníci varujú pred možnými dôsledkami. Ako upozorňuje Martin Musil: „Ak sa dôvera firiem oslabí, ohrozené sú nielen pracovné miesta, ale aj daňové príjmy štátu a celkový rozvoj krajiny.“
Problém s dostupnosťou talentov
Jedným z menej nápadných, no rovnako dôležitých problémov je aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Až 59 % slovenských firiem priznáva, že má problém nájsť vhodných zamestnancov. To znižuje ich schopnosť inovovať, poskytovať kvalitné služby a rásť. V kombinácii s aktuálnou ekonomickou neistotou vzniká mix, ktorý môže byť v najbližších rokoch pre mnohé firmy kritický.