Americké a britské námorníctvo pri pobreží Virgínie nedávno vykonalo pozoruhodné vojenské cvičenie. Z britskej lietadlovej lode HMS Prince of Wales, ktorá je sestrou známejšej „lietadlovky“ HMS Queen Elizabeth, odštartoval veľký autonómny dron Mojave.
So svojimi deviatimi metrami dĺžky a šestnástimi metrami rozpätia je to najväčšie bezpilotné lietadlo, aké kedy z európskeho plavidla vzlietlo. Podobné testy údajne v minulosti vykonali aj Američania, podrobnosti ale nie sú známe. Experti píšu o revolúcii vo vojenstve.
Mojave je letecký systém určený na krátky vzlet a pristátie, v odbornej terminológii zvaný STOL. Avionika a systémy riadenia letu dronu vychádzajú zo systémov Gray Eagle spoločnosti General Atomics a ikonického dronu Reaper.
Technológia podľa výrobcu taktiež využíva investície americkej armády do otvorenej architektúry, autonómie a schopností „strojového učenia“. Inými slovami – dron je schopný využívať informácie z už vykonaných operácií, a teda čiastočne sám „myslieť“.
Počas skúšky Mojave údajne vzlietol zo 70 metrov širokej a 280 metrov dlhej paluby. Ovládanie na diaľku obstaral tím umiestnený na HMS Prince of Wales. V prípade potreby môže Mojave zostať vo vzduchu až dvadsaťpäť hodín, čo je pre námorné operácie veľká výhoda. Šestnásť riadených rakiet Hellfire mu zase dáva dostatočnú palebnú silu na to, aby sa vysporiadal aj s vážnejšou pozemnnou hrozbou.
Líder vo vývoji
„Skúška Mojave je európskou premiérou – je to prvýkrát, kedy diaľkovo riadený letecký systém tejto veľkosti operuje na lietadlovej lodi a z lietadlovej lode, ktorú nevlastnia Spojené štáty,“ uviedol k prelomovým testom kontradmirál James Parkin z Kráľovského námorníctva pre server Defensescoop.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)