Jeden z najikonickejších vedeckých nástrojov ľudstva dosluhuje. Hubblov vesmírny teleskop, ktorý zmenil náš pohľad na vesmír, sa po 35 rokoch nepretržitej služby pomaly pripravuje na odchod do kozmického dôchodku. Priniesol prelomové objavy, ktoré navždy zmenili vedu aj našu predstavu o tom, čo sa nachádza za hranicami našej galaxie.
Odvážna misia za hranice poznania
Jeden z najvýznamnejších vedeckých nástrojov v histórii ľudstva sa lúči so svojou aktívnou službou. Hubblov vesmírny teleskop, ktorý zásadne predefinoval naše poznanie vesmíru, sa po neuveriteľných 35 rokoch nepretržitej prevádzky pripravuje na ukončenie svojej misie, píše portál tn.nova.cz.
Hubblov vesmírny teleskop odštartoval svoju púť 24. apríla 1990, keď ho raketoplán Discovery vyniesol na obežnú dráhu Zeme. Bol prvým teleskopom svojho druhu umiestneným mimo atmosféru, čo mu umožnilo zachytávať extrémne ostré a detailné snímky vesmíru bez rušivých vplyvov Zeme. Jeho spustenie znamenalo revolúciu vo vesmírnej astronómii.
Rozlúštenie vesmírnych záhad
Za tri a pol desaťročia služby Hubble splnil viac, než sa od neho očakávalo. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí:
- Presné určenie veku vesmíru – približne 13,8 miliardy rokov
- Meranie rýchlosti rozpínania vesmíru – tzv. Hubblova konštanta
- Objav najvzdialenejších galaxií – zachytených len pár stoviek miliónov rokov po veľkom tresku
- Dôkazy o temnej energii a tmavej hmote
- Štúdium čiernych dier v strede galaxií
Fotografie ako „Hubble Deep Field“ alebo „Pillars of Creation“ sa stali symbolmi moderného vedeckého pokroku.
Technologický zázrak aj symbol ľudskej zvedavosti
Hubble počas svojej misie absolvoval viacero servisných misií, pri ktorých astronauti opravovali a vylepšovali jeho systémy. Vďaka tomu mohol fungovať podstatne dlhšie, než sa pôvodne plánovalo. Napriek poruchám a technickým obmedzeniam teleskop vydržal niekoľko desaťročí a stal sa srdcom modernej kozmickej astronómie.
Čo bude ďalej? Nastupuje nová generácia
Aj keď sa Hubble pripravuje na ukončenie svojej aktívnej misie, štafetu už prebral jeho nástupca. Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, ktorý dokáže nazerať ešte hlbšie do minulosti vesmíru a pracuje v infračervenom spektre. Obe misie sa však ešte niekoľko rokov budú dopĺňať.
Záver jednej éry, začiatok novej
Hubblov teleskop bol viac než len prístroj. Bol oknom do hlbín vesmíru, ktoré nám ukázalo, ako nepredstaviteľne veľký a tajomný je náš vesmír. Jeho odchod je symbolický, no zároveň otvára priestor novým misiám a objavom, ktoré čakajú na svoje odhalenie.