ONLINE: Svet sa rozlúčil so zosnulým pápežom Františkom. Zúčastnilo sa najmenej 400-tisíc ľudí, Trump so Zelenským debatovali priamo vnútri baziliky (FOTO)

pápež-františek-pohreb
Pohreb pápeža Františka na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Foto: TASR/AP, YouTube/reprofoto/Associated Press, koláž istream
Reklama

Svet sa v sobotu 26. apríla rozlúčil s pápežom Františkom, ktorý poslednýkrát vydýchol na Veľkonočný pondelok, 21. apríla

Vatikán potvrdil, že na poslednú rozlúčku so zosnulou hlavou katolíckej cirkvi pricestovalo 130 delegácií a 50 hláv štátov vrátane prezidentov USA, Francúzska alebo Ukrajiny. Na pohreb sa tiež prišli pozrieť státisíce veriacich. Udalosť preto sprevádzali výnimočné bezpečnostné opatrenia.

Pápež František si vo svojej poslednej vôli neželal byť pochovaný na tradičnom mieste posledného odpočinku pápežov, ktorým je Bazilika svätého Petra. Pohrebné obrady sa síce uskutočnili na priľahlom Námestí svätého Petra, avšak zosnulý pápež bol pochovaný v jeho obľúbenej, asi šesť kilometrov vzdialenej Bazilike Panny Márie Väčšej.

František je ôsmym pápežom pochovaným v Bazilike Panny Márie Väčšej. Podľa portálu Catholic News Agency sú v nej uložení aj pápeži Honorius III., Mikuláš IV., Pius V., Sixtus V. Klement VIII., Pavol V. a Klement IX. Okrem pápežov je v bazilike pochovaný aj jeden z najvýznamnejších talianskych sochárov Gian Lorenzo Bernini.

Jeho pamiatku a výraznú osobnosť si pripomenie aj Slovensko. V dnešný deň platí od 8. do 18. hodiny štátny smútok. Štátne vlajky budú spustené na pol žrde až do skončenia štátneho smútku.

„Výnimočná návšteva pápeža Františka na Slovensku v roku 2021 zanechala posolstvo, ktoré malo značný vplyv na verejný život celej spoločnosti. Vyhlásenie štátneho smútku je prejavom veľkej úcty k tejto významnej osobnosti a prispeje k dôstojnému vykonaniu pietnej spomienky na Slovensku,“ priblížil v stredu premiér Robert Fico dôvod vyhlásenia v návrhu.


Pohreb pápeža Františka sa začal o 10. hodine pred Bazilikou svätého Petra. Obrad prebiehal na základe zjednodušených pravidiel, ktoré boli schválené minulý rok. Dianie sledujeme v našom online článku:

18:00:

Z Vatikánu sme sa dozvedeli viac informácií o pohrebe pápeža Františka, píše BBC. Uvádzajú, že bol uložený v bočnej uličke Baziliky Panny Márie Väčšej, medzi Paulínskou kaplnkou, kde sa nachádza jeho milovaná ikona Panny Márie Salus Populi Romani, a kaplnkou Sforza. Pápežovmu pohrebnému obradu predchádzal spev štyroch žalmov, načo následne zaznela záverečná modlitba.

Jeho rakva bola uložená do hrobky a pokropená svätenou vodou, pričom sa spievala modlitba Regina Caeli, ktorá sa zvyčajne spieva na vyjadrenie radosti vo veľkonočnom období. Vatikán podrobne opisuje záverečnú formalitu pohrebu, keď notár libérijskej kapituly prečítal prítomným listinu potvrdzujúcu pohreb.

17:01:

Talianska premiérka Giorgia Meloniová označila sobotné stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho amerického náprotivka Donalda Trumpa v Bazilike svätého Petra pred pohrebom pápeža Františka za mimoriadne významné. TASR informáciu prevzala z agentúry ANSA. „Vidieť Donalda Trumpa a Volodymyra Zelenského hovoriť o mieri na pohrebe pápeža mieru má obrovský význam,“ uviedla Meloniová pre denník La Repubblica v komentári na fotografiu oboch lídrov zvečňujúcu ich stretnutie. Meloniová v tejto súvislosti nazvala deň pohrebu pápeža „historickým“.

Trump, Zelenský, pohreb pápeža Františka, Bazilika sv. Petra
Americký prezident Donald Trump (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa rozprávajú počas ich stretnutia krátko pred pohrebom zosnulého pápeža Františka vo Vatikáne v sobotu 26. apríla 2025. Americký prezident Donald Trump a ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj mali spolu „veľmi produktívnu diskusiu“ počas schôdzky, ku ktorej došlo krátko pred pohrebom pápeža Františka vo Vatikáne. Zdroj: TASR/AP

Schôdzka amerického a ukrajinského prezidenta tvárou v tvár priamo v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne trvala približne 15 minút a išlo o prvé osobné stretnutie oboch štátnikov po ich hádke v Bielom dome z 28. februára. Ukrajinské zdroje označili rokovanie za „konštruktívne“. Samotný Zelenskyj v sobotu vyjadril po stretnutí na sociálnej sieti X nádej, že prinesie „výsledky“.

S Trumpom sa v sobotu v krátkosti stretla aj Meloniová, ktorá neskôr na spoločnom obede hostila argentínskeho prezidenta Javiera Mileia. V priebehu dňa má naplánované stretnutie aj so Zelenským. Talianska premiérka sa tiež poďakovala všetkým organizátorom a bezpečnostným predstaviteľom za zabezpečenie hladkého priebehu pohrebu zosnulého pápeža.

16:43:

Americký prezident Donald Trump, jeho predchodca v Bielom dome Joe Biden i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upútali na pohrebe pápeža Františka pozornosť z neočakávaného dôvodu: nerešpektovaním pravidiel obliekania, ktoré nariadil Vatikán. Ako totiž informoval spravodajský web Euronews, muži zúčastňujúci sa na pohrebnom obrade museli mať „tmavý oblek s čiernou kravatou a čiernym vyšitú gombíkovú dierku v ľavej klope saka“. Ženy mali ako oblečenie predpísané šaty, najlepšie dlhšie, s rukavicami a závojom na hlave, celé v čiernej farbe. „Jediným povoleným šperkom je perlový náhrdelník,“ dodal Euronews odvolávajúci sa na pokyny Vatikánu, píše TASR.

Prezident Spojených štátov, sediaci v prvom rade smútočných hostí, pútal pozornosť tým, že prišiel v modrom obleku v odtieni polnočná modrá s odznakom americkej vlajky na klope a kravatou v svetlejšom odtieni modrej. O niečo menšia kritika sa zniesla na exprezidenta USA Joea Bidena, ktorý si obliekol oblek hlbokomodrej farby a zvolil si k nemu šedomodrú kravatu.

Pokiaľ ide o ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ten sa objavil v čiernom bluzóne vojenského strihu a ku krku dopnutej čiernej košeli bez kravaty, čo tiež bolo v rozpore s protokolárnymi požiadavkami. Zelenskyj však aj nedávno – počas búrlivej výmeny názorov v Bielom dome vo Washingtone – zopakoval, že oblek si oblečie až vtedy, keď sa skončí vojna na Ukrajine.

Výčitkám za oblečenie sa nevyhol ani britský princ William – „módna polícia“ mu vytkla, že hoci rešpektoval pravidlo o čiernej kravate, jeho oblek nebol čierny, ale tmavomodrý. Britský denník Independent poukázal aj na to, že Trump so sprievodom z Ríma odcestoval ešte pred tým, ako bola rakva s pápežovým telom uložená do hrobu v Bazilike Panny Márie Väčšej. Denník špekuloval, že Trumpov odchod krátko po omši môže súvisieť so slovami kardinála Giovanniho Battistu Re, ktorý pred Bazilikou sv. Petra celebroval pohrebnú omšu a vo svojej kázni pripomenul angažovanosť pápeža v prospech mieru a nástrojov na ukončenie vojen.

15:23:

Na sobotňajší pohreb pápeža Františka sa prišlo pozrieť najmenej 400.000 ľudí, vyplýva to z odhadu talianskeho ministerstva vnútra. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

„Odhadujeme, že medzi prítomnými na Námestí svätého Petra a tými, ktorí sa nachádzajú pozdĺž trasy, je najmenej 400 000 ľudí,“ povedal minister vnútra Matteo Piantedosi pre spravodajskú reláciu TG5. Jedná sa o súčet ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na pohrebné obrady na Námestí svätého Petra a skupín lemujúcich ulice na ceste do rímskej Baziliky Panny Márie Väčšej, kam rakvu so zosnulým pápežom dopravila kolóna.

Okrem davov veriacich sa na pohreb pápeža dostavilo viac ako 60 hláv štátov a množstvo zahraničných delegácií. Prítomný bol amerických prezident Donald Trump, prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a predstavitelia kráľovských rodín.

14:45

Pápežov pohreb sledovali aj vo farnosti v Gaze, kam každý večer telefonoval.

Pohrebné obrady pápeža Františka sledovali prostredníctvom priameho TV prenosu aj katolícki veriaci vo farskom Kostole sv. Rodiny v palestínskej Gaze, ktorý je jediným katolíckym chrámom vo vojnou zničenom Pásme Gazy. Podľa agentúry DPA o tom v sobotu informovala tlačová agentúra Kathpress, píše TASR.

„Modlíme sa tu v duchovnej jednote spojení s Rímom za dušu pápeža Františka,“ uviedol správca farnosti Gabriel Romanelli. V jeho komunite v súčasnosti už viac ako rok žije približne 500 utečencov, ktorí počas vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas prišli o svoje domovy, prácu a mnohí i o svojich rodinných príslušníkov.

Galéria: Pohreb pápeža Františka

13:33

Do zvolenia nového pápeža spravuje cirkev s obmedzeniami kolégium kardinálov.

Orgánom zodpovedným za prípravu voľby nového pápeža je kolégium kardinálov. Voľba sa musí začať najskôr 15 dní a najneskôr 20 dní po úmrtí rímskeho biskupa. Kolégiu je zároveň zverená správa cirkvi v dobe neobsadeného apoštolského stolca, označovanej termínom sedisvakancia, no právomoc má obmedzenú iba na réžiu bežných či naliehavých záležitostí, uvádza TASR.

13:30

Rakvu s pápežom Františkom uložili do hrobky v Bazilike Panny Márie Väčšej.

Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej. Najväčšia rímska mariánska bazilika je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Rakvu preto do chrámu dopravili papamobilom, informuje TASR.

Cestu, cez ktorú prechádzal pohrebný sprievod, lemovali davy veriacich, niektorí skandovali pápežovo meno. Sprievod po odchode z Námestia svätého Petra prekročil rieku Tiber a cez ulicu Corso Vittorio Emanuele II. pokračoval na námestie Piazza Venezia a ďalej ulicami Via del Fori Imperati a Via Merulana.

Kolóna tiež prešla popri významných rímskych pamiatkach – Hrobe neznámeho vojaka, Rímskom fóre či Koloseu. Uloženie pozostatkov pápeža do jednoduchého hrobu označeného nápisom Franciscus (‚František‘ v latinčine) bolo neverejné.

Napriek tomu, že sa Bazilika Panny Márie Väčšej nachádza na talianskom území, je exteritoriálnou súčasťou štátu Vatikán.

12:55

Skončila sa pohrebná omša za pápeža Františka, rakvu vezú do mariánskej baziliky, informuje TASR.

Po skončení pohrebnej omše v sobotu napoludnie na Námestí svätého Petra preniesli rakvu s pápežom Františkom naspäť do rovnomennej baziliky. Rakvu následne umiestnili do papamobilu, ktorý ju vezie do asi šesť kilometrov vzdialenej Baziliky Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore), kde pápeža pochovajú. Podľa aktualizovaného odhadu Vatikánu sa na pohrebnej omši zúčastnilo asi 250.000 veriacich

12:26

Po tom, čo sa na pohrebe pápeža Františka stretli Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj, oznámili ukrajinské zdroje, že táto dvojica absolvuje ešte dnes aj druhú schôdzu. Informuje TASR podľa agentúry Reuters.

Stretnutie prezidentov Ukrajiny a USA trvalo približne 15 minút a odohralo sa priamo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Trump a Zelenskyj sa dohodli, že v rozhovoroch budú pokračovať neskôr v priebehu dňa.

Agentúra AFP pripomína, že to bola ich prvá schôdzka od ich hádky v Bielom dome z 28. februára. Stanica CNN konštatuje, že k sobotňajšiemu stretnutiu došlo v čase naliehavého úsilia zo strany Bieleho domu dosiahnuť mierovú dohodu medzi Kyjevom a Moskvou.

Kancelária ukrajinského prezidenta ďalej uviedla, že vo Vatikáne sa pred Františkovým pohrebom stretli Zelenskyj, Trump, francúzsky prezident Emmanuel Macron i britský premiér Keir Starmer. Všetci štátnici sa zúčastnili na pohrebe pápeža Františka.

12:09

Po liturgii Eucharistie nasleduje obrad prijímania. Katolíci tvrdia, že práve tu rituál ukazuje jednotu kresťanov a Boha. Podľa katolíckej viery požehnanie chleba ho premieňa na telo Kristovo.

Ako znak mieru vyzvali ľudí, aby si podali ruky s tými, ktorí sú v ich blízkosti. Napríklad prezident Trump si podal ruky s tými, ktorí sú mu najbližšie – vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Kensingtonský palác potvrdil, že princ z Walesu sa cestou na obrad krátko porozprával s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a prvou dámou Melaniou Trumpovou. William hovoril aj s prezidentom Macronom a jeho manželkou Brigitte.

V poslednej časti rozlúčky dekan Kardinálskeho kolégia odovzdá pápežovu dušu Bohu a požiada o útechu pre Rímskokatolícku cirkev. Čítajú sa ďalšie modlitby, zhromaždenie sa obracia na prítomných svätých za zosnulého pápeža. Pápežova rakva bude následne pokropená svätenou vodou a kadidlom.

11:25

Dekan Giovanni Battista Re v homílii vyzdvihol zosnulého pontifika ako pápeža ľudu, ktorý vedel komunikovať s „tými najmenšími z nás“ neformálnym a spontánnym štýlom. Re nazval Františka „pápežom s otvoreným srdcom ku všetkým“, informuje o tom TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

„Nadväzoval priamy kontakt s jednotlivcami i národmi, túžil byť každému nablízku. Výraznú pozornosť venoval tým, ktorí sa ocitli v ťažkostiach, bez miery sa rozdával najmä tým, ktorí boli odsunutí na okraj spoločnosti, tým najmenším z nás. Bol pápežom medzi ľuďmi, s otvoreným srdcom voči všetkým,“ povedal.

Re pripomenul, že posledným obrazom pápeža Františka, ktorý mnohým ľuďom zostal v pamäti, je jeho posledné požehnanie na Veľkonočnú nedeľu a pozdrav z papamobilu na tom istom námestí, kde sa teraz, o šesť dní neskôr, koná jeho pohreb.

Dekan kardinálskeho kolégia tiež pripomenul pápežove apoštolské cesty. Spomenul jeho bezprecedentnú návštevu Iraku a či Arabského polostrova.

Kardinál si pripomenul aj pápežovu prácu v službe utečencom a vysídleným osobám a zdôraznil, že jeho prvá cesta ako pápeža viedla na juhotaliansky ostrov Lampedusa, ktorý mnohí migranti využívali ako bránu do EÚ. Táto návšteva bola podľa neho „významná“ a poznamenáva, že ostrov symbolizuje „tragédiu emigrácie, keď sa tisíce ľudí topili v mori“, dodalo BBC.

„V rovnakom duchu bola aj jeho cesta na Lesbos spolu s ekumenickým patriarchom a aténskym arcibiskupom, ako aj slávenie omše na hranici medzi Mexikom a Spojenými štátmi počas jeho cesty do Mexika.“

Po týchto slovách zaznel obrovský potlesk z davu. Kardinál Re poznamenáva, že pápež čelil zúrivým vojnám posledných rokov a „neustále dvíhal hlas“, ktorým vyzýval k mieru.

„Vojna, má za následok smrť ľudí a ničenie domov, nemocníc a škôl. Vojna vždy zanecháva svet v horšom stave, ako bol predtým: je to vždy bolestivá a tragická porážka pre všetkých,“ hovorí kardinál Re citujúc pápeža.

„Stavajte mosty, nie múry,“ zopakoval pápežove slová. Po jeho slovách sa z davu opäť ozval potlesk, avšak podľa BBC hlavy štátov netlieskali.

Nasledovala druhá časť – liturgia Eucharistie, pri ktorej sa chlieb a víno posväcujú a stávajú telom a krvou Krista, ktoré sa následne zdieľali.

Medzitým, na druhej strane Ríma, sa ľudia z celého sveta začali stavať do radu pri bazilike Santa Maria Maggiore, kde bude zosnulý pápež pochovaný po dnešnom pohrebe. Prišlo niekoľko stoviek ľudí v nádeji, že si zabezpečia miesto na námestí pred kostolom.

K skôr spomínanému stretnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukrajinskej hlavy štátu Volodymyra Zelenského sa vyjadril Biely dom, ktorý tvrdí, že prezidenti mali spolu „veľmi produktívnu diskusiu“ počas schôdzky, ku ktorej došlo krátko pred pohrebom pápeža Františka.

Podľa riaditeľa oddelenia pre komunikáciu Bieleho domu Stevena Cheunga sa Trump a Zelenskyj „dnes súkromne stretli a mali veľmi produktívnu diskusiu“. Ako dodal, „viac podrobností o schôdzke bude nasledovať“.

10:55

Z úst dekana kardinálskeho kolégia Giovanniho Battistu Re zazneli aj liturgie slova. V tejto časti vyzval veriacich, aby počúvali a uvažovali o čítaniach z Biblie. Pohrebná omša pápeža Františka obsahuje čítanie zo Skutkov apoštolov, po ktorom nasleduje druhé čítanie z Listu svätého Pavla Filipanom. Medzi týmito dvoma čítaniami bude responzóriový žalm.

Začiatok homílie venoval spomienke na pápeža Františka a jeho odkaz: „Výlev náklonnosti, ktorého sme boli svedkami v posledných dňoch po jeho odchode z tejto zeme do večnosti, nám hovorí, ako veľmi hlboký pontifikát pápeža Františka zasiahol mysle a srdcia.“

Dekan, ktorý vedie dnešnú pohrebnú omšu bol vysvätený pre diecézu Brescia v roku 1957. V roku 2001 ho pápež Ján Pavol II. vyhlásil za kardinála.

Za dekana kardinálskeho kolégia bol zvolený v roku 2020 a pápež František mu vo februári tohto roku predĺžil funkčné obdobie. 91-ročný Talian sa zúčastnil konkláve v apríli 2005, na ktorom bol zvolený pápež Benedikt XVI., a konkláve v marci 2013, na ktorom bol zvolený pápež František. dodáva BBC.

Vatikán uvádza, že na pohrebe pápeža a v jeho okolí sa zúčastňuje 200-tisíc ľudí. Talianska polícia medzitým aktualizovala svoje predchádzajúce čísla a uviedla, že počet zúčastnených je okolo 150-tisíc – z čoho približne 50-tisíc ľudí je zhromaždených na samotnom Námestí svätého Petra.

Pred začiatkom obradu, kedy prichádzali jednotliví štátni funkcionári na miesto konania omše, sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nakrátko stretol so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, čo potvrdil v sobotu Zelenského úrad. Počas príchodu Zelenského privítal veľký aplauz z publika.

Zelenskyj predtým uviedol, že je pripravený sa s Trumpom stretnúť. Agentúra pripomína, že to bola ich prvá schôdzka od ich hádky v Bielom dome z 28. februára. „Schôdzka sa uskutočnila,“ povedal Zelenského hovorca Serhij Nykyforov novinárom bez uvedenia ďalších podrobností.

K stretnutiu Trumpa so Zelenským došlo po tom, čo Washington vyhlásil, že Kyjev a Moskva „sú veľmi blízko k dohode“, pripomína AFP.

Trump tento týždeň viackrát vyjadril názor, že prípadná mierová dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou bude zahŕňať uznanie Krymu za ruské územie. Toto stanovisko šéf Bieleho domu zopakoval v rozhovore pre časopis TIME, ktorý bol zverejnený v piatok.

V piatok ukrajinský prezident novinárom potvrdil svoje stanovisko ohľadom polostrova Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. „Náš postoj sa nezmenil: iba ukrajinský ľud má právo rozhodnúť, ktoré územie patrí Ukrajine. Ústava krajiny hovorí, že všetky dočasne okupované oblasti… patria Ukrajine, ukrajinskému ľudu,“ vyhlásil Zelenskyj.

10:30

Za účasti desaťtisícov veriacich a množstva zahraničných delegácií sa o 10. hodine začala pohrebná omša za pápeža Františka.

Tesne pred začiatkom obradu sa rozozvučali zvony a z reproduktorov znela požiadavka na prítomných veriacich, aby počas omše na znak úcty nemávali transparentmi a vlajkami, dodáva BBC.

Pred začiatkom pohrebnej omše priniesli nosiči rakvu s telom pápeža z vatikánskej baziliky na námestie. Zdobená je iba krížom a Františkovým erbom. Prítomné davy príchod rakvy privítali potleskom. Rakva s telom pápeža bude umiestnená na zadnej strane papamobilu, ktorý František využíval počas svojej cesty na Filipíny v roku 2015, oznámil Vatikán.

Podľa agentúry AP prispôsobili vozidlo tak, aby bola rakva viditeľná pre veriacich. Tisícky ľudí prichádzali na Námestie sv. Petra už od sobotňajších skorých ranných hodín. Ďalšie desaťtisíce veriacich budú podľa očakávania lemovať zhruba šesťkilometrovú trasu cez centrum Ríma až k Bazilike Panny Márie Väčšej (známej pod svojím talianskym názvom Santa Maria Maggiore, ale aj ako Bazilika Panny Márie Snežnej), kde bude pápež v súlade so svojím prianím pochovaný. Podľa očakávania sa na pohrebe Františka zúčastní najmenej 200.000 veriacich.

09:15

Na námestí vznikajú dlhé rady ľudí – medzi nimi aj dospievajúci pútnici, pravoslávni kňazi či mníšky. Mnohé ulice okolo Vatikánu sú uzavreté a pre motoristov či chodcov je vyčlenených množstvo obchádzok, dopravná organizácia je podľa tvrdení BBC i tak pozoruhodná.

Do Vatikánu prídu aj viacerí panovníci, premiéri, ako aj najvyšší predstavitelia iných kresťanských cirkví a hlavy rôznych medzinárodných organizácií.

Zasadací poriadok na pohrebe je pevne stanovený na základe dlhodobo zavadených protokolárnych pravidiel Vatikánu. Dve miesta vpredu sú podľa tradície vyhradené pre taliansku hlavu štátu Sergia Mattarellu a argentínskeho prezidenta Javiera Mileia.

Ide o štandardný postup, keďže miesta v popredí patria najvyššiemu predstaviteľovi Talianska pre špeciálny vzťah tejto krajiny so Svätou stolicou, a pre vedúceho predstaviteľa domovskej krajiny zosnulého pápeža.

Za prítomnými panovníkmi budú nasledovať ostatné hlavy štátov, ktoré budú usadené v abecednom poradí na základe názvov ich štátov vo francúzštine. Za prezidentmi budú sedieť ostatní predstavitelia, premiéri, ministri, najvyšší zástupcovia medzinárodných organizácií a veľvyslanci.

Vatikán potvrdil množstvo mien najvyšších predstaviteľov, ktorí sa zúčastnia sobotného pohrebu. Okrem nižšie spomenutých sa zúčastní aj predseda Európskej rady António Costa, predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová, generálny tajomník Organizácie spojených národov António Guterres, chorvátsky prezident Zoran Milanovič a premiér Andrej Plenkovič, maďarský prezident Tamás Sulyok a premiér Viktor Orbán, za Českú republiku vycestuje premiér Petr Fiala, z Poľska potvrdil účasť prezident Andrzej Duda, za Rakúsko príde prezident Alexander van der Bellen či kancelár Christian Stocker, ale prídu aj predstavitelia z mimoeurópskych krajín ako Gabon, Ekvádor, India, Madagaskar či korunný princ Muhammad bin Zajd Nahaján zo Spojených arabských emirátov.

Sobotný pohreb povedie dekan kolégia kardinálov Giovanni Battista Re. Na poslednej rozlúčke sa podľa agentúry Reuters očakáva prítomnosť 220 kardinálov, 750 biskupov a kňazov pri oltári a viac ako 4000 ďalších kňazov na námestí.

Pápež František sa počas svojej vlády vyhýbal veľkej časti pompéznosti a privilégiám, ktoré sa zvyčajne spájajú s pápežstvom, a túto túžbu po väčšej jednoduchosti si prenesie aj do svojho pohrebu. Zatiaľ čo pohreb pápeža Jána Pavla II. v roku 2005 trval tri hodiny, sobotňajšia bohoslužba má trvať 90 minút.

František sa tiež rozhodol vzdať sa stáročnej praxe pochovávania pápežov v troch prepojených rakvách vyrobených z cyprusu, olova a dubu. Namiesto toho bol uložený do jednej drevenej rakvy obloženej zinkom, ktorá bola cez noc zapečatená, dodáva agentúra Reuters.

Po skončení procesu pohrebná kolóna jeho rakvu ešte raz prevezie mestom, aby sa s ním mohli návštevníci Ríma a veriaci rozlúčiť.

08:05

Vstupy na Námestie sv. Petra otvorili o 5.30 h ráno, pričom pred každým z nich sa už počas noci vytvorili dlhé rady.
Ďalšie desaťtisíce veriacich budú podľa očakávania lemovať šesťkilometrovú trasu cez centrum Ríma až k Bazilike Panny Márie Väčšej, kde bude pápež v súlade so svojím prianím pochovaný.

V talianskej metropole je výnimočný stav a v platnosti sú najprísnejšie bezpečnostné opatrenia, pripomína APA. Na bezpečnosť dohliadajú tisíce policajtov i príslušníkov bezpečnostných jednotiek. Nad Rímom zriadili bezletovú zónu.

So zosnulým pápežom sa v Bazilike sv. Petra od stredy rozlúčilo približne 250.000 veriacich, čo je ešte viac, než sa očakávalo, dodal Vatikán.

Na pohrebe sa zúčastní aj slovenská delegácia na čele s prezidentom Petrom Pellegrinim. S hlavou katolíckej cirkvi bude prítomný tiež minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ako aj slovenskí biskupi a kňazi, ktorých povedie košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.

Svoju účasť na pohrebe potvrdilo mnoho hláv štátov a kráľovských rodín, vrátane princa Williama, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, španielskeho kráľa Felipeho VI. a kráľovnej Letizie a brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu.

Očakáva aj prítomnosť mnohých politických osobností, vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa a prvej dámy Melanie Trumpovej, bývalého amerického prezidenta Joea Bidena a bývalej prvej dámy Jill Bidenovej, britského premiéra Keira Starmera, predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, filipínskeho prezidenta Ferdinanda Marcosa ml., argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho a medzičasom do Vatikánu pricestoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje BBC.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia