Nočná mora USA. Čína stavia „neviditeľné“ ponorky a buduje podmorský múr

Čína stavia nové ponorky a buduje podmorský múr. Zdroj: X/David Mawangi
Reklama

Čína usilovne modernizuje a stavia nové ponorky. Chce v ich počte a kvalite dohnať Spojené štáty. Odborníci sa obávajú, že jej vylepšené podmorské plavidlá, schopné niesť strely ohrozujúce americkú pevninu, bude veľmi ťažké odhaliť. Čína stavia tiež rozsiahly „Podmorský Veľký múr“, ktorý má za cieľ skomplikovať americkým ponorkám pôsobenie v Tichom oceáne.

Veliteľ amerického Strategického veliteľstva (USSTRATCOM) Anthony Cotton vlani v marci uviedol v Kongrese, že čínska armáda rozmiestnila na svoje ponorky schopné niesť balistické rakety nové strely, ktoré môžu dosiahnuť USA, aj keď podvodné plavidlo zostane v blízkosti Číny. V máji výskumníci na konferencii americkej námorníckej vysokej školy Naval War College uviedli, že Čína je na ceste mať jadrové ponorky novej generácie typu 096.

Tieto plavidlá bude pre USA oveľa ťažšie detekovať, uvádza správa k škole pridruženého Inštitútu pre štúdiá čínskeho námorníctva. „Typ 096 bude nočná mora,“ varoval technický analytik Christopher Carlson, ktorý sa na štúdii podieľal. „Bude veľmi, veľmi ťažké ich odhaliť.“

Satelitné snímky z novej čínskej lodenice Chu-lu-tao z novembra 2022 ukázali časti trupu, ktorý bol väčší, než aký majú terajšie čínske podmorské plavidlá. O pár mesiacov neskôr satelity zachytili spustenie čínskej útočnej ponorky s jadrovým pohonom, ktorá využíva vodné trysky namiesto lodnej skrutky. Bolo to prvýkrát, kedy bola táto technika tlmiaca hluk videná na čínskej ponorke, podotýka denník The Wall Street Journal. Američania ju používajú na svojich najnovších ponorkách.

Čína zatiaľ využíva staršie ponorky typu 094. Kvôli ich pomerne značnej hlasitosti je ale pre americké sily pomerne ľahké ich objaviť. Novou technológiou Čína chce túto slabinu eliminovať.

Podľa Carlsona môžu byť nové čínske stroje tiché ako vylepšené ruské raketonosné ponorky na jadrový pohon Akula. „Vylepšené akuly sa nám ťažko hľadajú a sledujú,“ upozorňuje.

Správa inštitútu tiež uvádza, že najnovšie čínske ponorky majú potenciál byť na porovnateľnej úrovni s ruskými podmorskými strojmi triedy Dolgorukij, čo sa týka pohonu, senzorov a zbraní. Ako také majú „hlboké dôsledky pre podmorskú bezpečnosť USA“. Očakáva sa, že ponorky budú zaradené do služby v roku 2030.

Pozornosť budí aj jadrová útočná ponorka typu 093B. Podľa správy amerického ministerstva obrany Čína „v období od mája 2022 do januára 2023 spustila na vodu dve útočné jadrové ponorky s riadenými strelami triedy SHANG III (TYPE 093B)“. Podľa Američanov by do roku 2025 Čína mohla mať tri tieto plavidlá.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia