Paríž postavil olympijskú dedinu na chudobnom predmestí

Výstavba olympijskej dediny v Paríži sa blíži ku koncu. (1. decembra 2023). Zdroj: X/IOC MEDIA
Reklama

Už o sedem mesiacov bude Paríž hostiť letné olympijské hry a teraz finišuje s prípravami olympijskej dediny. Ubytovanie pre vrcholových športovcov postavilo mesto na zanedbanom predmestí severne od centra. Okrem úspor, ktoré toto riešenie prinesie, je tu ešte jedna výhoda – úrady po ukončení športovej udalosti ponúknu občanom tisíce bytov a kancelárskych priestorov.

Šesťdesiattriročná Houdia sa zo svojho schátraného sociálneho bývania v Saint-Ouen severne od Paríža pozerá na Seinu. Niekoľko stoviek metrov od jej rozpadajúceho sa paneláka sa za plotom týčia nablýskané nové budovy olympijskej dediny, ktorá bola dokončená minulý týždeň a teraz bude vybavená pre viac ako 14-tisíc športovcov na tohtoročných olympijských a paralympijských hrách v Paríži, píše denník The Guardian.

„Je to výkladná skriňa nášho mesta, a to je dôležité,“ povedala Houdia, ktorá žila v tejto robotníckej štvrti celý život po tom, čo sa jej otec, zvárač, prisťahoval v 60. rokoch z Alžírska. Bývalá pracovníčka v školách pre deti so špeciálnymi potrebami sa stane jedným z prvých miestnych obyvateľov, ktorí sa rok po hrách do olympijskej dediny nasťahujú.

V dedine vzniknú domy pre približne šesť tisíc, vrátane značného množstva sociálnych bytov, a taktiež kancelárie pre šesť tisíc zamestnancov. Neďaleké rozpadajúce sa budovy, v ktorých Houdia žije už 50 rokov, budú zbúrané a postavené znova.

Skromný rozpočet

Po mesiacoch hádok kvôli vysokým cenám vstupeniek sa teraz pozornosť presúva k sociálnemu odkazu hier a ich dopadu na premenu nízkopríjmových komunít v Seine-Saint-Denis severne od Paríža.

Keď francúzske hlavné mesto po desaťročiach neúspešných kandidatúr v roku 2024 získalo usporiadateľstvo hier, bolo to postavené na dvoch sľuboch.

Prvým z nich bola regenerácia oblasti, ktorá zostáva jednou z najchudobnejších vo Francúzsku – žije tu mladé, mnohonárodnostné obyvateľstvo, ktoré trpí diskrimináciou a nadpriemernou nezamestnanosťou.

Po druhé, po desaťročiach nadmerných výdavkov a plytvania v iných olympijských hostiteľských mestách Paríž sľúbil, že sa uskromní: na rozdiel od Londýna, ktorý organizoval olympiádu v roku 2012, už mala 95 percent športových zariadení a nemusela od základu stavať hlavný štadión.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia