Petržlen pre každú záhradu: Viete, ako správne vybrať odrodu podľa pôdnych a klimatických podmienok?

petržlen, zemina
Zdroj: Pixabay.com, Freepik
Reklama

Pestovanie petržlenu môže byť náročné, najmä ak sa semienka nedokážu rovnomerne preklíčiť. Tento problém sa opakovane objavuje na záhradách, aj keď sa dodrží správny postup. Skúsený pestovateľ teraz vysvetľuje, čo môže stáť za neúspešným vzchádzaním a aké opatrenia pomôžu zvýšiť šance na úspech.

Pomalé klíčenie petržlenu: Problém, ktorý trápi záhradkárov

Vzchádzanie petržlenu je problém, ktorý trápi mnohých záhradkárov každý rok. Podľa odborníka Gajdoština sa s ním stretáva aj on sám, hoci má dlhoročné skúsenosti. „Ak je jar teplá a zima prechádza priamo do leta, je to ešte horšie,“ hovorí. Informuje o tom portál Pravda.

Jedným z dôvodov je, že semená petržlenu obsahujú látky, ktoré spomaľujú klíčenie – konkrétne siličnaté furokumaríny. Tieto látky síce pomáhajú pri potláčaní burín, ale zároveň znižujú rýchlosť klíčenia. „Odbúravanie týchto látok prebieha až počas klíčenia, takže aj za optimálnych podmienok trvá vzchádzanie pomerne dlho,“ vysvetľuje Gajdoštin.

Výzvy pri klíčení

Okrem spomaleného klíčenia môžu rôzne faktory ohroziť mladé rastlinky. Ak pôda počas klíčenia vyschne alebo sa na povrchu vytvorí tvrdá vrstva (škralup), klíčiace semená môžu mať problém preraziť. Gajdoštin upozorňuje, že v pôdach s dobrou štruktúrou a dostatkom humusu je táto hrozba menšia, ale humus v pôdach ubúda, čo sa týka nielen veľkých polí, ale aj záhrad.

Ďalšou hrozbou sú škodce, najmä slimáky a mravce, ktoré radi požierajú klíčiace semená. „Mnohokrát sa stáva, že už vzniknuté semienka jednoducho zmiznú, alebo ich škodce zlikvidujú ešte skôr, než si ich záhradkár stihne všimnúť,“ varuje odborník.

Ako podporiť úspešné vzchádzanie petržlenu

Aj keď nie je jednotný recept na úspech, existujú spôsoby, ako zlepšiť šance na vzchádzanie. „Najdôležitejšie je udržať pôdu stále vlhkú a zabrániť vytvoreniu škralupu,“ odporúča Gajdoštin. Za výhodu považuje skorý výsev, keď je pôda ešte dostatočne vlhká, no treba byť opatrný pred možnými mrazmi.

Pomôcť môže aj biela netkaná textília, ktorá udržiava vlhkosť v pôde a chráni pred náhlymi zmenami počasia. „Záhon treba udržiavať vlhký až do vzídenia rastliniek. Osobne by som odporúčal vysiať už skôr a nechať to na prírodu, teda nezalievať zbytočne,“ dodáva.

Prečo je dôležité zasiahnuť včas?

Proti škodcom, ako sú slimáky a mravce, je dôležité zasiahnuť čo najskôr. „Treba používať registrované prípravky a aplikovať ich včas, kým ešte nie je neskoro,“ radí odborník. Týmto spôsobom sa dá zabrániť zničeniu klíčiacich rastlín.

Predklíčené osivo: Rýchlejšie vzchádzanie

Profesionálni pestovatelia využívajú takzvané predklíčené osivo, ktoré sa už predseje a obsahuje vyplavené inhibičné látky. Tieto semienka klíčia oveľa rýchlejšie a rovnomernejšie. „Predklíčené osivo je výhodné, no treba ho vysievať do optimálnych podmienok, aby nedošlo k premrznutiu,“ vysvetľuje Gajdoštin. Dobrým spôsobom, ako si uľahčiť prácu, je využiť predklíčené odrody, ktoré sú už dostupné aj pre drobných záhradkárov.

Výber správnej odrody podľa typu pôdy

Pri výbere správnej odrody je dôležité zohľadniť typ pôdy vo vašej záhrade. Niektoré odrody petržlenu sú vhodné pre piesočnaté, iné pre ťažšie pôdy. Gajdoštin odporúča nasledovné odrody:

Olomoucká dlhá – ideálna pre ľahké piesočnaté pôdy, s dlhými rovnými koreňmi.

Konika – vhodná do ťažších pôd, s kratšími koreňmi a odolnosťou voči vetveniu.

Alba – spoľahlivá biela odroda, ktorá sa hodí do rôznych podmienok.

Osborne – tradičná odroda s veľkými rovnými koreňmi, vhodná pre rôzne typy pôd.

Orbis – predklíčená koreňová odroda, vhodná do stredne ťažkých pôd.

Eagle F1 – hybridná koreňová odroda, vhodná pre rôzne typy pôd.

Arat – koreňová odroda pre stredne ťažké až ťažké pôdy.

Festival 68 – koreňová odroda pre ľahké až stredne ťažké pôdy.

Berliner – tradičná koreňová odroda, ktorá sa hodí pre rôzne typy pôd.

Lange Oberlaaer – koreňová odroda vhodná pre ľahké až stredne ťažké pôdy.

Pestovanie na hrobliach

Ako zaujímavú techniku Gajdoštin odporúča pestovanie petržlenu na hrobliach. „Získate tým lepšie vyvinuté a rovnejšie korene. Veľmi dobre na to reaguje štruktúrovaná pôda v nakopčenom záhone,“ uzatvára.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti