Proroctvo z Vatikánu desí ľudí po celom svete: Sľubuje posledného pápeža a Súdny deň

proroctvo o papezoch
Na snímke obrázok Súdneho dňa a ilustrácia svätého Malachiáša. Zdroj: Wikimedia/Andreas F. Borchert, Didier Descouens
Reklama

Takmer tisícročný text spojený s Vatikánom tvrdí, že už v roku 2027 príde koniec sveta. Proroctvo o pápežoch, pripisované írskemu svätcovi Malachiášovi, predpovedá nielen nástup posledného pápeža, ale aj príchod Súdneho dňa.

Na správu upozornil portál Ladbible.com.

Smrť pápeža Františka a nová pozornosť starému textu

Na Veľkonočný pondelok 21. apríla Vatikán oznámil smutnú správu o úmrtí pápeža Františka vo veku 88 rokov. Príčinou smrti bola mozgová príhoda, ktorá viedla ku kóme a následnému zlyhaniu srdca. Medzičasom sa uskutočnil už aj pápežov pohreb.

Pozornosť verejnosti sa upriamila na výber nového pápeža a staré proroctvo známe ako Proroctvo o pápežoch, ktoré údajne predpovedá, kto sa stane ďalším pápežom, a zároveň oznamuje blížiaci sa koniec sveta v roku 2027.

Čo hovorí Proroctvo o pápežoch?

Text pripisovaný svätému Malachiášovi, napísaný v 12. storočí po jeho návšteve Ríma, uvádza zoznam 112 pápežov. Každý z nich je v texte popísaný tajomnou latinskou frázou. Od pápeža Celestína II. (zvoleného v roku 1143) až po nástupcu pápeža Františka je zaznamenaný každý následník.

Podľa proroctva zostáva už len jedna fráza:

„V poslednom prenasledovaní Svätej rímskej cirkvi bude vládnuť Peter Rímsky, ktorý bude viesť svoje stádo medzi mnohými utrpeniami; potom bude zničené sedemkopcové mesto a hrozný Sudca bude súdiť ľud. Koniec.“

Ak by sa týmto textom riadili, ďalší pápež by mal byť posledným, a po jeho pôsobení má prísť zánik Ríma – známeho ako „mesto na siedmich kopcoch“ – a samotný Súdny deň.

Skeptický pohľad na proroctvo

Napriek dramatickým predpovediam odborníci pripomínajú, že podobné konce sveta boli predpovedané už viackrát. Mayovia napríklad predpovedali zánik sveta v roku 2012, Isaac Newton predpokladal koniec až v roku 2060.

Autenticita Proroctva o pápežoch je sporná. Text bol „objavený“ benediktínskym mníchom Arnoldom Wionom v roku 1595. Mnohí vedci sa domnievajú, že Wion bol v skutočnosti autorom textu a vytvoril ho s politickými úmyslami v 16. storočí.

Nie všetky predpovede sa navyše presne naplnili. Napríklad spojenie medzi pápežom Františkom a postavou Petra Rímskeho je podľa viacerých odborníkov nepresvedčivé. Josh Canning z Torontského Chaplaincy pri Newmanovom centre v roku 2013 pre Global News uviedol: „Neviem, ako by ste mohli spojiť Petra Rímskeho s pápežom Františkom.“

Historické súvislosti a moderná kritika

Aj keď niektoré súvislosti sa zdajú byť zaujímavé – napríklad spojenie medzi pápežom Benediktom XVI. a výrazom „Glória olív“, keďže benediktínski mnísi sú známi ako oliveti – väčšina vedcov vníma proroctvo ako podvrh.

Biblické texty navyše jasne upozorňujú, že presný deň Súdneho dňa je neznámy. V Matúšovi 24:36 sa píše: „Ale o tom dni a hodine nevie nik, ani anjeli v nebesiach, ani Syn, iba Otec.“

Preto je na čitateľovi, ako vážne sa k týmto proroctvám postaví.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti