Nová štúdia naznačuje, že jednoduchý spôsob chôdze môže pomôcť ochrániť pred nepravidelným srdcovým rytmom, srdcovým infarktom aj mozgovou mŕtvicou.
O výsledkoch informuje portál sciencefocus.com.
Rýchla chôdza ako prevencia srdcových ochorení
Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise Heart, ktorý patrí pod Britský zdravotnícky žurnál (BMJ), chôdza rýchlejším tempom a na dlhšie vzdialenosti môže pomôcť predchádzať poruchám srdcového rytmu. Tým sa zároveň znižuje riziko infarktu, srdcových ochorení a mozgových príhod.
Vedci zistili, že dospelí, ktorí udávali rýchlu chôdzu – viac ako 6,4 kilometra za hodinu – mali o 43 % nižšiu pravdepodobnosť vzniku porúch srdcového rytmu počas 13 rokov, v porovnaní s tými, ktorí chodili pomaly (menej ako 4,8 km/h).
Aj malé zmeny v životnom štýle môžu priniesť veľké výsledky
„Zaznamenali sme znížené riziko porúch srdcového rytmu u ľudí, ktorí popisovali svoje zvyčajné tempo chôdze ako priemerné (5–6,4 km/h) alebo rýchle (viac ako 6,4 km/h),“ povedala profesorka Jill Pell, profesorka verejného zdravotníctva na Glasgowskej univerzite a hlavná autorka štúdie.
Doplnila, že výhody sa ukázali aj u ľudí, ktorí denne chodili priemerným tempom aspoň päť minút. „Aj malé zmeny v životnom štýle môžu mať veľký význam,“ dodala.
Štúdia vychádzala z údajov 420.925 účastníkov britskej Biobanky, ktorí uvádzali svoje bežné tempo chôdze, pričom časť z nich mala aj údaje zo zariadení na sledovanie aktivity.
Prečo je rýchla chôdza taká prospešná?
Viac ako polovica účastníkov (53 %) uviedla, že chodia priemerným tempom, 41 % uviedlo rýchlu chôdzu a iba 6,5 % sa označilo za pomalých chodcov. Po 13 rokoch sa u 9 % účastníkov rozvinuli poruchy srdcového rytmu, ako sú fibrilácia predsiení, tachykardia či bradykardia.
„Ľudia s poruchami rytmu sú viac ohrození infarktmi, mozgovými príhodami a úmrtím,“ upozornila profesorka Pell. Aj keď existujú lieky a zákroky, ktoré tieto riziká zmierňujú, najideálnejšou cestou je prevencia.
Vedci zistili, že približne 36 % pozitívneho vplyvu rýchlej chôdze na zdravie srdca bolo spôsobené tým, že rýchla chôdza znižovala krvný tlak, cholesterol, hladinu cukru v krvi, riziko cukrovky 2. typu, pomáhala udržiavať zdravú hmotnosť a znižovala zápaly v tele.
Limity štúdie
Štúdia bola založená na pozorovaní a vychádzala zo samostatne hlásených údajov účastníkov, ktoré môžu byť menej presné. Okrem toho sa väčšina účastníkov (97 %) hlásila k bielej rase, takže výsledky je potrebné overiť aj v širšej populácii.