Transakčná daň je podľa Fica NEZRUŠITEĽNÁ, nemá podporu ani v koalícii. SNS a opozícia sú za jej ZRUŠENIE

fico danko kamenicky peniaze
Zdroj: TASR, Canva
Reklama

Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico. Takéto tlačové konferencie plánuje mať v nedeľu pravidelne. Fico tiež uviedol, že v prípade tejto dane pôjde len o opravu technických problémov. Koaličná SNS z témy úpravy transakčnej dane však neustúpi. Jej cieľom je úplné zrušenie, aktuálne však chce presadiť aspoň zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a podnikateľov s obratom do 100-tisíc eur.

Danko vyjednáva, chce daň upraviť pre živnostníkov

Návrh SNS je už podaný v parlamente, SNS chce o ňom rokovať v koalícii, nemôže však zabrániť ani opozícii, aby zaň zahlasovala. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 predseda  Andrej Danko. Pripomenul, že potrebu úprav transakčnej dane už pripustil aj premiér. „V prvom kroku debatujem s Robertom Ficom a vyzerá, že sa dohodneme, aj s pánom Eštokom. V druhom kroku, keď to pôjde do hlasovania, ja nemôžem zabrániť opozícii, či za to zahlasuje, či nie,“ vyhlásil Danko.

„Ja by som chcel, aby sa zrušila úplne, ale pre mňa je dôležité zachovanie vlády,“ doplnil. „Keby sme preniesli DPH povinnosť na posledného koncového (podnikateľa), ktorý je v kontakte so spotrebiteľom, ušetrili by sme miliardu eur. Ja budem ako jedno zo zásadných opatrení navrhovať ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému, aby sme zabránili podvodom v DPH a tam by sa dal nájsť priestor aj na zrušenie transakčnej dane, ale aj na zdvihnutie minimálnych dôchodkov,“ doplnil Danko s tým, že je sám zvedavý na návrh rozpočtu na budúci rok, keďže ho doteraz nevidel.

Eštok: Neodkazujme si na tlačovkách

O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike. Apeluje na šéfa SNS Andreja Danka aj premiéra Roberta Fica. Pripúšťa technické zmeny v transakčnej dani. „Myslím si, že sa budeme o tom rozprávať v krátkom čase. Apelujem preto, aby sme si nerobili tlačovky, kde si ako koalícia niečo odkazujeme, aby sme nedávali tlačové vyhlásenia, ale aby sme sa o tejto veci bavili za zatvorenými dverami,“ povedal šéf Hlasu. Treba sa podľa neho rozprávať o úprave transakčnej dane, ak sa dotýka „ľudí práce“, teda napríklad murárov či inštalatérov. Za technickú zmenu v transakčnej dani, o ktorej hovoril premiér, sa dá podľa neho považovať aj úprava „koeficientu“. „Technická zmena je aj to, že dáte drobnému živnostníkovi, tomu murárovi, nižší koeficient a vyšší koeficient banke,“ priblížil Eštok.

Všetko sa dá zmeniť, vyhlásil predseda NR SR

Predseda parlamentu Richard Raši z Hlasu si myslí, že existuje priestor na zmeny v transakčnej dani, ktoré by pomohli niektorým skupinám podnikateľov. Všetko na svete je zmeniteľné, aj transakčná daň, povedal Raši v nedeľnej diskusnej relácii Politika 24 na JOJ 24. Raši očakáva, že minister financií Ladislav Kamenický by mal prísť s analýzou, na základe ktorej by sa mohli určiť skupiny podnikateľov, pre ktoré by sa transakčná daň mohla upraviť s minimálnym výpadkom celkových príjmov pre štátnu pokladnicu.

Za dlhy je zodpovedná bývalá vláda, hovorí premiér

Premiér v nedeľu tiež zdôraznil, že v uplynulých dňoch nehovoril o zrušení tejto dane, ale o oprave technických problémov. Za zavedenie transakčnej dane môže podľa Fica bývalá vláda, ktorá rozvrátila verejné financie. Transakčná daň sa podľa neho stala témou len preto, že súčasná opozícia zodpovedá za „najhoršie verejné financie“. Vyzval opozíciu, aby si to uvedomila. „Povedal som, že niečo v dani upraviť, ale nepovedal som, že ju treba zrušiť. V tomto okamihu je transakčná daň nezrušiteľná, prináša taký objem peňazí, bez ktorých si nevieme predstaviť konsolidáciu,“ skonštatoval s tým, že transakčná daň má priniesť 700 až 800 miliónov eur. Ak mala byť určitá platba oslobodená od transakčnej dane, ale nedošlo k tomu, treba to podľa Fica upraviť.

Podľa opozície je to „hlúpa“ daň

Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling označil daň z finančných transakcií za „hlúpu daň“, ktorá funguje iba v dvoch krajinách sveta, a to Venezuele a Maďarsku. „Robert Fico s pánom Kamenickým si ju vymysleli, schválil ju na vláde, potom prišla do parlamentu, kde poslanci za Smer, Hlas, SNS, aj pán Danko za to hlasovali a následne prezident Peter Pellegrini to podpísal. Tak čo tu teraz robia? My sa máme akože tešiť alebo živnostníci sa majú tešiť, že idú urobiť nejaké úpravy?“ kritizoval.

Deklaroval, že SaS podporí návrh SNS na obmedzenie transakčnej dane. Zavádzať však rôzne výnimky nie je podľa neho spravodlivé. Avizoval, že jeho strana opätovne predloží návrh na úplné zrušenie tejto dane. Vyzval SNS, aby podporila aj takýto návrh. Peniaze sa dajú podľa neho nájsť najmä tým, že štát bude šetriť na sebe. Napríklad obmedzením zbytočných ministerstiev, zbytočných nákupov alebo adresnejšími sociálnymi dávkami.

Pripravujú sa v koalícii na predčasné voľby ?

Prezident Peter Pellegrini vetovaním niektorých zákonov a premiér Robert Fico svojimi vystúpeniami odštartovali predvolebnú kampaň a chystajú sa na predčasné voľby. Myslí si to predseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš. Zástupca opozície pripomenul, že v koalícii sa stupňujú nezhody a kritizoval, že koaličná rada zasadá len zriedka.

Odmietol, že by za transakčnú daň bola zodpovedná predchádzajúca vláda. „To, že Robert Fico dnes (nedeľu) zvolal tlačovú konferenciu o desiatej, nie je len náhoda, ale sme presvedčení o tom, že prijal Pellegriniho hru, ktorý odštartoval volebnú kampaň do predčasných volieb. Pellegrini sa rozhodol vrátiť niektoré zákony Ficovi do parlamentu a Fico na to zareagoval tak, že sa rozhodol, že bude robiť pravidelné tlačovky v nedeľu a bude brýzgať na svojich koaličných partnerov,“ povedal Šipoš. Pripomenul, že Fico vyjadreniami o nezrušiteľnej transakčnej dani „upratal“ šéfa koaličnej SNS Andreja Danka, ktorý trvá na jej úprave.

Najviac dlhov Slovensku priniesli vlády Smeru

Slová Fica o tom, že potrebu transakčnej dane spôsobili bývalé vlády, ktoré enormne zadlžili Slovensko, označil Šipoš za vymyslený blud. Tvrdí, že z grafu vývoja čistého dlhu od roku 1993 do súčasnosti z dielne Rady pre rozpočtovú zodpovednosť vyplýva, že vlády Smeru zadlžili Slovensko najviac. Líder opozičného PS Michal Šimečka kritizuje Fica za vyjadrenia o tom, že nevie, ako by výpadok z transakčnej dane nahradil. „Ak toto nedokáže po vyše 30 rokoch v politike, tak je skutočne babrák,“ povedal Šimečka s tým, že je ochotný mu predstaviť riešenia, ktoré má PS pripravené. Predseda KDH Milan Majerský namiesto transakčnej dane navrhuje šetriť na vládnych inštitúciách. Kritizuje aj zriadenie nového ministerstva. Za dôležitú považuje decentralizáciu. „Posunuli by sme kompetencie na čo najnižšiu úroveň,“ skonštatoval.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis