Pápež František zomrel na Veľkonočný pondelok, 21. apríla. Pohreb prebehol o päť dní neskôr a rímskokatolícka cirkev oznámila v pondelok, že čoskoro dôjde ku konkláve, čiže novej voľbe pápeža.
- AKTUALIZOVANÉ: 28.4.2025, 14:42
Ako informuje agentúra Reuters, kardináli sa stretnú na tajnom konkláve, ktoré začne 7. mája, uviedol v pondelok vysokopostavený zdroj z Vatikánu.
Dátum bol stanovený počas stretnutia kardinálov za zatvorenými dverami vo Vatikáne, ktoré sa uskutočnilo prvýkrát od pohrebu pápeža Františka v sobotu, uviedol zdroj. Oficiálne oznámenie z Vatikánu by malo byť čoskoro oznámené.
Vatikánske múzeá preto už v pondelok na neurčito uzavreli Sixtínsku kaplnku, kde budú kardináli zasadať. Deväťdňový smútok za pápežom Františkom sa skončí 4. mája.
Myslia si, že voľba prebehne rýchlo
Nemecký kardinál Reinhard Marx v sobotu novinárom povedal, že očakáva, že konkláve bude trvať „len niekoľko dní“. Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý kandiduje na pápeža, však pred stretnutím novinárom povedal, že hlasovanie by mohlo trvať dlhšie, „pretože sa nepoznáme“.
Osem z desiatich oprávnených voliť v konkláve vymenoval František, pričom 20 sa stalo kardinálmi až v decembri, dodáva The Guardian. František dbal na výber kardinálov z miest, odkiaľ nikdy žiadni potenciálni pápeži nekandidovali ako napríklad z Mjanmarska, Haiti a Rwandy. Až do minulého týždňa sa mnohí z nich nikdy predtým nestretli.
Kardinál Gualtiero Bassetti, bývalý predseda Talianskej biskupskej konferencie sa vyjadril optimisticky, že podľa neho bude konkláve ukončené v priebehu niekoľkých dní. V rozhovore pre Corriere della Sera opísal „dobrú atmosféru“ medzi kardinálmi a „silný pocit súdržnosti“.
„Naozaj si myslím, že konkláve môže ponúknuť krásne svedectvo v tomto svete plnom vojny, rozdelenia a nevraživosti. Určite môžu byť určité ťažkosti, pretože nikdy nebolo toľko voličov a nie všetci sa poznajú,“ dodal.
Kardináli navštívili v nedeľu popoludní Františkov hrob v Santa Maria Maggiore. V autobuse počas ich návratu do Vatikánu Bassetti povedal: „Vládla tam krásna, bratská atmosféra… rozprávali sme sa ako susedia.“
Väčšina kardinálov s hlasovacím právom – 53 – sú Európania. Nasleduje ich 23 kardinálov z Ázie, 18 z Afriky, 17 z Južnej Ameriky, 16 zo Severnej Ameriky, štyria zo Strednej Ameriky a štyria z Oceánie. Spolu zastupujú 17 krajín.
Neexistuje jasný favorit na pápeža, hoci Luis Antonio Tagle, reformátor z Filipín, a Pietro Parolin z Talianska patria medzi prvých favoritov.
Posledné voľby prebehli rýchlo
V nedávnom článku sme písali, že podľa vatikánskych predpisov sa konkláve môže začať najskôr 15. a najneskôr 20. deň po smrti pápeža, hovorí cirkevný analytik Imrich Gazda.
Gazda pripomenul, že posledné voľby pápežov sa uskutočnili pomerne rýchlo. Pápeži František a Benedikt XVI. boli zvolení už na druhý deň od začiatku konkláve, pričom Ján Pavol II. na tretí deň. Preto podľa Gazdu nie je dôvod očakávať, že by sa aktuálne konkláve malo výrazne predĺžiť.
„Konkláve je už v podstate samotný volebný akt, ale kardináli sa už teraz zišli do Ríma, bezprostredne po smrti pápeža Františka, a teda mali pred sebou dva týždne na to, aby sa spolu rozprávali, uvažovali, spoznávali a jednoducho, aby si každý z nich urobil názor, koho zo svojich kolegov kardinálov by považoval za toho najlepšieho pápeža,“ objasnil cirkevný analytik.
Favorit často nezvíťazí
Gazda upozornil, že v tomto konkláve bude mať hlasovacie právo rekordný počet kardinálov, z ktorých jeden povedie cirkev s 1,4 miliardami členov. Konkrétne ide o 135 kardinálov mladších ako 80 rokov, pričom dvaja sa zo zdravotných alebo iných dôvodov ospravedlnili, takže voliť bude môcť 133 kardinálov.
Cirkevný analytik zároveň pripomenul tradičné konštatovanie, že favorit konkláve často nezvíťazí. „Ten, kto do konkláve vstupuje ako favorit, často pohorí,“ poznamenal Gazda.
Výnimku podľa neho predstavoval Benedikt XVI., ktorý bol považovaný za favorita a skutočne bol aj zvolený. Naopak, zvolenie Františka bolo pre mnohých veľkým prekvapením.