Reakčný čas môže byť kľúčovým ukazovateľom zdravia, výkonnosti, ale aj dĺžky života. Odporúčame vám jednoduchý test, ktorý odhalí, ako rýchlo reaguje váš mozog a čo vám tento údaj prezradí o vašom tele. Stačí len pravítko a pár minút.
Ako odráža stav vášho mozgu a tela?
Reakčné časy, hoci sa môžu zdať ako nepatrný detail, sú schopné prezradiť veľa o našom zdraví. S vekom sa reakčný čas prirodzene spomaľuje, čo je dôvodom, prečo športový výkon často klesá po tridsiatke. Odborníci však tvrdia, že schopnosť udržať si rýchly reakčný čas je indikátorom dobre fungujúceho mozgu. A to aj v starobe. Informuje o tom portál BBC.
„Niektorí ľudia sú jednoducho rýchlejší ako iní – ešte predtým, než sa začnú prejavovať účinky starnutia,“ vysvetľuje Simon Cox, profesor neurovedy a kognitívneho starnutia na Univerzite v Edinburghu.
„Ale pokles reakčných časov pravdepodobne poukazuje na nahromadenie veku zodpovedajúcich zmien. Je to ukazovateľ, ktorý nám veľa hovorí o spoločnom fungovaní viacerých biologických systémov.“
Riziká spojené s pomalým reakčným časom
Pokles reakčného času je nielen známkou starnutia, ale môže tiež naznačovať zvýšené riziko rôznych zdravotných problémov, ako sú srdcové ochorenia, mŕtvica či problémy s dýchaním. Taktiež súvisí s vyššou pravdepodobnosťou pádov, demencie alebo neschopnosti žiť samostatne.
Podľa profesora Coxa samotné meranie reakčného času neodhalí príliš veľa, pretože reakčná rýchlosť sa medzi ľuďmi značne líši v závislosti od pohlavia, genetiky, fyzickej kondície, životného štýlu či osobnostných charakteristík.
Cox upozorňuje, že omnoho dôležitejšie je sledovať, ako sa reakčná rýchlosť vyvíja v priebehu času – napríklad pravidelným testovaním každý rok a pozorovaním, či nedochádza k zhoršeniu. Naša schopnosť rýchlo reagovať závisí od zložitého prepojenia rôznych zmyslových systémov, ako sú zrak, sluch a pocit dotyku, ako aj od rýchlosti spracovania informácií mozgom a následnej reakcie nervového systému, svalov a šliach.
„Všetky tieto faktory môžu byť ovplyvnené starnutím, ale nie u každého rovnakým spôsobom,“ dodáva Cox.
Ako trénovať rýchlosť svojich reakcií?
Existuje množstvo cvičení, ktoré môžu zlepšiť reakčný čas. Spojenie fyzických aktivít s mentálnymi výzvami, ako je chôdza s otáčaním hlavy alebo hádzanie loptičky pri hovorení slov, pomáha stimulovať mozog a telo súčasne. Podľa odborníkov môže pravidelný tréning podporiť kognitívne zdravie a spomaliť proces starnutia.
Zostaňte aktívni, aby ste si udržali rýchlosť a bystrosť
Fyzická aj mentálna aktivita sú kľúčové pre udržanie rýchleho reakčného času. Ak zostanete aktívni, či už prostredníctvom športu, spoločenských hier alebo učenia sa nových zručností, môžete si udržať nielen bystrosť, ale aj rýchlosť svojich reakcií, čo má priamy vplyv na kvalitu života a celkové zdravie.
Existujú jednoduché cvičenia, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť reakčný čas. Ide najmä o tréningy, ktoré kombinujú pohyb a mentálnu aktivitu – tým sa súčasne zlepšuje kondícia tela aj mozgu. Medzi takéto cvičenia patrí:
- chôdza pri súčasnom otáčaní hlavy zo strany na stranu
- státie na jednej nohe pri recitovaní abecedy
- hádzanie loptičky a zároveň hovorenie asociácií k určitým slovám
„Tréningy, ktoré si vyžadujú rýchle reakcie a sú zamerané na športový výkon, môžu zlepšiť reakčný čas stimulovaním mozgu a tela zároveň,“ vysvetľuje Cox. „Existujú aj dôkazy, že udržiavanie sociálnej a intelektuálnej aktivity môže spomaliť kognitívne starnutie v oblastiach náročného myslenia,“ dodáva.
Otestujte si svoj reakčný čas
Na tento jednoduchý test budete potrebovať pomocníka a pravítko.
Ak chcete zistiť, ako rýchlo reaguje váš mozog, stačí vám len pravítko, asistent a pár minút. Test sa vykonáva tak, že si sadnete, položíte ruku na stôl a partner pustí pravítko. Čím rýchlejšie ho chytíte, tým lepší je váš výkon. Vzdialenosť, ktorú pravítko prejde predtým, než ho chytíte, bude ukazovať váš reakčný čas.
Výsledok vám napovie, či ste v oblasti reakčného času nadpriemerní, priemerní alebo podpriemerní.
Výsledky:
- Vynikajúci výkon = menej ako 7,5 cm
- Nadpriemerný výkon = 7,5 – 15,9 cm
- Priemerný výkon = 15,9 – 20,4 cm
- Podpriemerný výkon = viac než 20,4 cm
- Slabý výkon = viac než 28 cm