„Mami, tati, poďme sa hrať!“ To je veta, ktorú rodičia často počúvajú od svojich detí. Podľa výsledkov štúdie LEGO® Play Well totiž až 87 % detí chce, aby sa rodina hrala spolu. Každý piaty rodič však priznáva, že sa ako rodina spoločne nehrajú. Spoločnosť LEGO sa preto minulý rok rozhodla spustiť iniciatívu Polhodinu pre rodinu, ktorej cieľom je inšpirovať rodiny k tomu, ako môže čas strávený hrou priniesť významné zmeny a pozitívne ovplyvniť rodinné šťastie.
Štúdia tiež ukázala, že hra zohráva kľúčovú úlohu v rodinnom živote. Podľa 91 % rodičov je dôležitým nástrojom pre budovanie vzťahu a spoločných spomienok s deťmi. Napriek tomu mnohé rodiny nemajú na hru dostatok času. Viac než 2 z 3 rodičov uvádzajú, že im v spoločnej hre bránia pracovné vyťaženie a domáce povinnosti. Pre deti je však spoločná hra dôležitým zdrojom pohody a pomáha im cítiť sa šťastnejšie.
Vďaka iniciatíve sa spoločnosti LEGO podarilo posilniť vzťahy v rodinách a inšpirovať rodičov k vedomej hre s deťmi. „Teší nás, keď počujeme od rodičov, že im tipy na hranie, ktoré prinášame s iniciatívou Polhodinu pre rodinu, pomáhajú lepšie spoznať svoje deti, vytvárať priestor pre otvorenejšiu komunikáciu a zlepšiť celkovú atmosféru v rodinách. To je pre nás najväčšou odmenou,“ uvádza marketingová manažérka spoločnosti LEGO Iva Ambrožová.
Príbehy troch rodín, ktoré objavili silu spoločnej hry
Do testovania spoločnej hry sa zapojili aj tri rodiny s deťmi vo veku od 5 do 12 rokov, ktoré sa počas celého roka skúmali jej prínosy pre rodinný život. Spoločnosť LEGO mohla sledovať ich cestu a pozorovať, ako sa postupne vyvíjajú ich rodinné vzťahy.
Pozitívny dopad na trávenie spoločného času zdieľala mamička Linda:
„Aj keď každý rodič vie, aké dôležité je tráviť s deťmi čas, kvôli povinnostiam to často odkladáme. Necháme sa pohltiť kolotočom bežných dní. Iniciatíva LEGO Polhodinu pre rodinu nám ukázala, že aj v tom najväčšom zhone sa dá nájsť čas na to najdôležitejšie – na naše deti. Vďaka tomu som sa so synom ešte viac zblížila a vidím, ako sa mu rozvíja fantázia a logické myslenie. Je to tá najlepšia investícia, akú môžeme urobiť.“
Úspech iniciatívy potvrdila aj mamička Mária, ktorá ocenila, že vďaka LEGO kockám sa do spoločnej hry zapojil aj zaneprázdnený otec:
„Spoločná hra so stavebnicami LEGO sa stala naším rodinným jazykom. Vďaka nemu sa aj ocko, ktorý je inak veľmi pracovne vyťažený, zapojil do spoločného tvorenia. Vidím, ako si to všetci užívame a ako sa naša rodina zbližuje.“
Tip na zmysluplnú spoločnú hru = odovzdajte žezlo deťom
Jednou z aktivít, ktorú si rodiny počas testovania spoločnej hry vyskúšali, bol deň v réžii detí. Tie si samy naplánovali program a viedli priebeh hry. Dať deťom z času na čas priestor na rozhodovanie odporúča aj detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková, podľa ktorej tým rodič podporí samostatnosť a sebadôveru dieťaťa. „Z výskumov vyplýva, že ak má dieťa priestor a určuje štýl aj tempo hry, rozvíja si sebakontrolu a učí sa pracovať so svojimi emóciami. Ako rodičia rozhodujeme v mnohých oblastiach, a preto je dôležité nechať deťom v niečom voľnú ruku. Umožníme im tak zažiť pocit autonómie a kompetencie. Skúste na chvíľu vystúpiť z úlohy rodiča, uvoľnite sa a nechajte si od detí vysvetliť priebeh hry. A najmä – prejavte záujem o ich vysvetlenie,“ dodáva Tóthová Šimčáková.
Nadšené boli aj samotné deti. Malý Filipko zhrnul zážitky takto:
„Bolo úplne super, keď sme si mohli naplánovať celý deň podľa seba a hrať sa s rodičmi. Dohodli sme sa, že si takýto deň občas zopakujeme!“
Misia podpory spoločného hrania v rodinách pokračuje
Iniciatíva LEGO Polhodinu pre rodinu má za sebou prvý rok a aj naďalej si kladie za cieľ inšpirovať rodičov k vedomému tráveniu času s deťmi a pomáhať im objaviť čaro spoločnej hry, ktorá má pozitívny dopad na rodinnú pohodu. „Uvedomujeme si, aký dôležitý je spoločný čas strávený s rodinou. Preto sa aj v roku 2025 môžu rodiny tešiť na pestrú škálu kreatívnych nápadov, inšpiratívnych výziev a zábavných aktivít, ktoré im pomôžu prehĺbiť rodinné putá a užiť si spoločné chvíle naplno,“ uzatvára Ambrožová.
O prieskume LEGO® Play Well Study 2024
Prieskum sa uskutočnil v mesiacoch december 2023 až január 2024 na celkovej vzorke 61 532 respondentov v 36 krajinách vrátane Slovenska a ostatných krajín V4. Medzi účastníkmi prieskumu bolo 36 000 rodičov s deťmi vo veku 1 až 12 rokov a 25 532 detí vo veku 5 až 12 rokov. Zber dát sa uskutočnil 40-minútovým online kvantitatívnym prieskumom. Prvých 30 minút prieskumu odpovedal rodič, zvyšných 10 minút odpovedalo dieťa, ktorého rodičia súhlasili s účasťou. Medzi slovenskými respondentami bolo 1 000 rodičov a 668 detí.
Iniciatíva LEGO® Polhodinu pre rodinu
Výsledky štúdie LEGO® Play Well ukazujú, že takmer 87 % rodičov by si prialo tráviť s deťmi viac času. Každý piaty rodič však tvrdí, že sa spolu ako rodina nehrajú. Spoločnosť LEGO preto pripravila iniciatívu LEGO Polhodinu pre rodinu, ktorá má rodičom pomôcť prekonať prekážky v spoločnom trávení času. Iniciatíva odštartovala v apríli a jej cieľom je ukázať, ako si aj pri hektickom životnom štýle nájsť čas, ako ho naplniť spoločnou zábavou, ako začať a nezanevrieť na to, ako zapojiť deti a ako si osvojiť nové pozitívne návyky, ktoré vedú k tomu, čo si všetci želajú najviac – tráviť spolu viac kvalitného času.
O spoločnosti LEGO Group
Poslaním spoločnosti LEGO Group je inšpirovať a rozvíjať budúcich tvorcov prostredníctvom hry. Systém LEGO® in Play, založený na kockách LEGO, umožňuje deťom a fanúšikom postaviť a pretvoriť čokoľvek, čo si dokážu predstaviť. Spoločnosť LEGO Group bola založená v dánskom Billunde v roku 1932 Olom Kirkom Kristiansenom a jej názov pochádza z dánskeho výrazu Leg Godt, čo znamená „hrať sa dobre“. Spoločnosť je dodnes rodinným podnikom so sídlom v Billunde. Jej výrobky sa v súčasnosti predávajú vo viac ako 130 krajinách sveta. Viac informácií www.LEGO.com/sk-sk/.