Meghan Markle (43), manželka princa Harryho (40), sa opäť ocitla v centre pozornosti a kritiky. Tentoraz čelí obvineniam z plagiátorstva, ktoré voči nej vzniesla britská ilustrátorka Mel Elliott. Tvrdí, že Meghan si priveľmi „požičala“ jej originálny nápad na feministický príbeh o dievčati menom Pearl. A nejde o jediný prípad – v poslednom období sa na vojvodkyňu zo Sussexu valí čoraz viac podobných obvinení. Keď sa kauzy a škandály začnú kopiť, prirodzene sa vynára otázka: Ide len o sériu nešťastných zhôd okolností, alebo sa za uhladeným imidžom ukrýva vypočítavá žena, ktorá si prisvojuje cudzie myšlienky a prezentuje ich ako vlastné?
Zdalo sa, že Meghan Markle (43) po presťahovaní za oceán začne novú životnú kapitolu ako sebavedomá tvorkyňa a bojovníčka za práva žien. Namiesto obdivu sa však čoraz častejšie stretáva s kritikou — a tentoraz ide o vážne obvinenia. Píše expres.cz. Britská spisovateľka a ilustrátorka Mel Elliott tvrdí, že pripravovaný animovaný seriál „Pearl“, ktorý Meghan predstavila v roku 2021, až podozrivo pripomína jej vlastnú sériu „Pearl Power“, vydanú už v roku 2014.
„Bola som šokovaná, keď som videla, ako veľmi sa ich koncept podobal môjmu dielu. Meghan sa prezentuje ako podporovateľka žien, a práve preto ma jej prístup tak sklamal,“ povedala Elliott pre britský denník Daily Mail.
Podľa jej slov sa pokúsila kontaktovať právnikov, no ani od Netflixu, ani od nadácie Archewell sa žiadnej odpovede nedočkala.
Projekt „Pearl“ bol o pár mesiacov neskôr v tichosti zrušený, oficiálne pre pokles počtu predplatiteľov Netflixu. Mel Elliott v tom čase zápasila so zdravotnými problémami, a preto svoju skúsenosť medializovala až teraz.
Verí však, že by sa Meghan Markle mala k celej záležitosti postaviť čelom a verejne sa vyjadriť. Zatiaľ však zo strany vojvodkyne panuje hrobové ticho.
Podobné obvinenia
Podobné obvinenia navyše nie sú v prípade Meghan ojedinelé. Jej pripravovaná kuchárska relácia pre Netflix sa údajne nápadne podobá na projekt herečky Pamely Anderson. Okrem toho nesie jej podcast „Confessions of a Female Founder“ rovnaký názov ako už existujúci starší formát. Ďalšiu vlnu kritiky spustilo aj logo značky American Riviera Orchard, ktoré vraj pripomína historický erb španielskeho mesta Porreres.
Problémy sa nekončia. Meghan dokonca musela zmeniť aj samotný názov svojej značky na „As Ever“, pretože čelila ďalším sporom o porušenie autorských práv. Zdá sa, že škandály a kontroverzie sa jej v novom živote nevyhýbajú.
Pritom jej príbeh mohol byť ako vystrihnutý z rozprávky — americká herečka sa vydala do jednej z najznámejších kráľovských rodín na svete, stala sa vojvodkyňou zo Sussexu a po dramatickom odchode z kráľovskej rodiny si s princom Harrym vybudovali nový život v luxusnom Montecite v Kalifornii.
Plánovali si vytvoriť vlastné impérium bez obmedzení a pravidiel kráľovského protokolu. Dnes sa však zdá, že cesta k budovaniu ich značky nebola taká priamočiara, ako dúfali. Kritika rastie, reputácia sa otriasa a čoraz viac fanúšikov i kritikov si kladie otázku: Je Meghan Markle naozaj symbolom modernej inšpiratívnej ženy, alebo len majsterkou v preberaní cudzích nápadov? A hlavne — kedy príde s projektom, ktorý bude skutočne originálny?