Slovenská republika nebude nikdy súhlasiť so žiadnymi zmenami zásadných zmlúv, ktoré by viedli k zrušeniu veta členských štátov EÚ. Premiér Robert Fico to uviedol v pondelok po rokovaní s maďarským predsedom vlády Viktorom Orbánom. Zrušenie práva veta by bol podľa Fica krok k zrušeniu EÚ.
Ak sa zruší veto je to podľa Fica koniec EÚ
„Osobne verím aj v to, že Európska únia je pre nás dobrý životný priestor, avšak vývoj, ktorý momentálne sledujeme v Európskej únii, nie je najpriaznivejší a budeme sa musieť vyrovnať s mnohými výzvami, ako je napríklad otázka zrušenia práva veta,“ povedal Fico. Za dôležité tiež považuje, aby sa krajiny a lídri krajín nebáli prezentovať svoj názor, aj pokiaľ je odlišný. „My tam nechodíme len preto, aby sme zakričali nie. My vždy máme nejaký návrh. Tieto návrhy sú na prospech Európskej únie a nie sú proti Európskej únii,“ povedal.
Najväčším nebezpečenstvom pre EÚ by podľa neho bolo, ak by ju tvorili vlády, „ktoré budú súhlasiť s jedným jediným politickým povinným názorom, ktorý sa dnes nosí v Európskej únii“. Orbán upozornil, že zrušenie veta by znamenalo koniec suverenity národov. „V súčasnosti všelijakými nenápadnými zmenami kompetencií oberajú členské krajiny o ich právomoci a to my nechceme. My chceme, aby nám Brusel ako všetkým členským krajinám vyjadroval rovnakú úctu, a to nielen symbolicky, ale s tým, že bude brať do úvahy aj naše záujmy,“ uviedol.
Najlepšie slovensko-maďarské vzťahy
Slovenský premiér Fico a predseda vlády Maďarska Orbán podpísali v pondelok aj memorandum o cezhraničnom rozvoji medzi Slovenskom a Maďarskom. Oficiálna návšteva podľa Fica potvrdila nadštandardné priateľské vzťahy medzi krajinami, ale súčasne aj vzťahy medzi nimi osobne. Tvrdí, že v súčasnosti neexistujú žiadne otvorené politické otázky, ktoré by krajiny vyrušovali.
V prípade núdze sú premiéri podľa slov Fica pripravení si sadnúť a prípadné spory riešiť. „V súčasnosti žijeme v systéme najlepších slovensko-maďarských vzťahov všetkých čias. Ja by som aj v tomto okamihu potvrdil, že Slovensko a Slováci sa na nás vždy budú môcť spoľahnúť a my Maďari sa tiež spoliehame na Slovensko, pretože naše dve krajiny majú celý rad spoločných záujmov,“ poznamenal Orbán.
Už 40 hraničných priechodov
Pôvodne sa krajiny dohodli na 22 hraničných priechodoch a tie dokázali zvýšiť na 40. Teraz však podľa Orbána bude potrebné vybudovať ďalšie tri nové cesty, tri nové mosty a hraničné priechody. Niektoré chcú aj renovovať. „Vymenili sme si informácie v oblasti atómovej energie, kde Slovensko je veľmi ďaleko, pretože dnes podstatná časť elektrickej energie, ktorú na Slovensku spotrebovávame, je vyrábaná v atómových elektrárňach. Teším sa, že je tu spolupráca renovovaných slovenských firiem z tejto oblasti s renovovanými maďarskými firmami pri projektoch tohto typu, ktoré sa realizujú na území Maďarska,“ povedal slovenský premiér.
Vraj V4 bola úmyselne zničená
Od 1. júla sa Maďarsko stane predsedajúcou krajinou Vyšehradskej štvorky. Fico požiadal Orbána, aby urobil všetko, čo sa dá, na oživenie tejto regionálnej spolupráce. „Spolupráca v rámci V4 bola úmyselne zničená a likvidovaná, pretože veľkí hráči v Európskej únii neprijali, aby existovala v Európskej únii regionálna spolupráca, ktorá reprezentovala viac ako 60 miliónov obyvateľov a ktorá zabezpečovala, že tieto štyri krajiny si dokázali presadzovať svoje vlastné záujmy,“ podotkol predseda vlády SR. Orbánovi sľúbil, že ho v jeho úsilí podporí.
Fico ocenil suverénne postoje maďarskej vlády, ako aj Orbána, ktoré často prezentujú pri ochrane maďarských národných záujmov na pôde Európskej únie. „Ako predseda vlády SR nebudem nikdy súhlasiť s tým, aby ktokoľvek v EÚ bol trestaný za suverénne postoje,“ podotkol slovenský premiér. Dodal, že toto je pozícia, ktorú SR nikdy neopustí. Orbán doplnil, že nikto nemôže obmedzovať suverenitu Maďarska v oblasti migračnej politiky.
Premiéri veria Trumpovi, že ukončí vojnu
Premiéri sa zhodli na okamžitom ukončení vojny na Ukrajine. Odmietajú všetky vojnové operácie, ktorých cieľom je vojnu predlžovať. Spoločne veria, že mimoriadna aktivita americkej administratívy bude viesť k dobrým výsledkom. Maďarský predseda vlády skritizoval Ukrajinu, že blokuje dodávky zemného plynu. Nepovažuje to za cestu budúcnosti. Myslí si, že takto bude pre Ukrajinu veľmi ťažké priblížiť sa k EÚ.