limatické zmeny a pokles pôdy ohrozujú viaceré svetové metropoly. V niektorých prípadoch môže dôjsť k ich zatopeniu už v priebehu najbližších 25 rokov. Najvážnejšia situácia je v Európe, no problémy majú aj mestá v Ázii či Amerike.
Zaplavenie miest už nie je len hypotézou
Podľa výskumu organizácie Climate Central, ktorá čerpá zo zistení Medzinárodného panelu o zmene klímy OSN, sa niektoré svetové mestá ocitnú pod vodou do roku 2050, ak sa nezmení súčasný vývoj. Portál Trend.sk informuje, že ohrozené sú celé časti kontinentov a mnohé známe turistické destinácie.
10. Šanghaj: Čínska megapol klesá
Šanghaj, domov 25 miliónov ľudí, klesol za posledných sto rokov o tri metre. Hlavnou príčinou je intenzívna urbanizácia a čerpanie podzemnej vody. Hoci sa rýchlosť poklesu znížila z 23 na šesť milimetrov ročne, niektoré štvrte sú naďalej v ohrození, najmä pre svoju polohu v delte rieky Jang-c’-ťiang.
9. Miami: Turistický raj v ohrození
Druhé najväčšie mesto Floridy, ktoré ročne navštívi takmer 20 miliónov turistov, je jednou z najviac ohrozených lokalít USA. Prognózy hovoria, že do roku 2060 by polovica Miami mohla byť pod vodou. V roku 2040 má byť hladina mora vyššia o 25 až 45 cm oproti roku 2000.
8. Kalkata: Indické centrum na pokraji kolapsu
Najväčšie mesto východnej Indie čelí dvojitému problému – stúpajúcej hladine mora a poklesu pôdy. Najohrozenejšia oblasť Bidhannagar sa prepadá o dva centimetre ročne. V marci severnú časť mesta zasiahla kríza, ktorá spôsobila kolaps infraštruktúry a výpadky energií.
7. New Orleans: Mesto pod hladinou
New Orleans leží sčasti pod hladinou mora, čo z neho robí rizikovú oblasť. V regióne Gulf Coast sa hladina oceánu za tri desaťročia zvýšila o 35 až 45 cm. Ohrozené sú nielen jeho mestské časti, ale aj okolité pobrežné oblasti.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)