Nové dáta ukazujú obrovské cenové rozdiely medzi regiónmi Slovenska. Dve rovnaké nehnuteľnosti môžu mať šesťnásobný rozdiel v cene len kvôli polohe.
Lokalita je kráľom: Identické byty s rozdielnou cenou
Podľa portálu trend.sk, ktorý sa odvoláva na nehnutelnosti.sk, ktoré vypracovali cenovú mapu na základe údajov o 28-tisíc novostavbách z aplikácie Trhové reporty, je na Slovensku lokalita stále najvýznamnejším faktorom pri cene nehnuteľnosti. V extrémnych prípadoch sa môže stať, že dva byty s rovnakými parametrami – rozlohou, dispozíciou či materiálmi – sa predávajú za 60-tisíc a 360-tisíc eur, len preto, že jeden sa nachádza v centre Bratislavy a druhý v odľahlom kúte Banskobystrického kraja.
Cenové rozdiely medzi regiónmi
Rozdiely v cenách sú zrejmé aj pri porovnaní cenových pásiem. V Trenčíne sa väčšina novostavieb pohybuje medzi 2 131 až 2 646 eurami za štvorcový meter, v Liptovskom Mikuláši však môžu ceny preskočiť aj dvojnásobok. Vysoký podiel luxusných rekreačných nehnuteľností vytvára extrémne cenové skoky, najmä v oblastiach západne od Tatier, kde ceny za štyri roky narástli o 80 %, teda dvakrát rýchlejšie ako v Bratislave.
Výstavba sa sústreďuje na západ
Z údajov vyplýva, že najintenzívnejšie sa stavia v bratislavskom regióne. Len okres Senec zaznamenal od roku 2014 výstavbu viac ako 16-tisíc bytov – väčšinou v rodinných domoch. To je viac než celá produkcia Banskobystrického kraja. V okolí hlavného mesta sa koncentruje až 71 % celoslovenskej ponuky novostavieb.
Bratislava: Rast cien predbehol mzdy
V roku 2024 sa v Bratislave predalo dvojnásobné množstvo novostavieb v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ako uviedol analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik, záujem gradoval najmä ku koncu roka, čo súviselo s nižšou sadzbou DPH. Cena za štvorcový meter dosiahla 5 013 eur, čo predstavuje medziročný nárast o 8,3 %.
Ceny rastú, platy zaostávajú
Podľa barometra Realitnej únie SR prekročil celoslovenský priemer cenu 3 000 eur za meter štvorcový. Za sedem rokov narástli ceny o 101 %, zatiaľ čo mzdy iba o 58 %, upozornil analytik Vladimír Kubrický. Najväčší skok zaznamenala Žilina – dvojizbové byty zdraželi o 124 %, trojizbové dokonca o 162 %. Bratislava mala rast miernejší – 78 % pri dvojizbových a 77 % pri trojizbových bytoch.
Pokles cien sa neočakáva
Odborníci očakávajú, že ceny bytov budú pokračovať v raste. Dôvodom sú klesajúce úroky z hypoték, vyššie príjmy domácností a návrat investorov. Ako vysvetľuje predseda Realitnej únie SR Attila Mészáros: „Zatiaľ čo minulý rok bol záujem o kúpu selektívny, dnes prichádzajú klienti z celého Slovenska.“ Napriek tomu varuje pred prílišným optimizmom – úrokové sadzby sú stále vysoké a na trhu pretrváva neistota v dôsledku vládnych úsporných opatrení.