Prečo nepadáme a cítime sami seba? HMAT a ROVNOVÁHA nás chránia viac, než si myslíme

Foto: freepik.com, pixabay.com
Reklama

Zrak a sluch považujeme za „hlavné“ zmysly, no na hmat a rovnováhu často zabúdame – až kým sa niečo nepokazí. Oba tieto zmysly sú však aktívne 24 hodín denne a chránia nás často skôr, než si to vôbec uvedomíme. Akým mýtom o tomto zmysle sme náchylní veriť?

MÝTUS: Najviac receptorov je v končekoch prstov

Pravda je, že prsty sú mimoriadne citlivé na dotyk, ale nie sú jediným miestom s hustým osídlením receptorov. Hmatové receptory sú rozmiestnené po celom tele a rôzne typy receptorov reagujú na tlak, vibrácie, teplo, chlad alebo bolesť. Napríklad pery, jazyk a genitálie patria k najcitlivejším oblastiam.

MÝTUS: Hmat je len jeden zmysel

V skutočnosti je hmat zložený z viacerých komponentov: vnímame nielen tlak a dotyk, ale aj teplotu, bolesť (nocicepcia) a polohu častí tela (propriocepcia). Napríklad vďaka propriocepcii vieme, kde máme ruku, aj keď sa na ňu nepozeráme.

MÝTUS: Deti potrebujú veľa hračiek, aby si rozvinuli hmat

Nie počet, ale kvalita a rozmanitosť podnetov je rozhodujúca. Bábätká si budujú senzorické spojenia cez dotyk s rodičmi, rôzne povrchy, vodu či piesok. Kontakt koža na kožu (skin-to-skin) má navyše preukázaný vplyv na zdravý neurologický vývin.

MÝTUS: Rovnováhu riadi len vnútorné ucho

Áno, vestibulárny aparát vo vnútornom uchu hrá hlavnú úlohu v detekcii pohybu a gravitácie. Ale rovnováhu ovplyvňujú aj ďalšie systémy – najmä zrak a propriocepcia (vnímanie polohy tela). Mozog integruje všetky tieto vstupy a podľa nich upravuje postoj a pohyb.

MÝTUS: Starší ľudia nemajú rovnováhu kvôli slabým nohám

Rovnováha sa s vekom zhoršuje aj pre zmeny vo vnútornom uchu, oslabenie reflexov, pomalšie reakcie mozgu a horšie vnímanie dotyku (napr. kvôli neuropatii). Preto je prevencia pádov komplexná – zahŕňa silový tréning, rovnovážne cvičenia, ale aj korekciu zraku a vhodnú obuv.

MÝTUS: Závraty sú vždy znakom neurologického problému

Nie nutne. Najčastejšou príčinou závratov je benígna paroxyzmálna polohová vertigo (BPPV) – porucha vo vnútornom uchu, ktorú možno často efektívne riešiť špeciálnymi polohovacími manévrami. Závraty však môžu súvisieť aj s dehydratáciou, nízkym tlakom, liekmi alebo stresom.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie