Predseda parlamentu Raši: Odchodom poslancov je náš klub jednotný, na 13. dôchodky nesiahneme

predseda parlamentu, Richard Raši, Národná rada Slovenskej republiky
Hosťom v relácii Téma s Petrom Bielikom bol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD). Zdroj: TV Spark; TASR/Pavel Neubauer
Reklama

Nový predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) v relácii Téma s Petrom Bielikom na Televízii Spark otvorene hovoril o aktuálnej politickej situácii, výzvach pri konsolidácii verejných financií, trinástych dôchodkoch, vzťahoch s Českou republikou aj o snahách strany Hlas-SD o jasnejšiu politickú identitu. Je však poslanecký klub Hlasu-SD po odchode poslancov Migaľa, Šalitroša a Malatinca stabilný alebo sa strana otriasa v základoch?

Richard Raši v úvode priznal, že odchod troch poslancov a strata jedného ministerstva bola pre Hlas-SD politickou daňou, no strana sa podľa neho vnútorné posilnila. „Odišli od nás poslanci, ktorí neboli súčasťou nášho tímu a ich odchodom je náš poslanecký klub jednotný. Tá nálada je neporovnateľne lepšia,“ povedal Raši.

Hlas-SD po koaličnej kríze: Jednotnejší, ale s nižšími preferenciami

Napriek zastabilizovaniu poslaneckého klubu však strana čelí poklesu preferencií, čo Raši vysvetľuje aj komplikovaným obdobím konsolidácie a prijímaním nepopulárnych opatrení, ako je transakčná daň. „Transakčná daň nikoho neteší, aj keď z môjho pohľadu to nie je transakčná daň, ale matovičovsko-hegerovská daň, lebo reaguje na to, čo sme zdedili,“ uviedol predseda parlamentu.

Raši však verí, že dôvera voči ministrom za Hlas-SD je vysoká a že sa to v budúcnosti prejaví aj na volebnom výsledku. „Keď si vezmeme prvých šesť miest (v rebríčku dôveryhodnosti, pozn. red.), tak sa tam nachádza našich 5 ministrov. Dôvera u ľudí je teda naozaj extrémne vysoká,“ dodal.

Konsolidácia verejných financií a trináste dôchodky

Predseda parlamentu označil schvaľovanie štátneho rozpočtu za najväčšiu skúšku vládnej koalície v tomto roku. „Schválenie rozpočtu bude veľmi ťažké, pretože ho musíte schváliť nie, ako to býva zvykom, niekedy pred Vianocami, ale skôr, pretože vám hrozia sankcie z dlhovej brzdy. Ak sa im chcete vyhnúť, tak by to malo byť niekedy okolo 20. novembra,“ vysvetlil Raši.

Významnou témou sú aj trináste dôchodky, ktoré podľa zamestnávateľov spôsobujú obrovský deficit v Sociálnej poisťovni. Raši však jasne deklaroval, že Hlas-SD nebude podporovať ich zrušenie alebo zníženie: „Budem úplne otvorený za stranu Hlas. Siahnutie na trinásty dôchodok je pre nás zónou, kde nikdy nepôjdeme. Budeme hľadať zdroje inde, ale na trináste dôchodky seniorov nesiahneme.“

Zároveň odmietol tvrdenia, že slovenskí dôchodcovia žijú v luxuse: „Ak si predstavíte, že žijete z mesačného dôchodku pod 606 eur, tak ja si naozaj nemyslím, že požívajú nejaký neprimeraný pôžitok… Stále majú problém, aby prežili.“

Emancipácia Hlasu-SD od Smeru a postoje k prezidentovi

Raši zdôraznil, že Hlas-SD sa chce jasnejšie odlíšiť od strany Smer-SD, aj keď mnohí členovia boli v minulosti jeho súčasťou. „My sme nikdy neboli tí, ktorí by boli vytváračmi problémov. My so Smerom nechceme splývať. Keby sme s ním chceli splývať, tak sa od neho neodtrhneme,“ povedal.

V otázkach prezidentovho vetovania a návratov zákonov do parlamentu Raši uviedol, že klub Hlasu-SD bude každé rozhodnutie analyzovať racionálne. „Nemôžem vylúčiť, že právo veta alebo vrátené zákony a jeho pripomienky v časti, v celku alebo v nejakej forme prijaté a akceptované našim klubom budú. Bude to vždy na základe racionálnych argumentov,“ dodal.

Vzťahy so susednou Českou republikou

Richard Raši potvrdil, že jeho prvá zahraničná cesta vo funkcii predsedu parlamentu povedie do Česka. „Parlamenty fungovať musia, fungujú aj fungovať budú. Napriek tomu, že má to byť návšteva, kde verím, že sa stretnem s najvyššími ústavnými činiteľmi, veľmi sa na ňu teším, aj keď máme mnohokrát rozličné politické názory,“ uviedol. Spoluprácu medzi slovenským a českým parlamentom označil za veľmi intenzívnu: „Na týždennej báze sa stretávajú naši poslanci, spolupráca je veľmi úzka. Na úrovni vlády sú styky našich ministrov a koordinácia s komunikáciou sú tiež veľmi intenzívne.“

Raši sa chce v Prahe zamerať na praktické témy, ako sú eurofondy a legislatívna koordinácia: „Chcem, aby cítili, že bez ohľadu na to, že môžeme mať iný názor a postoj napríklad ku konfliktu na Ukrajine, tak v praktickom fungovaní našich inštitúcií nevidím absolútne žiaden problém.“

Richard Raši otvorene predstavil postoje Hlasu-SD k aktuálnym politickým otázkam, zdôraznil potrebu konsolidácie verejných financií bez zásahu do trinástych dôchodkov, potvrdil snahu o jasnejšiu identitu strany a vyzdvihol význam spolupráce so susednou Českou republikou. „Musíme si uhájiť našich seniorov. Je to naše absolútne nemenné politické rozhodnutie,“ uzavrel predseda parlamentu.

Sledujte reláciu Téma s Petrom Bielikom s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova