Marián Hossa, jedna z najväčších legiend slovenského hokeja, sa po ukončení profesionálnej kariéry rozhodol zužitkovať energiu a prostriedky v podnikateľskej sfére. Jeho prechod zo športového sveta do sveta biznisu mal potenciál byť ukážkovým príkladom úspešného rebrandingu športovca. Hossa založil značku Hossa Family, ktorá sa zamerala na výrobu mrazených a chladených jedál – od tradičných múčnych pokrmov až po moderné produkty ako kebab či gyros.
Začiatky boli sľubné. Prvý impulz prišiel z Popradu, kde Hossov bratranec Peter Pešta otvoril reštauráciu s ponukou domácich múčnych jedál, informoval Index SME. Dopyt po týchto produktoch viedol k založeniu firmy Ho&Pe Family. Neskôr sa Hossa stal jej väčšinovým a napokon jediným vlastníkom. Sortiment sa rozšíril a produkty sa dostali do ponuky najväčších reťazcov.
Firma rástla, ale nie bez zakopnutí. V roku 2017 zaznamenala takmer polmiliónovú stratu. Spor medzi Hossom a Peštom vyústil do majetkových zmien. Napriek tomu prišli nové investície – v roku 2021 oznámil Hossa ambiciózny projekt v hodnote 22 miliónov eur. V roku 2023 firma dosiahla rekordný obrat takmer 65 miliónov eur a čistý zisk vo výške 1,2 milióna eur.
Dcérska firma HC Produkt – veľké očakávania, krutá realita
Dôležitou súčasťou expanzie Hossa Family mala byť firma HC Produkt, založená v roku 2020 ako dcérska spoločnosť. Jej úlohou bolo zabezpečovať spracovanie zemiakov pre potreby hlavnej firmy. Hossa si ako partnera vybral spoločnosť Cyprian Slovakia, odborníka na moderné technológie v oblasti spracovania potravín.
Projekt mal potenciál. Technológie fungovali efektívne, no čoskoro sa ukázalo, že biznisplán má vážne trhliny. V rokoch 2020 až 2023 HC Produkt kumulatívne prerobil vyše 350-tisíc eur. Hoci EBITDA zostávala mierne pozitívna, reálna výkonnosť firmy išla nadol.
Partner zlyhal, dodávateľ sa otočil chrbtom
Problémy nabrali spád, keď Hossa Family vysvetlila svoju pozíciu: „Pri založení HC Produktu sme vystupovali len ako finančný investor, celý proces nákupu a spracovania zemiakov mal na starosti náš partner.“ Situáciu ešte zhoršil predaj zemiakárskej firmy novým vlastníkom – Schutterovcom.
„Noví majitelia družstva spochybňovali platnosť nájomnej zmluvy a dokonca prestali zabezpečovať aj základné prevádzkové činnosti, napríklad odvoz odpadovej vody,“ tvrdí vedenie Hossa Family. Napriek dodatočným investíciám sa podnik nepodarilo stabilizovať. „Žiaľ, ani zvýšené investície neboli schopné sanovať spoločnosť a v určitom momente sme toto dotovanie museli ukončiť,“ uvádza spoločnosť.
Konkurz a zoznam veriteľov
V decembri 2024 bol na súd podaný návrh na konkurz firmy HC Produkt. Súdy ho schválili a začal sa oznamovať veriteľom. Celkový súhrn prihlásených pohľadávok presiahol sumu 294 645 eur. Medzi najväčších veriteľov patria firmy Slov-mart (65 000 eur) a Agromart (takmer 53 000 eur), ktoré patria do holandskej podnikateľskej skupiny Schutterovcov.
Väčšina záväzkov pochádza z nezaplatených faktúr za dodávku surovín, logistiku či energie. Dodávatelia z Českej republiky a Slovenska si tiež nárokujú značné sumy. Napríklad české družstvo z Černovíc eviduje pohľadávku cez 45-tisíc eur. Slovenský agroholding Sanagro Senica, spájaný s menami ako Martin Fedor a Peter Korbačka z J&T, prihlásil pohľadávky vo výške takmer 38-tisíc eur.
Ostré slová prišli aj od Juraja Mačaja zo spoločnosti Zeleninárska, ktorý pre Denník N povedal: „Pán Hossa po konci hokejovej kariéry asi zabudol, že súboje sa musia dohrať vždy do konca. Akceptoval by som, ak by sme svoje pohľadávky dostali späť aj s menším diskontom, ale nemal ju nechať padnúť úplne.“
Medzi veriteľmi sa ocitli aj štátne inštitúcie – Finančné riaditeľstvo SR (8 700 eur), Všeobecná zdravotná poisťovňa (4 000 eur) a Sociálna poisťovňa (takmer 7 000 eur). Hodnota aktív, ktoré konkurzný správca identifikoval, zatiaľ nie je známa. V účtovnej uzávierke za rok 2023 firma vykázala aktíva vo výške približne 1,3 milióna eur, no odborníci upozorňujú, že pri konkurznom predaji býva ich reálna hodnota výrazne nižšia.
Reakcia Hossovcov: Záväzky boli splnené, aj cudzie
Z Hossa Family zaznelo jasné stanovisko: Marián Hossa si svoje investičné záväzky splnil a navyše uhrádzal aj dlhy, ktoré neboli jeho vinou. „Majiteľ našej spoločnosti nielen splnil všetky svoje záväzky, ale následne uhrádzal veľké množstvo ďalších záväzkov, ktoré vznikli spoločnosti, hoci nevznikli jeho chybou a nebol na to povinný,“ uvádza firma. Napriek krachu jednej z dcérskych spoločností, jadro firmy Hossa Family funguje ďalej – aj keď čelí kritike z iného uhla.
Rozruch okolo platových ponúk
Na pracovnom portáli sa objavili nové inzeráty na pozície v spoločnosti Mariána Hossu. Okrem šoférov či vedúcich mäsovej výroby sa hľadajú aj pracovník odbytu či inžinier kvality. Zatiaľ čo firma hľadá nové posily, verejnosť prekvapili ponúkané platy.
Pracovník odbytu má podľa inzerátu nárok na základný plat 800 eur v hrubom, inžinier kvality by si mal prilepšiť na 1 400 eur. V ponukách sa síce spomínajú aj pohyblivé zložky mzdy, no výška základnej zložky vyvolala na sociálnych sieťach vlnu pobúrenia.
„Hossenko… choď si za 800 euráčkov robiť na takú pozíciu sám. Pracovník odbytu nie je obyčajný roboš pri linke,“ napísala používateľka Oľga. Diskutujúci Stanislav dodal: „By mu mal niekto ešte vysvetliť, že ponúkať menej než minimálnu mzdu je tak trochu nezákonné.“