Odborníci zverejnili nové predpovede počasia na nadchádzajúce leto, ktoré prinášajú podrobnejší pohľad na očakávaný vývoj počasia v Európe. Podľa týchto predpovedí by sa kontinent mal rozdeliť na dva teplotne odlišné regióny.
Na jednej strane budú krajiny západnej Európy čeliť chladnejšiemu a búrlivejšiemu počasiu, zatiaľ čo vnútrozemie a východné časti kontinentu zažijú horúcejšie a suchšie obdobie.
Tento rozdiel medzi západom a východom bude spôsobený klimatickými frontmi, ktoré sa budú vytvárať na rozhraní chladnejšieho vzduchu západu a teplejšieho vzduchu východnejších regiónov. Tieto fronty povedú k silným búrkam, ktoré budú charakteristické prudkými nárazmi vetra a krátkymi, ale intenzívnymi dažďami. Píše portál mkweather.com.
Západ Európy, vrátane krajín ako Francúzsko, Veľká Británia, Írsko, severné Taliansko, Španielsko a Portugalsko, ale aj Grécko, severné Makedónia, časť Turecka, Bulharsko, Albánsko a Cyprus, by sa mali pripraviť na silné búrky a záplavy, ktoré môžu spôsobiť povodne a zosuvy pôdy. Prvá polovica leta bude v týchto oblastiach daždivá a niekedy búrlivá, čo môže mať vážne dôsledky pre miestne komunity a infraštruktúru.
Na druhej strane východná a stredná časť Európy bude čeliť veľmi horúcemu a suchému počasiu, ktoré bude pretrvávať počas druhej polovice leta. Teploty v týchto regiónoch by mali byť výrazne vyššie ako obvykle, čo sa môže prejaviť na intenzívnych vlnách horúčav. V tejto oblasti sa očakáva zvýšené riziko sucha, ktoré môže mať negatívny vplyv na poľnohospodárske výnosy a vodné zdroje. Medzi najviac postihnuté oblasti patria severný Balkán, Maďarsko, stredovýchodná Európa a regióny okolo Čierneho mora, Fínska a východnej Európy.
Zaujímavou výnimkou bude oblasť juhozápadnej Európy, konkrétne Andalúzia, južné Portugalsko a severná Afrika, kde sa očakáva miernejšie počasie v porovnaní s ostatnými časťami kontinentu. Tieto oblasti budú možno zažívať relatívne príjemnejšie podmienky, ktoré nebudú také extrémne ako v ostatných častiach Európy.
Iná predpoveď
Podľa ďalšej predpovede od Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) bude začiatok leta v Európe daždivý a podpriemerný, ale neskôr sa očakáva, že sa teploty postupne zvýšia, pričom počas druhého polroka bude leto teplotne nadpriemerné. Predpovede naznačujú, že v strednej Európe sa bude udržiavať vysoký tlak, čo spôsobí prevažne suché počasie. To zároveň zvyšuje riziko výskytu vĺn horúčav, ktoré budú mať vážny dopad na životné prostredie a obyvateľov týchto oblastí.
Vzhľadom na tieto predpoklady by mali krajiny Európy, obzvlášť tie, ktoré sú náchylnejšie na extrémne počasie, pripraviť opatrenia na zmiernenie negatívnych dopadov, ako sú záplavy, zosuvy pôdy a vlny horúčav. Okrem toho je potrebné zvážiť aj dlhodobé účinky na poľnohospodárstvo, vodné hospodárstvo a energetické zásoby, ktoré môžu byť v dôsledku sucha a horúčav vážne ohrozené.