Jednoduchá vec dokáže znížiť riziko SRDCOVO-CIEVNYCH chorôb! Záleží na RÝCHLOSTI

Zdroj:Canva
Reklama

Chôdza je jednoduchý, dostupný a prínosný spôsob cvičenia ktorý vieme aplikovať v každodennom živote. Nová štúdia naznačuje, že pravidelná rýchla chôdza môže výrazne znížiť riziko vzniku porúch srdcového rytmu. Výskum, ktorý viedol tím z University of Glasgow, ukázal, že rýchlosť chôdze zohráva dôležitú úlohu v prevencii problémov so srdcovým rytmom.

Podľa štúdie ktorú zverejnil portál sciencealert a ktorá analyzovala údaje od takmer 421-tisíc ľudí v strednom veku, sa zistilo, že rýchlosť chôdze môže mať výrazný vplyv na riziko vzniku srdcových arytmií. Štúdia ukazuje, že chôdza v strednom alebo rýchlom tempe ponúka značné kardiovaskulárne výhody. V porovnaní s pomalými chodcami (chôdza menej ako 5 km/h) mali tí, ktorí chodili stredným tempom (5-6,5 km/h), o 35 % menšiu pravdepodobnosť vzniku porúch srdcového rytmu počas sledovaného obdobia. Tí, ktorí chodili rýchlo (viac ako 6,5 km/h), zaznamenali ešte väčší pokles rizika – o 43 % menej.

Medzi zistené poruchy patrili nepravidelný rytmus srdca, rýchly tep a veľmi pomalý tep.

Metabolické a zápalové faktory a ich vplyv na zdravie srdca

Podľa výskumníkov čas strávený chôdzou pri strednej alebo vysokej rýchlosti bol spojený s celkovým znížením rizika o 27 % pri porovnaní osôb ktoré chodili najviac, s tými, ktorí chodili najmenej.

“Tento výskum je prvým, ktorý sa zaoberá spojitosťou medzi rýchlosťou chôdze a arytmiami a zároveň prináša dôkazy, že metabolické a zápalové faktory môžu zohrávať úlohu,“, hovorí Jill Pell, odborníčka na verejné zdravie z University of Glasgow.

Vedci tvrdia, že približne tretina tejto asociácie je spôsobená vplyvom chôdze na metabolické procesy a zápaly v tele, ktoré ovplyvňujú krvný tlak a telesnú hmotnosť. “Rýchla chôdza znižuje riziko obezity a zápalu, čo následne znižuje aj riziko arytmií,“ uviedla ďalej Jill Pell.

Význam chôdze pre zdravie a predchádzanie starnutiu

Aj keď sa jedná o  štúdiu, ktorá nemôže jednoznačne dokázať priamu príčinnú súvislosť, výskum prináša silné dôkazy o tom, že zvýšená rýchlosť chôdze má pozitívny vplyv na zdravie srdca. Štúdia tiež ukázala, že rýchlejšia chôdza prináša väčšie výhody pre ženy, ľudí pod 60 rokov, ľudí s vysokým krvným tlakom, ľudí s priemernou telesnou hmotnosťou a tých, ktorí trpia dvoma alebo viacerými zdravotnými problémami.

Ďalej dodáva, že pravidelná rýchla chôdza môže spomaliť biologické starnutie a zlepšiť celkovú kardiovaskulárnu ochranu.

Takže keď sa nabudúce vydáte na prechádzku, možno by stálo za to skúsiť zvýšiť tempo.

Chôdzou posilňujeme nielen telo, ale aj imunitu

Podľa štúdie profesora biológie na Appalachian State University, Davida Niemana zverejnenej portálom Time, pravidelné prechádzky môžu posilniť náš imunitný systém.

Nieman a jeho kolegovia zistili, že 30 minút rýchlej chôdze zvýšilo cirkuláciu prirodzených obranných buniek, bielych krviniek a ďalších bojovníkov imunitného systému.

Keď tieto imunitné bunky narazia na patogén spôsobujúci ochorenie, dokážu ho veľmi efektívne zabiť, hovorí. “Zistili sme však, že asi tri hodiny po cvičení sa tieto imunitné bunky vracajú späť do tkanív, z ktorých prišli,“ dodáva Nieman. Inými slovami, imunitné účinky cvičenia sú pomerne krátkodobé. Preto je „pravidelná“ časť pravidelného cvičenia kľúčová. „Ak máte upratovačku, ktorá príde a bude upratovať 30 minút každý deň, na konci mesiaca bude váš dom vyzerať oveľa lepšie. Myslím, že to isté sa deje s imunitným systémom a čistením patogénov v tele.“ zakončuje profesor.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie