Ako sme v marci informovali, mnohí začínajúci učitelia majú problémy vyžiť z platu. Viacero začínajúcich pedagógov je platovo ohodnotených výrazne horšie ako napríklad pracovníci bez maturitnej skúšky.
Analýza Centra vzdelávacích analýz ukázala dáta z 250 základných škôl v hlavnom meste, podľa ktorých majú pedagógovia v Bratislave nedostatočne finančne ohodnotené povolanie a navyše pracujú v stresujúcom prostredí.
Z opýtaných učiteľov, ktorí učia na bratislavských základných školách, až 95 percent nie je schopných pokryť bežné náklady na živobytie. Zhruba polovica si musí popri hlavnej pracovnej náplni vziať aj ďalšiu platenú prácu, aby dokázali vyžiť.
Zmeny v najbližších mesiacoch
To ale môže zmeniť návrh z dielne Ministerstva školstva výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR na zvýšenie platov, ktorý vláda schválila v stredu. Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.
Platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov by sa mali od 1. septembra tohto roka zvýšiť o sedem percent a od 1. januára budúceho o ďalších päť percent. MŠVVaM zároveň chce od budúceho roka zaviesť príplatok pre učiteľov a odborných zamestnancov nad rámec plošného zvyšovania.
Ten má v priemere zvýšiť platy o dve percentá. Riaditelia škôl by mali každý mesiac odmeňovať zamestnanca podľa kvality a výkonu, pričom výška odmeny by závisela od jeho zaradenia v platovej triede.
Tarify sa majú zvyšovať aj učiteľom vysokých škôl a výskumným a vývojovým zamestnancom, a to o sedem percent od septembra tohto roka a o ďalších sedem percent od januára budúceho roka. Rovnako aj zamestnancom, ktorí pôsobia v rezorte školstva.
Nepedagogickí zamestnanci majú mať novú osobitnú stupnicu platových taríf. Minister školstva Tomáš Drucker ocenil rozhodnutie vlády.
„Bola to konsenzuálna dohoda v ťažkých konsolidačných časoch,“ upozornil s tým, že septembrové i januárové zvýšenie platov zamestnancov v školstve zvýši výdavky štátu v roku 2026 o približne 700 miliónov eur.
Dosah na výdavky verejnej správy
Drucker zvýraznil aj podporu tzv. zásluhovému odmeňovaniu zamestnancov škôl. „Riaditelia škôl po ňom volali už dlho, je potrebné, aby sme ho zavádzali aj do škôl,“ uviedol o pláne priznávania pohyblivej zložky platu na základe hodnotenia zamestnanca.
Cieľom novely zákona je reagovať na potrebu vytvorenia atraktívneho a stabilného pracovného prostredia pre všetkých zamestnancov vzdelávacieho systému.
„Cieľ návrhu zákona napĺňa Programové vyhlásenie vlády SR, v ktorom sa vláda SR zaviazala zabezpečiť každoročný rast miezd pedagógov a odborných zamestnancov a zlepšiť odmeňovanie nepedagogických pracovníkov škôl, vytvoriť finančné a nefinančné nástroje na riešenie nedostatku učiteľov v regiónoch alebo nedostatkových špecializáciách a podporiť opatrenia na zvyšovanie atraktivity zamestnania v školstve,“ uviedlo MŠVVaM v materiáli.
Novela bude mať dosah na výdavky verejnej správy. V tomto roku by malo ísť o výdavky v sume vyše 106 miliónov eur. V budúcom roku by išlo o vyše 679 miliónov eur.
Spolu s návrhom zákona bol predložený na rokovanie vlády SR návrh na skrátené legislatívne konanie. Novela nadväzuje na memorandum o spolupráci a sociálnom zmieri, ktoré uzavreli školskí odborári a rezort školstva.