Hypertenzia je skrytý nepriateľ, ktorý sa spočiatku nijako neprejavuje, ale môže byť veľkým rizikom pre vaše fyzické aj mentálne zdravie. Týkať sa pritom môže každého bez ohľadu na vek či pohlavie.
Tlak sa v priebehu dňa mierne mení v závislosti od typu záťaže, ale prísun krvi do mozgu je nemenný, zhruba 900 ml za minútu. Abnormálne nízky tlak sa označuje pojmom hypotenzia, vysoký hypertenzia. Zatiaľ čo s nízkym tlakom sa jednoducho musíte naučiť žiť, ten vysoký už vyžaduje cielenú liečbu. Môže byť totiž nebezpečný.
Nespôsobuje iba vážne kardiovaskulárne ochorenia ako infarkt myokardu a srdcové zlyhanie, tiež ovplyvňuje mozgovú funkciu a zvyšuje riziko vzniku demencie. Štúdie naznačujú, že hypertenzia môže byť niekedy spojená s rozvojom kognitívnych problémov, vrátane obávanej Alzheimerovej choroby.
Podľa odborníkov existuje aj silná spojitosť medzi hypertenziou a demenciou. Vysoký krvný tlak často poškodzuje drobné cievy v mozgu, čo môže viesť k ich nedostatočnému prekrvovaniu a zníženiu prísunu kyslíka a živín.
A práve tieto cievne zmeny môžu spôsobiť degeneráciu mozgového tkaniva i zhoršenie kognitívnych funkcií, v hre je však aj cievna mozgová príhoda, neslávne známa mŕtvica.
Čo môže byť príčinou?
Hypertenzia je väčšinou výsledkom spolupôsobenia viacerých činiteľov, najmä nadmerného pitia alkoholu, prílišného solenia, nadváhy a nedostatku pohybu.
Ďalšími faktormi sú zužovanie a kôrnatenie tepien, užívanie antikoncepčných tabletiek, fajčenie alebo dedičné sklony. Zriedkavo hypertenziu spôsobujú obličkové poruchy či hormonálna nerovnováha.
Za vysoký krvný tlak sa považuje ten s hodnotou 140/90 mm Hg a vyššou. Pomerne bežný je u ľudí stredného veku, väčšinou ho vykazuje jeden človek z desiatich, a častejšie muži.
Postihnutí pritom mnohokrát nič netuší, príznaky obvykle nie sú žiadne. Istou nápovedou môžu byť bolesti hlavy, závraty a zvonenie v ušiach.