Po mesiacoch napätia a diplomatických nezhôd uzavreli Ukrajina a Spojené štáty prelomovú dohodu, ktorá garantuje spoločnú ťažbu ukrajinských nerastných surovín. Kým Washington získava prístup k vzácnym komoditám nevyhnutným pre moderný priemysel, Kyjev si zabezpečuje ekonomickú aj vojenskú podporu. Americké médiá označujú zmluvu za veľké víťazstvo Ukrajiny.
Sporná dohoda sa mení na strategickú alianciu
Dohoda, ktorá kedysi takmer rozbila vzťahy medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi, sa napokon stala základom novej éry spolupráce. V noci na štvrtok (1. mája) ju vo Washingtone podpísali americký minister financií Scott Bessent a ukrajinská ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková, informovala stanica CNN.
Prvotný podpis plánovaný počas Zelenského februárovej návštevy USA sa neuskutočnil pre roztržku s Donaldom Trumpom. K zblíženiu došlo až pri nedávnom stretnutí prezidentov na pohrebe pápeža Františka.
Svyrydenková sa po podpise poďakovala všetkým, ktorí sa na dohode podieľali, a vyzdvihla jej prínos pre obe krajiny. „Ďakujem všetkým, ktorí sa na tejto dohode podieľali a pomohli ju posilniť. Tento dokument môže priniesť úspech pre obe naše krajiny – Ukrajinu aj Spojené štáty,“ uviedla Svyrydenková na sociálnej sieti X.
Americké médiá hovorili o „víťazstve Kyjeva“ – ako symbolickom, tak aj praktickom.
Silný signál Moskve a plán na obnovu krajiny
Súčasťou dohody je aj vytvorenie špeciálneho investičného fondu na obnovu Ukrajiny po vojne s Ruskom. Podľa ministra Bessenta dohoda posiela Rusku jasný odkaz – administratíva prezidenta Trumpa chce dlhodobo podporovať mierové riešenie, ktoré zaručí slobodu a prosperitu Ukrajiny.
„Táto dohoda vysiela Moskve jasný signál, že administratíva prezidenta Trumpa je odhodlaná dlhodobo sa usilovať o mierový proces, ktorý podporí slobodnú, suverénnu a prosperujúcu Ukrajinu,“ uviedol Bessent v tlačovej správe amerického ministerstva financií.
BBC si všimla, že štýl oznámenia poukazuje na nezvyčajnú mieru solidarity Trumpovej vlády s Ukrajinou. Navyše, americký minister jednoznačne odkázal, že nikto, kto podporoval ruský vojnový aparát, sa nebude môcť podieľať na povojnovej obnove Ukrajiny.
„Aby bolo jasno – žiaden štát ani osoba, ktorá financovala alebo zásobovala ruský vojnový aparát, nebude mať možnosť profitovať z obnovy Ukrajiny,“ zdôraznil americký minister financií.
Suroviny za bezpečnostnú pomoc
Hlavným predmetom dohody je spoločná ťažba strategických surovín ako grafit, titán či lítium, ktoré sú kľúčové pre obranný a technologický priemysel. Dnes pritom až 90 % týchto materiálov pochádza z Číny, s ktorou USA vedú ekonomický konflikt.
Spojené štáty získajú prednostný prístup k týmto komoditám, pričom Ukrajina za to dostane bezpečnostnú pomoc. Ministerka Svyrydenková ako príklad uviedla dodávky protivzdušných systémov. Zároveň sa podarilo vyrokovať, že dohoda nezohľadňuje celkový objem americkej pomoci od začiatku vojny, čo bola jedna z pôvodných podmienok Trumpa.
Partnerstvo 50 na 50, nerastné bohatstvo ostáva Ukrajine
Obe strany sa zhodli na rovnocennom partnerstve. Podiely budú rozdelené na polovicu. Zásadné však je, že vlastníkom nerastných zdrojov ostáva Ukrajina. Zmluvu ešte musí ratifikovať ukrajinský parlament.
Washington Post označil dohodu za konkrétny dôkaz toho, že Spojené štáty aj po návrate Trumpa prejavujú záujem o aktívnu podporu Kyjeva. Po mesiacoch diplomatického chladu je tak podľa analytikov táto dohoda dôkazom obratu v americko-ukrajinských vzťahoch. A nádejou pre povojnovú obnovu krajiny.