Pestovanie viacerých druhov zeleniny v jednej záhonovej zostave má svoje výhody, najmä ak si rastliny vzájomne pomáhajú. Jedným z najznámejších príkladov takejto synergickej výsadby je koncept „troch sestier“, pochádzajúci z tradičného poľnohospodárstva severoamerických Indiánov. Ide o kombináciu kukurice, fazule a tekvice, ktorá si získala popularitu pre svoju nenáročnosť a vysokú produktivitu. Ako spolu tieto plodiny kooperujú?
- Kukurica (Zea mays) slúži ako prirodzená opora pre šplhavú fazuľu.
- Fazuľa (Phaseolus vulgaris) fixuje dusík zo vzduchu a tým zlepšuje kvalitu pôdy pre všetky tri druhy.
- Tekvica (Cucurbita spp.) svojimi veľkými listami pokrýva pôdu, bráni jej vysychaniu a zároveň potláča rast buriny.
Tieto rastliny si navzájom nekonkurujú, ale vytvárajú harmonické spolužitie, ktoré podporuje úrodnosť a vitalitu záhona, uvádza denník Pravda.
Postup výsadby pre naše klimatické podmienky
Aby bola spolupráca „troch sestier“ úspešná, je dôležité dodržať správne načasovanie. Častou chybou býva, že fazuľa vyklíči skôr, ako má kukurica dostatočnú výšku na to, aby ju mohla podoprieť. Riešením je dobre naplánovaný harmonogram:
Koniec apríla – predpestovanie kukurice
Vyberte si skorú, pevnú odrodu ako napríklad Golden Bantam. Semená nechajte deň namočené vo vode a potom ich nechajte predklíčiť v teple. Vysievajte ich do sadbovačov a umiestnite na slnečné miesto.
Po 15. máji – výsadba kukurice na hriadku
Po skončení rizika mrazov presaďte kukuricu do záhona. Vysádzajte ju v skupinách po 3 až 5 rastlinách, pričom medzi skupinkami nechajte odstup 30 až 40 cm. Do jednej skupiny zvoľte rastlinky podobnej veľkosti.
Koniec mája – predpestovanie fazule
Fazuľu nevysievajte hneď ku kukurici. Namiesto toho ju samostatne predpestujte. Používajte len popínavé odrody ako Neckargold alebo Blauhilde.
Jún – vysádzanie fazule ku kukurici
Akonáhle kukurica dosiahne výšku aspoň 30 až 40 cm, môžete k nej zasadiť fazuľu. Ideálne sú dve sadenice ku každej skupinke kukurice.
Súbežne v júni – výsadba tekvice
Tekvicu umiestnite približne meter od stredu výsadby kukurice. Nezabudnite jej ponechať dostatok priestoru na rast – nesaďte ju tesne ku koreňom.
Prečo sa oplatí pestovať „tri sestry“?
- Znižuje sa potreba častého zalievania, keďže tekvica chráni pôdu pred vysychaním.
- Burina má menšiu šancu sa rozrásť vďaka tieni z listov tekvice.
- Celková úroda býva vyššia a záhon je vyvážený z hľadiska výživy.
- Celá výsadba je zároveň vizuálne príťažlivá a nevyžaduje náročnú starostlivosť.
Spoločné pestovanie týchto troch plodín nie je len peknou tradíciou – v praxi ide o výborný spôsob, ako v malej záhrade vytvoriť prirodzene fungujúci a sebestačný systém. Pri správnom načasovaní výsadby a dodržaní rozostupov si môžete vytvoriť úrodný a zdravý kút plný zeleniny.