Americká ekonomika sa za prvé tri mesiace tohto roka prepadla. Stalo sa tak prývkrát za uplynulé tri roky. Prispeli k tomu clá zavedené prezidentom Donaldom Trumpom. Po Joeovi Bidenovi pritom zdedil solídne rastúce hospodárstvo krajiny.
Ešte koncom vlaňajška ekonomika Spojených štátov rástla takmer dva a pol percentným tempom v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Začiatkom tohto roka sa však postavil na čelo Bieleho domu Trump aj so svojou staronovou obchodnou politikou zavádzania ciel. Výsledok na seba nenechal dlho čakať a po prvom štvrťroku hospodárstvo USA zaznamenalo prepad o 0,3 percenta.
Zásadný obrat v štatistikách
Už ohlásenie nových ciel Donaldom Trumpom vyvolalo na trhoch paniku. Zahraniční výrobcovia sa na nové dovozné tarify pripravovali vytváraním veľkých zásob a to sa nakoniec najvýraznejšie podpísalo pod prepad ekonomiky. Dovoz do USA sa totiž zvýšil o vyše 41 percent. Deficit krajiny v obchode s tovarom tak v marci stúpol na historické maximum.
Americkému hospodárstvu pritom neprospela ani prezidentova politika drastického škrtania výdavkov. Federálna vláda ich okreslala o viac ako päť percent, čo bolo najviac za uplynulé tri roky. A napokon, obavy už majú aj spotrebitelia. Rast ich výdavkov sa rovnako spomali zo štyroch na necelé dve percentá.
Trumpa zvolili pre nespokojnosť s ekonomikou
Donald Trump pritom vo voľbách zvíťazil aj pre nepokojnosť Američanov s vývojom ekonomiky, najmä s infláciou. Zatiaľ však jeho rozhodnutia majú len negatívne následky. Prezidentova nevyspytateľná obchodná politika, vrátane ciel vo výške 145 percent na väčšinu dovozu z Číny, paralyzovala podniky a hrozí zvyšovanie cien, čo zase zasiahne spotrebiteľov.
Nálada podnikateľov v krajine sa zhoršila a dôvera spotrebiteľov sa dokonca priblížila k päťročnému minimu, čo znamená, že sa dostáva na úroveň zo začiatku pandémie koronavírusu. Napríklad letecké spoločnosti stiahli svoje finančné prognózy na rok 2025. Urobili tak pre neistotu v súvislosti s výdavkami na cestovanie, ktoré domácnosti nepovažujú za nevyhnutné.
Rokovania a odkazy
Aj keď Trump v prípade mnohých krajín svoje rozhodnutia o zavedení ciel pozastavil, a tvrdí, že jeho vláda s nimi intenzívne rokuje o nových dohodách, výsledky sú zatiaľ otázne. „Musím povedať, že sa pripravujeme aj na to, že tieto rokovania nedospejú k pozitívnej dohode. Tie rokovania sú ťažké, sú turbulentné a pokiaľ vidíme, tak zatiaľ ani s jednou krajinou sa nepodarilo nájsť prijateľnú dohodu,“ povedal eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič. Únia sa podľa neho pripravuje chrániť záujmy európskych podnikov a obyvateľov.
Podobný postoj má aj Čína, voči ktorej ako jedinej Trump nielenže zaviedol, ale ešte aj drasticky zvýšil clá. „Odpoveď Číny na obchodnú vojnu je jasná a rozhodná: ak trváte na boji, budeme bojovať až do konca, ak ste pripravení na dialóg, musí byť založený na rešpekte a rovnosti,“ uviedol čínsky minister zahraničných vecí Wang I.