Za znásilnenie neplnoletých kastrácia či doživotie. Madagaskar zametá s násilníkmi

Ilustračné foto. Zdroj: X/GOSSIP ROOM
Reklama

Madagaskarský parlament schválil zákon, ktorý umožňuje chemickú a v niektorých prípadoch aj chirurgickú kastráciu ľudí, ktorí boli uznaní vinnými zo znásilnenia neplnoletých. Toto rozhodnutie vyvolalo kritiku medzinárodných skupín na ochranu práv. Našlo ale aj podporu u aktivistov v krajine, ktorí tvrdia, že ide o vhodný odstrašujúci prostriedok na obmedzenie „kultúry znásilnenia“.

Zákon už prešiel tamojším parlamentom i senátom. Teraz ho musí ratifikovať Najvyšší ústavný súd a podpísať madagaskarský prezident Andry Rajoelina. Zmenu navrhla jeho vláda.

Ministerka spravodlivosti Landy Mbolatiana Randriamanantenasoaová uviedla, že ide o nevyhnutný krok kvôli nárastu prípadov znásilnenia detí. V roku 2023 bolo podľa nej zaznamenaných 600 prípadov znásilnenia maloletej osoby a tento rok v januári už 133.

„Madagaskar je suverénna krajina, ktorá má právo upravovať svoje zákony s ohľadom na okolnosti a vo všeobecnom záujme ľudu,“ uviedla ministerka. „Súčasný trestný zákonník nestačí na to, aby obmedzil páchateľov týchto trestných činov,“ dodala.

Podľa znenia zákona bude u páchateľov znásilnenia dieťaťa mladšieho ako desať rokov vždy vyslovená chirurgická kastrácia. Prípady znásilnenia detí vo veku od 10 do 13 rokov budú trestané chirurgickou alebo chemickou kastráciou. Znásilnenie maloletých vo veku 14 až 17 rokov bude trestané chemickou kastráciou.

Páchateľom teraz okrem kastrácie hrozia aj prísnejšie tresty, a to až doživotie. „Chceli sme deti chrániť oveľa viac. Čím mladšie dieťa, tým väčší trest,“ povedala ministerka spravodlivosti.

Niekoľko štátov USA, vrátane Kalifornie a Floridy, povoľuje chemickú kastráciu u niektorých páchateľov sexuálnych trestných činov. Chirurgická kastrácia ako trest je oveľa vzácnejšia.

Neľudské a ponižujúce zaobchádzanie, búria sa ochrancovia práv

Nový zákon Madagaskaru kritizovala skupina na ochranu práv Amnesty International ako „neľudské a ponižujúce zaobchádzanie“, ktoré nie je v súlade s ústavnými zákonmi krajiny. „Zákon by sa mal skôr zamerať na ochranu obetí,“ uviedol Nciko wa Nciko, poradca Amnesty pre Madagaskar.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia