VIDEO: Rusko použilo na Ukrajine hypersonickú strelu Zirkon, dosvedčujú to úlomky

Ilustračné foto. Zdroj: X/War Monitor
Reklama

Rusko pri útoku na Ukrajinu použilo začiatkom februára svoju novú hypersonickú strelu Zirkon. Dosvedčuje to značenie na nájdených úlomkoch, uviedol šéf Kyjevského výskumného inštitútu forenzných expertíz Oleksandr Ruvin. Ruský prezident Vladimír Putin označil Zirkón za súčasť novej generácie bezkonkurenčných zbraňových systémov.

Nadzvukovú strelu Zirkon Rusko podľa Ruvina použilo v stredu 7. februára. Riaditeľ kyjevského inštitútu to uviedol na platforme Telegram, kde zároveň zverejnil zábery úlomkov rakety. Nájdené boli fragmenty motora a riadiacich mechanizmov.

Agentúra Reuters poznamenala, že ide o novú výzvu pre ukrajinskú protivzdušnú obranu. Pôvodne protilodné strely Zirkon sú totiž podľa skorších vyhlásení ruskej armády schopné dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku a pri dolete od 600 do 1 500 kilometrov môžu zasahovať námorné aj pozemné ciele. Pravdepodobne tak budú zasahovať objekty hlbšie v okupovanej krajine.

Strela nesie bojovú hlavicu s hmotnosťou 300 až 400 kilogramov a Rusko ju má vo svojej výzbroji od januára 2023, zhrnul Ruvin. Strela podľa neho minulý týždeň na Ukrajine zasiahla oblasť, kde nie sú žiadne vojenské objekty, a spôsobila ujmu civilnému obyvateľstvu. O akú konkrétne oblasť ide, Ruvin neoznámil.

Bezkonkurenčný zbraňový systém

Testovanie strely Rusko podľa skorších informácií dokončilo v júni 2022. Ruský prezident Vladimír Putin označil Zirkon za súčasť novej generácie bezkonkurenčných zbraňových systémov.

Rozšírenie ruského vojenského vybavenia o túto hypersonickú strelu Putin avizoval práve už v lete 2022. Vtedy uviedol, že „jej nasadenie bude závisieť od ruských záujmov“. „Fregata Admirál Gorškov bude prvá, ktorá pôjde do bojovej služby s týmito skvelými zbraňami na palube,“ povedal v júli pred rokom a pol.

Ďalšia nadzvuková raketa

Raketa Zirkon je ďalšia nadzvuková raketa v ruskom arzenáli. V marci 2023 vzbudila pozornosť podobná raketa Kinžal. Tá môže niesť väčšiu nálož, až 500 kilogramov. A hlavne, má ešte väčšiu rýchlosť ako Zirkon, až dvanásťnásobok rýchlosti zvuku.

Kvôli svojej veľkej rýchlosti bola súčasnými prostriedkami protivzdušnej obrany považovaná na nezostreliteľnú. V marci 2023 sa však ukázalo, že americké systémy Patriot Kinžaly zostreliť dokážu, čo sa odvtedy podarilo ešte mnohokrát.

Hlavným rozdielom medzi týmito raketami je, že Kinžal je vynášaný „na chrbte“ balistickej rakety, zatiaľ čo Zirkon je plne autonómny, poháňaný vlastným motorom. Ide o typ scramjet, čo je označenie pre náporový motor, teda motor využívajúci na spaľovanie atmosférický kyslík, ktorý je špeciálne upravený pre nadzvukové rýchlosti. Oproti raketovému motoru, ktorý si nesie kyslík v nejakej podobe so sebou, je váhovo efektívnejší a lacnejší.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia