Internet len nedávno zaplavili fotografie výrazne schudnutých celebrít, z ktorých mnohé sa netajili tým, že ide o výsledok užívania Ozempicu.
Napriek tomu, že tento liek je určený len pre diabetikov, dokáže znížiť chuť do jedla a tým aj zredukovať telesnú hmotnosť. Ako je to však s bezpečnosťou užívania v prípade, že nepatríte k diabetikom? Pýtali sme sa priamo diabetologičky MUDr. Terézie Thomkovej, ktorá sa okrem iného vyjadrila aj ku kontraindikáciám a nežiadúcim účinkom Ozempicu.
Mnohé celebrity aj bežnú verejnosť postihla doslova závislosť od lieku pre diabetikov. Vedeli by ste nám priblížiť k akej kategórii liekov Ozempic vlastne patrí? A k akej liečbe je určený?
Ozempic je liek od firmy Novonordisk s účinnou látkou semaglutid a patrí do skupiny liekov určených na liečbu diabetes mellitus 2. typu (DM2T). Zaradený je do skupiny antidiabetík nazývaných aj agonisty GLP-1 receptorov, čo sú lieky s inkretínovým účinkom (inkretíny sú hormóny vylučované v čreve, ktoré ovplyvňujú metabolizmus glukózy). Ide o liek, ktorý sa aplikuje injekčne (subkutánne) raz týždenne. Liek Ozempic má indikačné obmedzenie, je indikovaný na liečbu diabetikov 2. typu v prípade nedostatočnej metabolickej kompenzácie, čo znamená, že u pacienta pretrvávajú dlhodobo vyššie glykémie.
Ak hovoríme o diabetikovi (teda pacientovi, ktorý liek užíva pri liečbe diabetu), aké sú jeho účinky? Ako pôsobí v ľudskom organizme?
Semaglutid je látka napodobňujúca účinok hormónu inkretín GLP-1 (glucagon like peptid-1), ktorý sa fyziologicky vylučuje u zdravého človeka po jedle. Jeho účinok pretrváva len niekoľko minút. Semaglutid je vyvinutý tak, že účinkuje po podaní dlhšie. Podporuje vylučovanie inzulínu z pankreasu, čím zlepšuje hladinu glukózy v krvi, zabraňuje vylučovaniu glukagónu, pôsobí na tráviaci trakt tak, že spomaľuje trávenie. Zároveň pôsobí aj v mozgu v oblasti hypotalamu, kde vplýva na centrum sýtosti a potláča chuť na jedenie.
Ide teda pravdepodobne o liek viazaný na lekársky predpis. Ako sa nediabetici dostanú k Ozempicu? Ktorí lekári okrem diabetológov ho môžu predpísať?
Liek Ozempic je viazaný na lekársky prepis a ako som spomínala, má indikačné obmedzenie a môže sa predpísať na dg. DM2T, ale zároveň má aj preskripčné obmedzenie. Môžu ho predpísať iba špecialisti v odbore diabetológia.
Viaceré médiá tento liek označujú za „zázračný liek na chudnutie“. Čo je na tom pravdy? Ako je možné, že liek pre cukrovkárov dokáže pomôcť zhodiť kilá navyše?
Ozempic bol primárne vyvinutý za účelom liečby diabetes mellitus 2. typu a už počas štúdií sa pozoroval priaznivý vplyv na redukciu hmotnosti. U pacientov s diabetom je možná redukcia hmotnosti o cca 10 – 12 %.

V obezitológii sa používa na liečbu obezity molekula semaglutid pod iným názvom a vo vyšších dávkach ako je to pri Ozempicu. Na Slovensku tento liek aktuálne nie je dostupný, ale pravdepodobne na jeseň tohto roku bude k dispozícii aj pre našich pacientov.
Existujú aj významné kontraindikácie, pri ktorých by sme sa tomuto lieku mali vyslovene vyhnúť?
Určite áno. Vzhľadom na mechanizmus účinku, nie je tento liek vhodný pre pacientov, ktorí majú:
- problémy s trávením,
- spomalené trávenie,
- gastroparézu,
- zápalové ochorenia čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída),
- riziko akútnej pankreatitídy,
- diabetes mellitus 1. typu alebo iný typ diabetu,
- alebo pacienti, ktorí prekonali pankreatitídu.
Preto je indikácia tohto lieku viazaná na lekársky predpis a podlieha rozhodnutiu lekára, ktorý má na základe dôkladnej anamnézy a vyšetrenia pacienta zvážiť, či je vhodný na liečbu týmto liekom.
Aké fázy nás čakajú počas užívania tohto lieku? Na aké zmeny sa pripraviť?
Liečba liekom Ozempic je indikovaná na liečbu pacientov s DM2T, ktorí nie sú dostatočne metabolicky kompenzovaní. Dávka Ozempicu sa postupne titruje, aby sa predišlo nežiadúcim účinkom súvisiacich s trávením. Pacient by mal sledovať menší apetít, mal by jesť menšie porcie, čím sa zníži jeho energetický príjem, čo sa následne prejaví na redukcii telesnej hmotnosti. Samozrejme, prítomné by malo byť aj zlepšenie glykémií, teda hladina cukru v krvi by mala klesnúť.
Dá nám počas liečby telo aj najavo, že niečo nie je v poriadku? Čo si všímať?
Najčastejšie sa vyskytujú nežiadúce účinky v súvislosti s trávením. Ide hlavne o nauzeu, teda pocit na zvracanie, pocit ťažoby na žalúdku, zvracanie, často sa u pacientov stretávame s nadmerným grganím a problémom so stolicou a vyprázdnením. Z menej častých nežiadúcich účinkov býva prítomná únava a bolesti hlavy.
Ako je to so závislosťou a vysadením lieku? Čo sa začne diať s naším telom, ak Ozempic po dlhej dobe užívania vysadíme?
Keďže jeden z účinkov je potlačenie chuti do jedla a spomalenie trávenia, po vysadení sa dá teda predpokladať, že sa chuť do jedla vráti. Ak kalorický príjem u pacienta prevýši jeho kalorický výdaj, je veľmi pravdepodobné že bude priberať na telesnej hmotnosti. Samozrejme, u pacientov s DM2T sa po vysadení zhorší metabolická kompenzácia a glykémie.

Aké trvalé následky môže zanechať jeho užívanie? Môže byť reč aj o fatálnych následkoch?
Nevidím dôvod, prečo by sme mali v súvislosti s týmto liekom rozprávať o trvalých následkoch. V prípade výskytu nežiadúcich účinkov u pacienta s diabetom, buď liečbu ukončíme, alebo skúsime zredukovať dávku semaglutidu. V prípade, že aj napriek zníženej dávke pacient liečbu netoleruje, liečbu semaglutidom ukončíme a prechádzame na iný liek vhodný pre daného pacienta s DM2T.
Užívanie tohto lieku je potrebné konzultovať s lekárom. Ak liek užíva pacient bez diabetu, a vyskytnú sa nežiadúce účinky, ako napríklad pankreatitída (zápal pankreasu), je možné, že v budúcnosti bude pacient trpieť diabetom s potrebou inzulínovej liečby.
Keďže je primárne určený pre cukrovkárov, môžeme si jeho užívaním „privodiť“ diabetes, prípadne zvýšiť riziko jeho vypuknutia?
Nie.
A ako sa náš organizmus zachová v prípade, že nám v budúcnosti bude diagnostikovaný diabetes 2. typu? Bude Ozempic účinný?
Áno, mal by byť účinný. Liek Ozempic má hlavne korigovať- znižovať hladinu glukózy v krvi. V porovnaní s inými antidiabetikami je veľmi účinný na znižovanie glykémií nalačno, ale aj postprandiálne, teda po jedle, zároveň má nízke riziko hypoglykémií.
Aké sú vaše skúsenosti s týmto liekom?
Skúsenosti s liekom Ozempic máme v diabetológii už niekoľko rokov, konkrétne je Ozempic ako antidiabetikum dostupný na Slovensku od 9/2019. Je to liek účinný, bezpečný, má veľmi dobré výsledky z veľkých randomizovaných štúdií, ktoré potvrdili viaceré benefity pre pacientov s DM2T. Okrem toho, že znižuje hladinu glukózy v krvi, má priaznivý vplyv na kontrolu telesnej hmotnosti, tukov v krvi, mierne znižuje tlak krvi, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, znižuje celkovú mortalitu, chráni cievy – redukuje progresiu ateroskerózy, znižuje riziko cievnej mozgovej príhody a v poslednej štúdii sa potvrdil aj nefroprotektívny účinok, teda chráni aj obličky.
Stalo sa vám, že za vami prišli nediabetici s prosbou o predpis Ozempicu?
Do obezitologickej poradne k nám prídu zväčša pacienti, ktorí sa chcú liečiť a bojovať s obezitou. Niektorí už o tomto lieku počuli, pýtajú sa naň, ale k dispozícii máme iné účinné antiobezitiká, teda lieky na obezitu (liek s účinnou látkou liraglutid, alebo tirzepatid), ktoré majú podobný účinok ako Ozempic a môžeme ich predpísať ako liek na obezitu.