Jeden z najdesivejších sériových prípadov 20. storočia sa odohral medzi broskyňami v Kalifornii. Juan Corona, spočiatku nenápadný náborár poľnohospodárskych robotníkov, sa medzi februárom a májom 1971 premenil na brutálneho vraha, ktorý pochoval 25 mužov v plytkých hroboch. Vďaka zakrvavenej mačete, účtovnej knihe a záznamníku bol odhalený a odsúdený, no jeho motívy zostávajú dodnes zahalené tajomstvom.
Kto bol Juan Corona?
Juan Vallejo Corona sa narodil v roku 1934 v mexickom Autláne. Ako mladík sa presťahoval do Kalifornie, kde začal pracovať v poľnohospodárstve. V meste Yuba City sa usadil natrvalo, no jeho život bol od začiatku poznačený psychickými problémami, píše portál extra.cz.
Po ničivých záplavách v roku 1955 uňho prepukli halucinácie a paranoja, ktoré viedli k hospitalizácii a diagnostikovaniu schizofrénie. Aj napriek závažným psychickým ťažkostiam mu bol umožnený návrat do USA, kde si založil rodinu.
Nenápadný sprostredkovateľ a nečakaný prepad do temnoty
Corona sa živil ako náborár sezónnych robotníkov pre miestnych farmárov. Vystupoval ticho a spoľahlivo. Nikto netušil, že v ňom drieme temný impulz. Po zhoršení psychického stavu a odmietnutí sociálnej podpory došlo k zlomovému momentu.
V priebehu troch mesiacov v roku 1971 Corona zavraždil 25 migrujúcich mužov, ktorých mal pôvodne zamestnať. Použil mačetu alebo nôž a telá zahrabal na farmách, kde sa pracovalo s ovocím.
Dôkazy boli ukryté v broskyňových poliach
Dňa 19. mája 1971 sa pestovateľ broskýň stal náhodným svedkom desivého nálezu. Čerstvý hrob skrýval rozkladajúce sa telo. Polícia krátko nato objavila ďalších 24 tiel. Spoločným znakom boli účtenky a doklady s Coronovým menom. Prehliadka jeho domu odhalila krvavú mačetu a podrobnú účtovnú knihu s menami obetí. To bolo kľúčovým dôkazom v nadchádzajúcom súdnom procese.
Súd bol plný manipulácií, zlyhal aj systém
Súdny proces v roku 1972 mal zvláštny priebeh. Od incidentu Coronovej sestry až po prekvapivé tvrdenia jeho právnika, že je psychicky v poriadku. Napriek psychiatrickým záznamom bol Corona považovaný za súdne spôsobilého. V roku 1973 dostal 25 doživotných trestov, no prvý rozsudok bol neskôr zrušený pre procesné pochybenia.
Počas druhého procesu sa obhajoba snažila vinu zvaliť na Coronovho nevlastného brata, ktorého vykreslila ako násilného a nevyrovnaného muža, no porota tejto teórii neuverila. Corona bol opäť uznaný vinným.
Motívy ukryté v hlbinách mysle
Aj po desaťročiach zostáva nejasné, čo Juana Coronu poháňalo. Neexistujú dôkazy o sexuálnych či rituálnych motívoch. Psychiatrické posudky hovorili o schizofrénnej paranoji a halucináciách, ktoré zrejme viedli k výbuchom násilia. V roku 2011 sa k činom priznal, no odmietol ich ďalej rozoberať. Zdá sa, že kombinácia duševnej choroby, frustrácie a hnevu voči bezbranným mužom bola smrteľná.
Mačetový vrah v americkom povedomí
Aj keď Juan Corona nedosiahol takú medializáciu ako Ted Bundy, stal sa symbolom systémového zlyhania, zdravotného aj právneho. Jeho prípad rezonoval v dokumentoch, knihách a viedol k diskusiám o starostlivosti o duševne chorých. Pokusy o odvolanie neuspeli. Juan Corona zomrel vo väzení v roku 2019 vo veku 85 rokov ako muž, ktorý pochoval desiatky životov pod korunami broskýň.