Už o niekoľko dní bude katolícky svet s napätím sledovať voľbu nového pápeža, keď kardináli v Sixtínskej kaplnke začnú rozhodovať o nástupcovi pápeža Františka. Tento tajný proces, známy ako konkláve, začne v stredu 7. mája, kedy sa kardináli uzavrú v kaplnke a začnú prvé kolo hlasovania. Práve výsledok tohto hlasovania rozhodne, či bude zvolený nový pápež, alebo sa proces posunie do ďalšieho kola.
V okamihu, keď sa dym z komína objaví, sa začne rozuzlenie: biely dym znamená, že nová hlava katolíckej cirkvi už bola zvolená, zatiaľ čo čierny dym signalizuje, že kardináli ešte nedosiahli konsenzus. Tento cyklus hlasovaní sa bude opakovať, až kým kardináli nenájdu tú správnu osobnosť na pápežský trón.
Medzitým sa do voľby nového pápeža vložila aj umelá inteligencia, ktorá sa rozhodla predpovedať, kto má najväčšiu šancu na zvolenie. Podľa analýzy vykonanej webom Daily Mail, ktorý využil ChatGPT od OpenAI, sa ako najpravdepodobnejší nástupca pápeža Františka javí kardinál Pietro Parolin.
Tento 70-ročný taliansky kňaz je podľa umelej inteligencie považovaný za prirodzeného dediča pápežovho odkazu. Parolin je vnímaný ako kandidát, ktorý by mohol získať podporu širokej škály kardinálov, najmä tých, ktorí pochádzajú z Európy a Latinskej Ameriky.
AI tiež uvádza, že kardinál Parolin je vnímaný ako „bezpečný kompromis“, najmä ak by sa nedokázal presadiť žiadny z kandidátov reprezentujúcich progresívnejšie krídlo cirkvi, ktoré by mohlo mať problémy s dosiahnutím dvojtretinovej väčšiny potrebnej na zvolenie pápeža. Tento postoj podporujú aj stávkové trhy, ktoré podľa predikcie umelej inteligencie favorizujú práve Parolina.
Po smrti pápeža Františka sa začali objavovať aj stávkové predpovede, ktoré podľa umelej inteligencie tiež ukazujú, že kardinál Parolin je v súčasnosti najväčším favoritom. Na základe analýzy globálnych stávkových trhov, vrátane kryptomenového trhu Polymarket, sa uvádza, že jeho šance na zvolenie sú 37 percent. Tento výsledok zdieľa aj tradičný trh stávkových kancelárií, ktorý rovnako pridáva Parolinovi 37-percentnú šancu. Na druhom mieste sa nachádza kardinál Luis Antonio Tagle, ktorý má podľa predikcií 32-percentnú šancu stať sa novým pápežom.
Predpoklady a analýzy však nie sú jediným faktorom, ktorý môže ovplyvniť výber nového pápeža. Kardináli budú musieť zohľadniť mnoho politických, náboženských a kultúrnych aspektov, ktoré sa môžu prejaviť počas priebehu konkláve. Tento proces rozhodovania o budúcnosti katolíckej cirkvi je tak plný nejasností a napätia, ktoré sa rozvinú v najbližších dňoch.