Herecká dvojica Oldřich Kaiser a Jiří Lábus bola dlhé roky zdrojom zábavy pre celé Československo, no len málokto tuší, že ich zmysel pre humor nepoznal hranice ani mimo televíznych štúdií. Táto nerozlučná dvojka si rada robila žarty aj v súkromí, pričom si na svoje recesistické kúsky prizývala ďalších rovnako naladených priateľov. Aby svoje nápady dotiahli k dokonalosti, obklopili sa verným tímom spoluhráčov, píšu Dobré noviny.
Spisovateľka Zuzana Maléřová, ktorá bola jednou z nich, v knihe Psáno v kóji píše: „Bez nášho tímu by boli chlapci často bezmocní.“ Do tejto skupinky patrili okrem nej aj známi umelci ako Karel Roden, Ivana Chýlková, Jiří Knot, Géza Gerendáš, Jaroslava Kretschmerová, Naďa Konvalinková či Antonín Procházka. Spolu organizovali tajné súťaže plné žartov, ktoré mali podobu akejsi olympiády recesistov.
Účastníci boli rozdelení do štyroch skupín, každá z nich dostala zapečatené obálky s úlohami. Tie, ako inak, vymysleli Kaiser a Lábus a zároveň pôsobili ako porotcovia. Pravidlo číslo jeden bolo jasné: za žiadnych okolností nesmeli dať najavo, že ide len o žart. Hodnotila sa najmä originalita a schopnosť splniť výzvu s kreativitou. Niektoré z úloh boli skutočne výnimočné:
- Na čerpacej stanici si pýtať oheň.
- Pri prehliadke zámku Jemniště zariadiť, aby sa skončila do 20 minút.
- Navštíviť vybraný dom v obci C a ponúknuť pomoc ako „roztomilý neschopný pomocník“.
- Zohnať živú sliepku, ktorú treba 5 minút pásť a dopraviť ju do cieľa.
- Zohnať knihu mŕtveho autora a ísť si po autogram do Dobříša.
- Presvedčiť lekára o neexistujúcej chorobe a nechať sa hospitalizovať.
- Zazvoniť s kyticou a poďakovať pani domu za peknú noc.
- Na námestí v Hořoviciach predávať svoje oblečenie a získavať kúsky od okoloidúcich.
- Naobedovať sa v reštaurácii a potom priznať, že nemáte peniaze.
- Zohnať sadrový odliatok ľudskej nohy.
Oslava, na ktorú sa nezabúda
Jedna z pamätných recesistických akcií sa konala počas narodeninovej oslavy Stely Zázvorkovej v hoteli Panorama. Kaiser a Lábus jej vopred zavolali, že prídu aj so slávnou francúzskou herečkou Fanny Bastien, ktorá mala byť práve v ten deň v Prahe a údajne mala veľký záujem ich spoznať. Málokto veril, že to myslia vážne – až kým sa neotvorili dvere a objavili sa obaja herci, po ich boku Fanny a tlmočník z francúzskeho veľvyslanectva.
Večer pokračoval prechádzkou po nočnej Prahe, kam sa k nim pridala aj Zuzana Maléřová. „Praha je veľmi živé a temperamentné mesto,“ poznamenala Fanny, keď na jednej z ulíc videli bitku. Keď už sa zdalo, že výlet sa končí, Kaiser prišiel s ďalším nápadom – predstaviť herečke najväčšiu českú hviezdu, údajne kamarátku Marilyn Monroe.
Nezabudnuteľná noc v Libni
Všetci sa pobrali do Libne, kde bývala Jirkova kamarátka Jarka – učiteľka z materskej školy, ktorá s nimi dlhé roky robila žarty. „Vysvetlili sme Fanny, že Jarka je stará a veľmi chorá pani, aby sa nečudovala, ak sa bude správať zvláštne,“ opisuje Maléřová.
Jarka sa s nadšením ujala role. Obliekla si nočnú košeľu, ľahla do postele a okolo rozložila stoličky pre hostí. Hneď ako začala predstierať bolesť, Lábus niekoľkokrát vybehol z izby, aby sa mohol v pokoji smiať. Napätie vyvrcholilo, keď Jarka „zaspala“ a Kaiser zrazu s hrôzou zašepkal: „Preboha, veď ona nedýcha.“