Niektoré zábery majú silu stať sa ikonickými. A niektoré takými aj skutočne sú – napríklad slávna fotografia s názvom Bliss, ktorá sa objavila ako predvolená tapeta na miliónoch počítačov so systémom Windows XP. Možno ste sa na ňu pozerali celé roky bez toho, aby ste vedeli, kto ju vlastne vytvoril.
Autorom tejto legendárnej snímky je americký fotograf Chuck O’Rear (83), ktorý sa jedného januárového dňa v roku 1996 vydal autom z kalifornského mesta St. Helena do Marin County, kde žila jeho vtedajšia partnerka a dnes manželka Daphne Larkin. Počas cesty často zastavoval, pretože ho očarila krása krajiny – a v jednom momente stlačil spúšť fotoaparátu. Vznikol tak záber zelených kopcov pod modrou oblohou s nadýchanými oblakmi – fotografia, ktorú celý svet neskôr poznal ako Bliss. Píše portál Unilab.
Fotka bola pôvodne súčasťou databázy agentúry Westlight, ktorú neskôr odkúpila firma Corbis – spoločnosť patriaca spoluzakladateľovi Microsoftu Billovi Gatesovi.
Práve vďaka tejto akvizícii sa snímka dostala do hľadáčika Microsoftu, ktorý ju vybral ako predvolenú tapetu pre operačný systém Windows XP – a tak sa stala najviac videnou fotografiou v histórii.
Len jedna ľútosť
Aj keď O’Rear za fotografiu zarobil „nižšiu šesťcifernú sumu“, teda viac ako 100 000 dolárov, v skutočnosti ho to neskôr začalo mrzieť. Nie preto, že by mu chýbalo uznanie – ale preto, že sa pri predaji nechal obísť z hľadiska výhodnosti dohody.
„Keby som vtedy tušil, aká populárna tá fotografia bude, koľko miliónov ľudí ju bude denne vidieť na svojich monitoroch, dohodol by som sa úplne inak,“ priznal O’Rear.
„Stačilo by, keby mi dali len zlomok centu za každé jedno zobrazenie. To by bolo viac ako fér.“
Licencia bola uzatvorená ako jednorazový predaj – bez nároku na ďalšie honoráre či tantiémy. Microsoft jednoducho zaplatil, poďakoval a rozšíril snímku do celého sveta. A hoci to O’Rearovi zmenilo život, isté „čo keby“ v ňom zostalo.
Bez retuše – len čistá príroda
Niektorí ľudia si dlhé roky mysleli, že fotografia Bliss bola digitálne upravená.
Vyzerá totiž takmer neskutočne – ako z rozprávky alebo reklamy. No podľa autora je to číra realita, bez jediného zásahu vo Photoshope.
„Použil som film Fuji, ktorý v tej dobe mal žiarivejšie farby, a profesionálny fotoaparát Mamiya RZ67. Vďaka veľkosti filmu a kvalite objektívu fotografia ešte viac vynikla,“ vysvetlil O’Rear. V tom čase sa ešte fotilo na film, a tak platilo – čo vidíš, to dostaneš.
Príbeh fotografie Bliss je dôkazom toho, že aj úplne obyčajná jazda autom môže viesť k niečomu výnimočnému. Chuck O’Rear odfotil obraz, ktorý sa zapísal do digitálnej histórie a pre mnohých sa stal symbolom jedného technologického obdobia. A aj keď ľutuje, že si nezabezpečil vyšší zisk, jeho snímka si navždy zachová status legendy – bez filtrov, bez retuše, len čistá príroda a správna chvíľa.