Praotec meteorológie: Robert FitzRoy – muž, ktorý chcel predvídať búrky, no nezvládol tie svoje vnútorné

Robert FitzRoy, priekupník predpovede počasia.
Robert FitzRoy, priekupník predpovede počasia. Zdroj: X/History_of_Geology,History_of_Geology
Reklama

Pred 160 rokmi sa zrodila prvá snaha predpovedať počasie systematicky – a za všetkým stál výnimočný muž s tragickým osudom: Robert FitzRoy.

Robert FitzRoy sa narodil 12. decembra 1805 v Londýne do aristokratickej rodiny. Ako druhorodený však nemohol počítať s veľkým dedičstvom ani titulom, preto si zvolil typickú cestu pre mladíka jeho postavenia – už ako dvanásťročný vstúpil do Kráľovskej námornej akadémie. Ani nie v pätnástich rokoch sa prvýkrát plavil do Južnej Ameriky a rýchlo vynikal ako výnimočný námorník a dôvtipný pozorovateľ. Píše portál idnes.cz.

Robert FitzRoy. Zdroj: X/Mr. Kikelin

Ako 23-ročný prevzal velenie známej lode Beagle, s ktorou neskôr absolvoval päťročnú plavbu okolo sveta. Počas tejto cesty si za spoločníka vybral mladého prírodovedca – Charlesa Darwina. Práve vtedy začal Darwin formovať svoju teóriu evolúcie. FitzRoy a Darwin sa počas výpravy síce spriatelili, no ich názory sa časom zásadne rozchádzali. FitzRoy bol hlboko veriaci, a tak ho Darwinovo popieranie božieho stvorenia sveta neskôr hlboko ranilo.

FitzRoy nebol jednoduchá povaha – často sa uňho prejavovali výbuchy hnevu, náladovosť a psychická nevyrovnanosť. Jeho podriadení mu preto dali prezývku „horúca káva“.

V roku 1843 sa stal guvernérom Nového Zélandu. Ani tam však nezožal veľké úspechy – jeho miernejší prístup k pôvodnému obyvateľstvu (Maorom) bol v Londýne považovaný za slabosť. Po troch rokoch bol z postu odvolaný.

Zrod predpovedí počasia

Po návrate sa FitzRoy venoval tomu, čo ho fascinovalo už počas ciest – počasiu. V roku 1854 bol menovaný za riaditeľa prvého britského meteorologického úradu. Každé ráno dostával správy z rôznych pobrežných staníc – o teplote, tlaku, smere vetra, oblačnosti či stave mora. Tieto údaje analyzoval a na ich základe vytváral to, čo sám nazýval „predpoveďou počasia“.

Tragédiu lode Royal Charter, ktorá sa v roku 1859 potopila pri pobreží Walesu počas búrky a pripravila o život viac než 450 ľudí, vnímal ako jasný dôkaz potreby varovaní. Preto začal vydávať predpovede – najskôr pre námorníkov a rybárov, neskôr aj pre vnútrozemie. Prvá verejná predpoveď počasia vyšla v denníku The Times 31. júla 1861.

Zdroj: X/MBA Library

FitzRoy dokonca navrhol a nechal v prístavoch umiestniť barometre, aby sa ľudia mohli pripraviť na prichádzajúce búrky. No napriek svojej vizionárskej práci čelil výsmechu. Predpovede neboli vždy presné, a preto ich mnohí spochybňovali. Majitelia rybárskych flotíl sa sťažovali, že ich posádky odmietajú vyplávať kvôli varovaniam, ktoré sa nie vždy naplnili.

Nedôvera verejnosti, finančné problémy úradu a jeho vlastné sklony k depresiám FitzRoya postupne psychicky zlomili. Dňa 30. apríla 1865 – presne pred 160 rokmi – si v zúfalstve vzal život.

Zanechal však odkaz, ktorý pretrval: prvú profesionálnu snahu o systematické predpovedanie počasia – a základ pre modernú meteorológiu.

Chcel, aby ľudia vedeli, čo ich čaká. Aby sa dalo zabrániť tragédiám. Dnes si pri kontrole aplikácie s počasím málokto uvedomí, že práve hysterický muž s veľkým srdcom a ešte väčšími víziami zaplatil za túto službu cenu najvyššiu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti