HOROR v nemocnici, mužovi odmietli podať lieky. Zasiahnuť musela jeho MANŽELKA

bolesť, muž, lieky
Ilustračné zábery Zdroj: Pexels/Kaboompics.com, Andrea Piacquadio
Reklama

Čakať niekoľko hodín na ošetrenie v ambulancii alebo na pohotovosti nie je nič výnimočné. Dôvody môžu byť rôzne – od vyťaženého personálu až po to, že zdravotníci nepovažujú váš stav za akútny. V niektorých prípadoch sa však situácia vyhrotí natoľko, že si zaslúži osobitnú pozornosť. Príkladom je príbeh zdravotnej sestry, ktorá sa rozhodla konať netradične, keď sa lekár odmietol zaoberať bolestivým stavom staršieho pacienta.

Svoju skúsenosť z nočnej služby opísala na portáli Reddit. Na oddelenie jej previezli pacienta trpiaceho silnou bolesťou, avšak bez toho, aby mu bola poskytnutá akákoľvek úľava. Sestra preto kontaktovala lekára, ktorý mal službu. Namiesto riešenia problému jej však len oznámil, že sa musí najprv oboznámiť s pacientovou dokumentáciou – čo podľa nej nebolo opodstatnené, keďže muž už prešiel vyšetrením na urgente. Napriek jej opakovaným snahám lekár zotrval vo svojom rozhodnutí, rozhovor ukončil a prisľúbil, že sa čoskoro dostaví.

Keď sa lekár neskôr objavil na oddelení, sestra ho opäť požiadala, aby predpísal lieky proti bolesti. Tentoraz ju úplne ignoroval a zavrel sa v lekárskej miestnosti s administratívnou prácou. Pacient zatiaľ stále trpel a jeho manželka bola z celej situácie očividne rozrušená. Keď sa spýtala, kde sa lekár nachádza, sestra ju bez váhania zaviedla priamo k nemu. Manželka sa lekára okamžite konfrontovala – vyčítala mu jeho nečinnosť a nezáujem, pričom otvorene vyjadrila svoj hnev. Po tejto ostrej výmene lekár zmenil postoj, ospravedlnil sa a konečne predpísal potrebnú liečbu.

Sestra sa neskôr zamyslela nad tým, že prípad bol ukážkovým príkladom tzv. medicínskeho gaslightingu – situácie, keď sú pacientove ťažkosti podceňované, spochybňované alebo úplne odmietané.

Čo je medicínsky gaslighting?

Tento termín síce získal popularitu až v posledných rokoch, no jeho podstata nie je nová. Ako informoval portál CNBC, ide o jav, keď lekár či iný zdravotnícky pracovník spochybňuje alebo ignoruje príznaky pacienta. „Znamená to, že človek nie je vypočutý a jeho problémy nie sú brané vážne,“ vysvetlila doktorka Stacey E. Rosenová z Katz Institute for Women’s Health. Profesorka Tina Sacksová z UC Berkeley zdôraznila, že hoci lekár má odborné vedomosti, nik nepozná vaše telo lepšie než vy sami.

Ako sa chrániť pred podceňovaním zdravotného stavu?

Psychologička Cynthia Vinneyová pre portál VeryWellMind upozorňuje, že pokiaľ sa nezmení samotný systém zdravotnej starostlivosti, medicínsky gaslighting nezmizne. Napriek tomu môžu pacienti podniknúť kroky, ktoré im pomôžu:

  • nájsť si lekára, ktorému dôverujú,
  • vziať si so sebou sprievod na vyšetrenie,
  • pripraviť si otázky a zaznamenať si príznaky ešte pred návštevou,
  • počas vyšetrenia si robiť poznámky,
  • nebáť sa požiadať o názor iného odborníka.
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie