NKÚ si posvietil na slovenské zdravotníctvo. V čom robia kompetentní CHYBU? Najviac trpia PACIENTI

NKÚ, zdravotníctvo
Na snímke vľavo predseda NKÚ Ľubomír Andrassy, na snímke vpravo fotónové CT v nemocnic AGEL Košice-Šaca. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Roman Hanc
Reklama

Slovenské zdravotníctvo podľa najnovšej správy Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) čelí vážnym problémom s férovým a efektívnym rozdeľovaním finančných prostriedkov. Hoci štát do systému vkladá miliardy eur, kvalita poskytovanej starostlivosti podľa kontrolórov nezodpovedá vynaloženým investíciám. Bez zásadných reforiem sa podľa nich budú problémy prehlbovať a zadlžovanie nemocníc bude pokračovať.

NKÚ kritizuje absenciu zrozumiteľného systému, ktorý by jasne ukazoval, ako sa rozdeľujú verejné financie, informujú topky.sk. Rezort zdravotníctva síce disponuje dôležitými dátami, avšak podľa kontrolórov ich nevyužíva naplno a prehliada zjavné nedostatky v efektivite systému.

Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy upozornil, že ministerstvo by malo hrať aktívnu úlohu regulátora a dôsledne dohliadať na to, aby sa obmedzené zdroje využívali nielen transparentne, ale aj efektívne. Podľa neho štát síce pozná, koľko peňazí smeruje do nemocníc, no chýbajú mu údaje o skutočnej kvalite poskytovaných služieb.

Nepriehľadné financovanie nemocníc

Z celkového objemu verejných financií určených pre zdravotníctvo sa len asi tretina dostane priamo do nemocníc. Zvyšok sa rozptýli cez zdravotné poisťovne alebo iné mechanizmy. Kontrolóri upozorňujú, že nemocnice nedostávajú peniaze na základe skutočných nákladov, ktoré vynaložili na liečbu pacientov.

Zložitosť systému ešte prehlbujú rozdielne prístupy jednotlivých poisťovní. Tie často používajú odlišné výpočtové metódy a ich rozhodovanie môžu ovplyvňovať lobistické tlaky. V dôsledku toho sa regionálne nemocnice neraz dostanú k vyšším dotáciám ako veľké univerzitné zariadenia, čo NKÚ označuje za vážny problém, ktorý podkopáva ústavné právo občanov na dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Zdroj: Najvyšší kontrolný úrad

Andrassy zároveň pripomenul, že zdravotníctvo je druhým najväčším príjemcom verejných financií na Slovensku. Podľa neho by za tieto peniaze mali ľudia očakávať adekvátnu starostlivosť, čo však realita nenapĺňa. „Zlyháva riadenie systému – nielen v oblasti strategického plánovania, ale aj v transparentnosti a spravodlivosti prerozdelenia zdrojov. Personálne kapacity sú nedostatočné a aj tie prostriedky, ktoré máme, sú rozdeľované nevyvážene,“ upozornil.

Potrebné sú systémové riešenia

Kontrolný úrad vyzýva vládu, aby poverila ministerstvo zdravotníctva vypracovaním nového modelu financovania. Ten by mal zabezpečiť spravodlivejšie prerozdeľovanie prostriedkov, stanoviť jasné a merateľné ciele a pravidelne informovať verejnosť o výsledkoch.

Zistenia NKÚ pochádzajú z dvoch kontrol, ktoré sa zamerali na spôsoby úhrad zdravotných poisťovní a zadlženosť zdravotníckych zariadení. Výsledky boli predložené vláde a o sumarizovanú správu boli informovaní aj poslanci parlamentu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova