Pokutami v celkovej výške cez 350 miliónov dolárov skončil v New Yorku proces s Donaldom Trumpom a jeho firmami. Sudca Arthur Engoron riešil kauzu zveličovania hodnoty majetkov v komunikácii s bankami či poisťovňami. Americkému exprezidentovi zakázal na tri roky vykonávať funkciu konateľa alebo riaditeľa akejkoľvek newyorskej spoločnosti.
Verdikt oznámený po niekoľkotýždňovom procese, ktorý sa skončil v januári, prakticky zodpovedá návrhu prokuratúry, ktorá požadovala pokutu vo výške 370 miliónov dolárov. Engoron však zrušil svoje predchádzajúce rozhodnutie zo septembra, ktorým nariadil „rozpustenie“ spoločností ovládajúcich piliere Trumpovho realitného impéria. V piatok uviedol, že to už nie je nutné, pretože menuje nezávislého experta, ktorý bude na Trumpove podniky dohliadať.
Verdikt padol po trojmesačnom súdnom procese. Podľa denníka New York Times ide pre Trumpa o drvivú porážku. Jednak je otázkou, kto teraz Trumpovu rodinnú firmu povedie, pretože zákaz viesť spoločnosť či zastávať vysoké podnikateľské posty dostali aj jeho dospelí synovia, a to na dva roky. Obaja tiež majú zaplatiť po štyroch miliónoch dolárov. Predovšetkým je však 350 miliónov dolárov pre Trumpa rana, ktorá by mohla vymazať jeho finančné rezervy. K bankrotu však podľa NYT pokuta nepovedie, pretože väčšina Trumpovho imania je spojená s nehnuteľnosťami. Teraz však bude musieť do 30 dní buď súdu odovzdať požadovanú sumu, alebo si vyjednať zaistený dlhopis, píše denník.
Trumpova právnička Alina Habba označila rozsudok za „zjavnú nespravodlivosť“ a „vyvrcholenie mnohoročného, politicky živeného honu na čarodejnice“.
Žaloba podaná newyorskou generálnou prokurátorkou Letitiou Jamesovou obvinila Trumpa a jeho rodinné podniky z nadhodnocovania majetku: počas desiatich rokov mali tvrdiť, že ich majetok je o miliardy dolárov vyšší, aby oklamali bankárov a tí mu poskytli lepšie podmienky úverov. V jednom z týchto rokov malo štátneho žalobcu nadhodnotenie dosiahnuť 3,6 miliardy dolárov.
Konkrétne súd uveril tvrdeniu žalobcu, že hodnota Trumpovho obrieho bytu v mrakodrape Trump Tower bola v skutočnosti tretinová oproti tomu, čo bolo vo výkazoch. Zásadné nezrovnalosti sú aj ohľadom hodnoty Trumpovho luxusného rezortu Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride. V tom prípade Trump tvrdil, že nehnuteľnosť má potenciál pre rezidenčnú výstavbu – a pritom sa v zmluve výslovne vzdal práva na akúkoľvek výstavbu s tým, že nehnuteľnosť bude využívaná výhradne ako klub.
Trump pochybenie poprel. Ako kľúčový argument uviedol, že nikto nebol poškodený. Tiež tvrdil, že namietané výkazy prechádzali bez problémov auditom. Prípad označil za politickú vendetu zo strany Jamesovej, zvolenej demokratky. Trumpovi právnici ešte pred vynesením rozsudku vyhlásili, že sa odvolajú.
„Nedostatok svedomia hraničí s patológiou“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)